Przygotuj się na:

ZMIANY NA GÓRCZEWSKIEJ

Od piątku, 15 października, budowniczowie metra rozpoczną odtwarzanie nawierzchni Górczewskiej przy skrzyżowaniu z Powstańców Śląskich. A to oznacza zmiany w ruchu.

TVN Warszawa | Komunikacja

21 pociągów dla Szybkiej Kolei Miejskiej. "Największy zakup w historii przewoźnika"

TVN Warszawa | Komunikacja

Autor:
mp
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Wjazd pociągu na stację Płocka
Wjazd pociągu na stację PłockaArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl
wideo 2/5
Od soboty można korzystać z nowych stacji metra na Woli

Szybka Kolej Miejska wzbogaci się o 21 nowoczesnych pociągów. Nowe składy Newag Impuls 2 mają dotrzeć do Warszawy do końca listopada 2022 roku. Stołeczny ratusz podkreślił, że to największe zamówienie w historii przewoźnika - jest warte prawie 668 milionów złotych.

We wtorek SKM i nowosądecki Newag podpisały umowę na dostawę nowego taboru. - To dobra wiadomość dla mieszkańców stolicy i podwarszawskich miejscowości, zwłaszcza tych dojeżdżających codziennie do pracy. Nowe Impulsy 2 z Newagu pozwolą zwiększyć komfort ich codziennego podróżowania, a nam wzmocnić linie SKM, cieszące się największym zainteresowaniem pasażerów – podkreślił prezes SKM Alan Beroud.

Zapowiedział też, że po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego, SKM wykorzysta nowy tabor do uruchomienia kolejnych połączeń.

- W 2012 roku dostarczyliśmy pierwsze pojazdy Impuls wyprodukowane przez Newag właśnie dla SKM w Warszawie. Dzisiaj, po ośmiu latach, kontynuując naszą współpracę, możemy dostarczyć pojazdy nowej generacji: Impuls 2 - dodał prezes Newagu Zbigniew Konieczek.

Nowe pociągi dla SKM - Newag Impuls 2Urząd Miasta

Na początku 2022 roku

Jak podał stołeczny ratusz, zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez producenta, dwa pierwsze pociągi dotrą do Warszawy z początkiem 2022 roku. Umowa przewiduje, że SKM najpóźniej do końca listopada 2022 roku otrzyma 21 pojazdów: 15 pięcioczłonowych oraz 6 czteroczłonowych.

"Będą one stacjonowały na terenie nowoczesnego zaplecza SKM na warszawskich Odolanach. Umowa obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie ich obsługi oraz wykonywanie wszelkich niezbędnych przeglądów i napraw przez okres siedmiu lat" - czytamy w komunikacie ratusza.

Monitoring, wi-fi i defibrylatory

Nowe składy mają być wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot wi-fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy z nich ma też być klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.

Ratusz zwrócił uwagę, że to największy zakup w historii SKM. Wartość całego zamówienia wyniesie prawie 668 milionów złotych. Część tej kwoty pochodzi ze środków unijnych w wysokości ponad 202 milionów.

22 miliony pasażerów rocznie

"Pociągi SKM przewożą ponad 22 mln pasażerów rocznie i stanowią istotny element Warszawskiego Transportu Publicznego. Można nimi podróżować po Warszawie, dojechać do Lotniska Chopina i podwarszawskich miejscowości: Otwocka, Legionowa, Radzymina, Sulejówka, Miłosny czy Pruszkowa" - przypomniał ratusz.

Autor:mp

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta

Pozostałe wiadomości