Świat

Świat

Milion worków z piaskiem nie pomogło. Wielka woda już u bram Bangkoku

Milion worków z piaskiem nie wytrzymało naporu wody, mknącej w kierunku centrum Bangkoku, stolicy Tajlandii. Kraj od końca lipca zmaga się z rekordową powodzią. Na skutek silnych monsunowych opadów deszczu zginęło już ponad 300 osób. Wiele miast, w tym słynąca z buddyjskich świątyń Ayutthaya, zostało całkowicie zalanych.

Pierwszy śnieg na Wyspach

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, jak ciepły i słoneczny jest październik w Wielkiej Brytani. Jednak wszystko co dobre, kiedyś musi się skończyć. Według lokalnych mediów śnieg we wtorek spadł na północy Wielkiej Brytanii. Synoptycy portalu accuweather.com zapowiadają, że opady w najbliższym czasie zintensyfikują się, a temperatura może spać nawet do -4 st. C.

Z tego wiru wyłoni się wyspa kanaryjska?

Mieszkańcy El Hierro zauważyli na wodzie ogromne bańki gazów wulkanicznych, które wydobywają się na powierzchnię oceanu. Według specjalistów jest to pierwszy etap tworzenia się nowej wyspy w archipelagu kanaryjskim. Zobacz zdjęcia wiru utworzonego wskutek erupcji.

Spaceport America otwarty. Pierwsze loty w 2012 roku

Pierwszy w historii kosmiczny port lotniczy został oficjalnie otwarty. Spaceport America zbudowała korporacja Virgin Galactic, założona przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Z kosmodromu na pustyni w Nowym Meksyku do końca 2012 roku ma wystartować pierwszy pojazd, którzy zabierze pasażerów w krótki lot w kosmos.

Bułgaria sparaliżowana. Ogłoszono stan klęski żywiołowej

- Jedna ofiara, dziesiątki zablokowanych pociągów i pojazdów, zalane ulice, zamknięte drogi i porty - taka jest sytuacja we wschodniej i środkowej Bułgarii - poinformowało we wtorek bułgarskie radio publiczne. W wielu gminach, z powodu opadów deszczu i śniegu, ogłoszony został stan klęski żywiołowej.

Gigantyczna burza piaskowa w Teksasie

Ogromna burza piaskowa przeszła w poniedziałek wieczorem przez Lubbock w amerykańskim stanie Teksas. Towarzyszył jej wiatr wiejący z prędkością prawie 100 km/h, który pozrywał linie energetyczne. Jak dotąd nie pojawiły się doniesienia ani o rannych, ani o zniszczeniach.

Ewakuowali ponad 100 słoni

Z powodu panującej w Tajlandii powodzi, ponad 100 słoni zostało wyprowadzonych w bezpieczne miejsce poza kompletnie zalaną, największą na świecie Wioskę Słoni w mieście Ayutthaya. Krajowe władze zapewniły zwierzętom schronienie i jedzenie. Niestety, nie wszystkie z nich znalazły się w nowym miejscu. Te stare i schorowane wciąż przebywają w wiosce.

Asyż się zapada

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) odkryli, że Asyż, miasto znane jako miejsce narodzin św. Franciszka, zapada się. Według nich historyczne miasto we włoskim regionie Umbria w ciągu ostatnich 20 lat obniżyło się o aż 15 centymetrów.

Puyehue znowu zatrzymał samoloty

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Przez noc zasypało całe miasto

Pierwszy śnieg w tym sezonie spadł zeszłej nocy w północno-wschodnich Chinach. Najwyższa temperatura w tym regionie wyniosła wówczas 4 st. C.

Dziesiątki tysięcy żurawi nad Węgrami

W poniedziałek dziesiątki tysięcy żurawi, całymi stadami, opuszczały swoje największe europejskie skupisko, węgierski step Hortobagy. Ptaki lecą, przez Sycylię, do Afryki. Obejrzyjcie przepiękne zdjęcia, na których udokumentowany jest początek ich podróży.

Deszcz zabił 82 osoby

Śmierć 82 osób mają na koncie ulewne deszcze i gwałtowne burze, które od tygodnia nękają Amerykę Centralną. W niedzielę donoszono o śmierci 45 osób, ale w ciągu kilkunastu ostatnich godzin zmarło kolejnych 37. Zginęli obywatele Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui, ucierpieli również mieszkańcy Kostaryki.

Czy Rina stanie się cyklonem?

- Układ niskiego ciśnienia, który unosi się nad meksykańskim półwyspem Jukatan, może w ciągu najbliższych 48 godzin przerodzić się w tropikalny cyklon – podali w niedzielę przedstawiciele amerykańskiego National Hurricane Center.

W Bułgarii mróz, śnieg i wiatr

Bułgaria była w niedzielę jednym z najzimniejszych krajów w Europie. Temperatury spadły poniżej zera, a śnieg zaskoczył zarówno kierowców, którzy nie zmienili opon na zimowe, jak i służby komunalne. Ponadto na wybrzeżu czarnomorskim wiał silny wiatr.

