Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.1 nawiedziło w środę chińskie miasto Xichang. Wstrząsy przestraszyły mieszkańców, co widać na nagraniach z monitoringu.
Zima zawitała do Afryki. Biało zrobiło się w marokańskim mieście Ifrane, gdzie spadło nawet 30 centymetrów śniegu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Przyczyną awarii, do jakiej doszło 11 października podczas startu rakiety nośnej Sojuz FG była wadliwa praca czujnika informującego o rozdzieleniu pierwszego i drugiego członu rakiety. Ustalenia te ogłosiła w środę komisja rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos.
Co najmniej 12 osób zginęło we Włoszech podczas ostatnich wichur, gwałtownych burz i powodzi - informują media, powołując się na lokalne władze. Synoptycy ostrzegają, że pogoda na razie się nie poprawi.
Do 11 wzrosła we Włoszech liczba zanotowanych od poniedziałku śmiertelnych ofiar gwałtownych wiatrów i burz przechodzących nad całym krajem oraz powodzi.
Włochy zmagają się ze skutkami gwałtownej pogody, w Wenecji podniósł się poziom wody. Nie przeszkodził jednak uczestnikom maratonu, którzy musieli biegać w wodzie, sięgającej im do kostek.
Chiński rząd zalegalizował stosowanie rogów nosorożców oraz tygrysich kości do celów medycznych. - To bardzo niepokojące - mówi Leigh Henry z organizacji WWF. Obrońcy dzikich zwierząt są zaniepokojeni, gdyż ta decyzja może grozić im wyginięciem.
Tajfun uderzył we wtorek w północne Filipiny. Prędkość podmuchów dochodzi do 230 kilometrów na godzinę. Wiatr łamie drzewa, zrywa linie energetyczne. Ewakuowano ponad 10 tysięcy mieszkańców.
Intensywny wiatr i opady śniegu doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii w poniedziałek. Wskutek śnieżyc zablokowane były liczne drogi i trasy kolejowe, zaś kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Zima zaskoczyła też mieszkańców Francji.
Rośnie liczba ofiar śmiertelnych gwałtownej pogody we Włoszech. W poniedziałek wieczorem bilans wzrósł do dziesięciu osób. Pięć zginęło w wyniku przygniecenia przez drzewo. Kilka regionów zmaga się z powodziami. Zalana jest między innymi Wenecja. W regionie Wenecja Euganejska prądu nie ma 160 tysięcy odbiorców.
Etna to jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. Nowe badania wskazują, że oprócz zagrożenia kolejnymi wybuchami lawy, zsuwa się ona w kierunku Morza Śródziemnego. To może spowodować ogromne tsunami.
W najnowszym raporcie opublikowanym przez francuski rząd wynika, że w ciągu ostatniej zimy zmarło 30 procent kolonii pszczół. Narodowy Związek Francuskich Pszczelarzy nawołuje do tego, by zmniejszyć ilość używanych pestycydów.
Superpotężny tajfun Yutu uderzył w Mariany Północne na Oceanie Spokojnym i pozostawił po sobie wiele zniszczeń. Na jednej z wysp, Saipan, uwięzieni są turyści z Korei Południowej.
Trzy osoby zostały przewiezione do szpitala, po tym jak w piątek w nocy trzęsienie ziemi uderzyło w zachodnią Grecję. Wstrząs o magnitudzie 6,4 był odczuwalny w Libii i Włoszech.
Fala arktycznego powietrza przyniosła do Rumunii spore opady śniegu i zamiecie. Na wniesieniach od wysokości 1200 metrów zagościła już zima. Wiele dróg jest nieprzejezdnych i zablokowanych.
Co najmniej 18 osób zginęło w wyniku gwałtownej powodzi, wywołanej ulewnym deszczem, która w czwartek nawiedziła miejsce niedaleko Morza Martwego na zachodzie Jordanii - podały służby ratunkowe i medyczne. Według obrony cywilnej bilans ofiar może rosnąć.
Mieszkańcy Meksyku usuwają skutki potężnego huraganu Willa, który uderzył w wybrzeże tego kraju we wtorek. Wiatr zrywał dachy i linie energetyczne, połamał wiele drzew. Nie ma jednak informacji o ofiarach śmiertelnych.
Co najmniej dwie osoby nie żyją, a jedna uznawana jest za zaginioną w wyniku ulewnych deszczy, jakie nawiedziły południową Rosję w środę. Gwałtowna burza spowodowała też zniszczenia w ukraińskiej Odessie - wiatr zerwał tam dach z przedszkola.
U wybrzeży Belgii, w pobliżu Ostendy, znaleziono martwego wieloryba. Na miejscu pojawiło się wielu gapiów i turystów. Naukowcy zbadają ssaka i sprawdzą, co było przyczyną jego śmierci.
Tajfun Yutu z niesamowitą siłą uderzył w czwartek w Mariany Północne na Oceanie Spokojnym. Wiatr wiał z prędkością dochodzącą do 270 kilometrów na godzinę, zrywał dachy z domów i linie energetyczne, łamał wiele drzew.
Siła gwałtownego huraganu Walaka była tak duża, że sprawiła, iż hawajska wyspa East Island zniknęła z powierzchni Ziemi. Naukowcy przestrzegają - wraz z ocieplającym się klimatem takich zdarzeń może być więcej.
W zachodnie wybrzeże Meksyku uderzył huragan Willa. Miał kategorię trzecią w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr łamał drzewa i niszczył budynki. Wraz z dalszą wędrówką nad lądem Willa osłabła i o poranku stała się burzą tropikalną.
Mieszkańcy Meksyku przygotowują się na przyjście huraganu czwartej kategorii - Willi. Żywioł uderzyć ma po południu, ale już przynosi pierwsze podtopienia. Prędkość wiatru dochodzi do 225 kilometrów na godzinę.