Po roku tramwaje wróciły na Puławską

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl
Ruch wrócił na Puławską, ale prace trwają
Ruch wrócił na Puławską, ale prace trwająMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Ruch wrócił na Puławską, ale prace trwająMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano tramwaje wróciły na ulicę Puławską. Po zielonych torowiskach kursują składy trzech linii: 4, 10 i 18. "W godzinach szczytu wszystkie będą jeździć co 8 minut, poza szczytem co 12 minut" - zapowiedział Zarząd Transportu Miejskiego. Po 12 miesiącach z obu jezdni Puławskiej mogą korzystać także kierowcy.

Przez ostatnie tygodnie tramwajarze prowadzili przy Puławskiej prace wykończeniowe – regulację sieci trakcyjnej, montaż połączeń torowych. Układali nawierzchnię betonową i asfaltową. Kończyli roboty brukarskie na przystankach. Położyli tam ponad dwa kilometry szyn i rozwiesili około kilometra sieci trakcyjnej. Zamontowali sześcioszynowe tory, które umożliwią tramwajom szybszy przejazd przez skrzyżowanie. Są tam też cztery komplety rozjazdów.

Uczniowie wracają do szkół. Od września nowe rozkłady jazdy, będzie więcej autobusów i tramwajów

- Wschodnia jezdnia Puławskiej jest przejezdna na całej szerokości. Ruch na nitce zachodniej odbywa się po jednym pasie. Drugi jest wygrodzony, trwają prace wykończeniowe. Z Rakowieckiej w Puławską można skręcić tylko w stronę południową - relacjonował w poniedziałek rano Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl. – Przejście dla pieszych przy Rakowieckiej jest tymczasowe, wygrodzone płotami. Dookoła ustawione jest mnóstwo materiałów budowlanych. Przystanek tramwajowy w stronę Wyścigów wciąż ma tymczasowe ogrodzenie – dodał.

Zielony rozchodnik i wyświetlacze

Ostatnie prace, które przeprowadzono to sadzenie zieleni i rozchodnika między szynami. Łączna powierzchnia rozłożonego rozchodnika to około dwa tysiące metrów kwadratowych. Jak zapowiadano, w najbliższej okolicy skrzyżowania pojawi się ponad 200 krzewów i rabaty z ponad tysiącem bylin i cebul kwiatowych. Na chodniku przed bankiem, na odcinku o długości około 100 metrów, znajdą się trzy dodatkowe rabaty z krzewami i trawami ozdobnymi. Na przystanku w tym rejonie zostaną zasadzone też drzewa. Sadzenie zieleni będzie możliwe jeszcze w tym roku, ale wymaga ustabilizowanej pogody.

"Trasa jest gotowa do tego żeby od poniedziałku na nią wyjechały tramwaje trzech linii – 4, 10 i 18. Na wszystkich przystankach na remontowanym odcinku są wyświetlacze informujące na bieżąco za ile minut przyjedzie jaki tramwaj" - podkreślał stołeczny ratusz w komunikacie.

Pięć linii przed przebudową

Przed rozpoczęciem budowy linii tramwajowej do Wilanowa i zamknięciem torowiska na ul. Puławskiej, pomiędzy pl. Zbawiciela a ul. Dworkową, kursowało tamtędy pięć linii - 4, 10, 14, 18 i 35. Od poniedziałku, 4 września, kursuje tam 4 i 10 - do pętli Wyścigi oraz 18, która skręci w ul. Woronicza, by dojechać do Służewca.

- Linia 35 nie wróci na ul. Puławską, bo nadal będzie kursować za 14 - na zmienionej trasie. Poza tym ta linia przewidziana jest w przyszłości do obsługi trasy do Wilanowa. Dlatego nie chcemy teraz wprowadzać zmian w kursowaniu, żeby za pół roku, czy kiedy skończy inwestycja, po raz kolejny to robić - tłumaczył Tomasz Kunert, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

Zwrócił uwagę, że na odcinku od Woronicza do Wyścigów pasażerów w tramwajach jest zdecydowanie mniej i przygotowana oferta, powinna zaspokoić ich potrzeby. - W godzinach szczytu Puławską tramwaje będą jeździły co około trzy minuty - dodał.

Miejscy urzędnicy zapowiadają, że od poniedziałku 4 pojedzie z pętli Wyścigi ulicami: Puławską, Marszałkowską i dalej przez plac Bankowy na Annopol.

Tramwaje wróciły na Puławską tvnwarszawa.pl

Jakimi trasami jeżdżą tramwaje?

"Czwórka" jedzie z pętli Wyścigi ulicami: Puławską, Marszałkowską i dalej przez plac Bankowy na Annopol.

Linia 10 także rozpoczyna trasę na Wyścigach. Tramwaje jadą ulicami Puławską i Marszałkowską, a na placu Zbawiciela skręcają w Nowowiejską, by dojechać al. Niepodległości, Chałubińskiego, Prostą i Wolską do przystanku PKP Wola.