100 krokodyli uciekło z hodowli. Skorzystały z powodzi

Tajlandzkie miasto Ajutthaja od początku października, w wyniku gigantycznych powodzi, znajduje się pod wodą. Jego mieszkańcy uciekać musieli nie tylko przed żywiołem, ale również przed krokodylami. Z hodowli wydostała się około setki tych gadów.

Światowe sławy pomagają walczyć z głodem

Drew Barrymore, Christina Aguilera, Ronaldinho to między innymi ci, którzy włączyli się w walkę z głodem. Międzynarodowe organizacje humanitarne alarmują, że jeśli nie zmienimy sposobu, w jaki produkujemy i rozdzielamy żywność - ich rosnące ceny i niekończące się kryzysy mogą pogłębić ten samo napędzający się problem.

Ta powódź kosztuje 2,5 mld euro

Choć pod wodą jest jedna trzecia Tajlandii, stolica tego kraju najpewniej uniknie najgorszej powodzi od lat. Poziom wody zaczął opadać - poinformowały w niedzielę władze. Nadal umacniane są jednak zapory i wały w 12-milionowym Bangkoku. Już teraz wiadomo, że ta powódź jest najdroższą i najdłuższą od 50 lat.

Deszcz lał nieprzerwanie przez 11 godzin. Autobus pełen ludzi pod wodą

Mieszkańcy Guangzhou, stolicy południowochińskiej prowincji Guangdong, aż przez 11 godzin musieli zmagać się z intensywnym deszczem lejącym bez przerwy. Wiele budynków i ulic zostało poważnie podtopionych. W innej chińskiej prowincji, Jiangxi, deszcz nieomal zatopił pełen ludzi autobus.

Buddyjskie świątynie pod wodą

Setki starożytnych świątyń buddyjskich w Nonthaburi, oddalonym kilkadziesiąt kilometrów na wschód od stolicy Tajlandii, znalazło się pod wodą. Do tej pory w z powodu powodzi zostało ewakuowanych ponad dwa tysiące osób, a prawie 300 zginęło. To największy kataklizm od 50 lat.

Wielka Woda zagraża Mazurom

Wodospad Iguazú znajdujący się na granicy Brazylii i Argentyny znalazł się wśród 28 kandydatów w konkursie na nowe siedem cudów świata. To jeden z poważnych konkurentów polskich Mazur.

Tuvalu. 11 tys. ludzi nie ma co pić

Władze Tuvalu, wyspiarskiego państwa na Pacyfiku, wprowadziły stan wyjątkowy. Jego przyczyną jest długotrwała susza i związane z nią ogromne zniszczenia upraw. Rząd prosi o pomoc sąsiadów.

Wulkan Katla o krok od wybuchu

Sejsmolodzy z niepokojem przyglądają się Katli, która powoli budzi się ze snu. Gdyby doszło do jej erupcji, to skala zjawiska przewyższyłaby paraliż spowodowany przez wybuch wulkanu Eyjafjallajokull. W obrębie krateru Katli wciąż dochodzi do wstrząsów.

Trzęsienie ziemi wstrzymało dostawy ropy

W piątek rano zatrzęsła się ziemia w rejonie Amuru w Rosji. Tym razem wstrząsy miały siłę 6,1 stopnia w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się 210 kilometrów od chińskiego miasta Heilongjiang.

Ulewny deszcz zabił 18 osób

Burza tropikalna "Twelve-E" utrzymująca się w rejonie Ameryki Środkowej od poniedziałku zbiera tragiczne żniwo. Do tej pory zginęło 18 osób, 13 w Gwatemali, cztery w Nikaragui oraz jedna w Salwatorze. Wszyscy zostali przysypani przez błotne lawiny.

Potężna burza gradowa nad Australią

Jedna osoba zginęła po przejściu burzu gradowej nad australijskim Brisbane. Miasto zostało pokryte grubą warstwą lodu i wyglądało niczym zasypane śniegiem. O tej porze roku średnie temperatury normalnie wynoszą ponad 20 st. C, Australijczycy zostali więc poważnie zaskoczeni.

Chcą postawić toalety na Mount Everest

Organizacja obrońców środowiska domaga się od władz Nepalu ustawienia przenośnych toalet na Mount Everest, by himalaiści wybierający się na najwyższy szczyt Ziemi nie zanieczyszczali "dachu świata", pokrytego tonami śmieci od obozu bazowego po wierzchołek.

Podwodne wybuchy przebarwiły Atlantyk

Na Atlantyku w pobliżu kanaryjskiej wyspy El Hierro pojawiła się brunatna plama. Prawdopodobnie to pył i gaz wulkaniczny powstałe w wyniku erupcji podwodnych wulkanów oddalonego od lądu o 5 km. Naukowcy z Instytutu Nauk Morskich i Instytutu Oceanografii wyruszyli w czwartek rano badać skład przebarwione wody.