Świat

Świat

Z hawajskiego wulkanu Kilauea wypływa lawa

W ostatnich dniach z hawajskiego wulkanu Kilauea wypłynęły dwa nowe strumienie lawy. W 2014 roku potoki wydobywającej się z niego magmy zmusiły mieszkańców okolicy do ewakuacji.

Ulewy i podtopienia w Rumunii. Wydano ostrzeżenia pogodowe

We wtorek nad Rumunią przeszły gwałtowne burze z gradem. Żywioł spowodował wiele zniszczeń. Intensywne opady doprowadziły do licznych podtopień i zalania ulic, paraliżując ruch w miastach. W wielu regionach ogłoszono alerty pogodowe.

Trzęsienie ziemi na Krecie

W środę w rejonie Morza Śródziemnego zatrzęsła się ziemia. Wstrząsy wystąpiły niedaleko greckiej Krety i były odczuwalne na wyspie.

Krokodyle ludojady odnaleziono na Florydzie

Na Florydzie żyje gatunek krokodyla, któremu zdarza się - i to stosunkowo często - atakować ludzi. Naukowcy obawiają się, że krokodyl nilowy okaże się gatunkiem inwazyjnym.

Tadż Mahal pokrywa się zielono-czarną wydzieliną. Przez owady

Śnieżnobiałe ściany Tadż Mahal są zagrożone przez inwazję owadów. Insekty pojawiły się tam przez zanieczyszczenie rzeki Jamuny, znajdującej się w pobliżu bezcennego zabytku sztuki muzułmańskiej w Indiach. Eksperci zaalarmowali w poniedziałek, że podobne do komarów owady pokrywają marmury zielono-czarną wydzieliną.

Gdzie jest zima? Kilkanaście godzin jazdy samochodem od Polski

- Niekiedy w Europie lato od zimy dzieli nie kilka miesięcy, a kilkanaście godzin jazdy samochodem - stwierdza meteorolog Artur Chrzanowski. I tak właśnie dzieje się w poniedziałek. Podczas gdy w Polsce cieszymy się gorącą aurą, na terenie m.in. Francji leży śnieg.

Na Mount Everest giną i chorują ludzie

Na Mount Everest szczęście nie sprzyja osobom próbującym zdobyć jego szczyt wspinaczy. Dwie osoby zmarły na chorobę wysokościową niedługo po zdobyciu wierzchołka góry, a kolejni chorują. Z kolei z dwoma wspinaczami urwał się kontakt gdy przebywali w tzw. strefie śmierci.

Wybuch wulkanu Sinabung zabił co najmniej siedem osób

Erupcja wulkanu na Sumatrze przyczyniła się do śmierci co najmniej siedmiu osób. W związku z podwyższoną aktywnością Sinabunga władze wprowadziły zakaz zbliżania się do okolicy stożka. Eksperci ostrzegają, że następny wybuch może wystąpić w każdej chwili.

Pył wulkaniczny na meblach, wszędobylski zapach siarki. Turrialba wybuchła

W piątkowy wieczór odnotowano największą erupcję wulkanu Turrialba w Kostaryce od sześciu lat. W powietrzu czuć było wyraźny zapach siarki, a pył dotarł do stolicy kraju San Jose i osiada na domach, samochodach oraz meblach wewnątrz mieszkań. Do szpitali zgłaszają się setki osób z problemami układu oddechowego.

Pożar elektrowni. Przyczyną krzywe zwierciadła

Zapalił się element największej elektrowni termalno-solarnej w Stanach Zjednoczonych. Do pożaru doszło na skutek kilku nieprawidłowo ustawionych luster. Nie wiadomo kiedy praca elektrowni wróci do normy.

Lodowiec na Grenlandii rozpadł się za plecami Donalda Tuska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk pojechał na Grenlandię, aby rozmawiać o globalnym ociepleniu i był świadkiem pękania lodowca. Jak sam przyznaje, choć dotąd był "sceptyczny", wizyta zmieniła jego stosunek wobec problemu. - Powinna być obowiązkowa dla wszystkich przywódców - stwierdził Tusk. - To najbardziej dramatyczny dowód na wagę problemu - zaznaczył.