"Osiemnastka" łączy pętle PKP Służewiec i Żerań FSO. Tramwaje tej linii jadą ulicami: Wołoską, Woronicza, a dalej Puławską, Marszałkowską, Andersa i przez most Gdański.

"Tramwaje linii 31 zapewniają dojazd do stacji metra Wierzbno z zagłębia biurowego na Mokotowie – kursują na trasie PKP Służewiec - Metro Wierzbno. Zawieszona pozostaje linia 14 i dlatego linia 35 dalej jeździ między Piaskami a Banacha" - wyjaśnił ZTM.

Na trasę wracają autobusy linii E-2. "W porannym szczycie będą jeździły dwa razy częściej niż przed wakacjami, czyli co 10 minut" - podkreślił ZTM. Mieszkańcy do dyspozycji mają także linię 217, która zapewnia dojazd do stacji metra Natolin i Wilanowska. Od 4 września autobusy dowożą pasażerów do tramwajów, które kursują już ulicą Puławską. W porannym szczycie linia 217 również kursuje co 10 minut.

Przebudowa torowiska między placem Unii Lubelskiej a Racławicką miała związek z budową linii do Wilanowa, która będzie tutaj wpinać się w istniejącą sieć. Ale tramwajarze postanowili skorzystać z okazji i wymienili dłuższy fragment torowiska, do Racławickiej włącznie. Nie wykorzystano jednak szansy na głębsze zmiany na Puławskiej, które ułatwiłyby życie rowerzystom i pieszym.

Zmiany dla kierowców

4 września na obie jezdnie ulicy Puławskiej wrócili też kierowcy. Jadący do centrum mają do dyspozycji dwa pasy ruchu. Trzeci, do wysokości ulicy Olszewskiej, jest zarezerwowany dla autobusów komunikacji miejskiej. Dalej samochody jadą do ulicy Waryńskiego – nadal zamknięty jest fragment prowadzący do placu Unii Lubelskiej.

Na drugiej jezdni, czyli prowadzącej w kierunku Ursynowa, na odcinku od Waryńskiego do Olszewskiej, jest jeden pas. Dalej wraca już pełna szerokość jezdni. Z ulicy Rakowieckiej kierowcy wyjadą tylko w prawo, czyli w stronę Ursynowa. Nie można skręcić w lewo. Objazd do centrum prowadzi ulicami Wiśniową i Stefana Batorego.

Tramwaje wróciły na Puławską tvnwarszawa.pl

Gagarina jeszcze w tym roku

Skrzyżowanie ulic Belwederskiej i Gagarina pozostaje częściowo zamknięte. Wciąż trwają prace przy budowie torów tramwajowych do centrum, do Czerniakowskiej i do Wilanowa. Przebudowywane są ciepłociągi o łącznej długości blisko czterech kilometrów, a także kanalizacja, wodociągi i instalacje elektryczne. Trwa również budowa nowych jezdni, chodników i dróg dla rowerów. Otwarcie skrzyżowania w relacji wschód-północ-zachód nastąpi już przed świętami Bożego Narodzenia.

Jeszcze w tym roku gotowa będzie cała ulica Gagarina. Ułożono tam już 80 procent torów.

Autorka/Autor:katke/b/gp

Źródło: PAP/tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Dwóch 15-latków trafiło w poniedziałek do szpitala po tym, jak zostali zranieni nożem w Lesie Bródnowskim. W sprawie zatrzymano 25-latka, który miał być agresorem, jednak teraz policja ma dowody, że pierwsi zaatakowali nastolatkowie. Zatrzymano łącznie czterech nieletnich. Wśród nich jest 13-latka.

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Ranił nastolatków, bo się bronił? Zwrot w sprawie nożownika

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Mechaniczna zapora przy wjeździe na bulwary wiślane w okolicy mostu Poniatowskiego nie działa od kilku miesięcy. Koszt naprawy trzech chowanych słupów wyniesie aż 110 tysięcy złotych. Jak słyszymy w Zarządzie Zieleni, środki na ten cel są. Dlaczego więc słupki nadal tkwią w ziemi? - Czekamy na jedną z części - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Zieleni.

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Ktoś uszkodził słupki blokujące wjazd na bulwary. Naprawa będzie bardzo droga. Na razie czekają na część

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Trasie Siekierkowskiej zderzyło się w sumie osiem pojazdów. Jeden wjechał w bariery, potem zderzyły się cztery auta, a następnie trzy. Na miejscu pracuje policja.

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Auto na barierkach i zderzenie kolejnych siedmiu na Trasie Siekierkowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stan przyczepki, której właściciel chciał przewieźć drewno do miejscowości oddalonej o prawie 10 kilometrów, wprawił policjantów w osłupienie. Koło było całkowicie zniszczone, a kierowca zdziwiony zatrzymaniem.

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Opona w strzępach, na przyczepce drewno. Policjantom tłumaczył: nic się nie dzieje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl