Świątynia tygrysów. Po trzech latach od jej zamknięcia padła połowa zwierząt


Nie żyje 86 tygrysów, które zostały uwolnione w 2016 roku z tajlandzkiej świątyni Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno, gdzie były turystyczną atrakcją. Przyczyną ogromnej śmiertelności były najprawdopodobniej choroby wirusowe i genetyczne związane z kojarzeniem blisko spokrewnionych osobników.

W 2016 roku z tajlandzkiego klasztoru Wat Pa Luangta Bua Yannasampanno, leżącego w prowincji Kanchanaburi, zwanego również "świątynią tygrysów", uwolniono 147 tych zwierząt. O szczegółach odbicia zwierząt przeczytasz TUTAJ. Podczas przejmowania zwierząt dokonano makabrycznego odkrycia - urzędnicy znaleźli 40 martwych młodych tygrysów i części ciał innych zwierząt. Świątynię niezwłocznie zamknięto, a tygrysy przeniesiono do dwóch ośrodków hodowlanych w sąsiedniej prowincji Ratchaburi.

Jak podał w poniedziałek tajlandzki Departament ds. Parków Narodowych, Dzikiej Przyrody, Roślin i Ochrony Środowiska w ciągu trzech lat z 147 ocalałych tygrysów zmarło aż 86 zwierząt.

Choroby genetyczne

Najprawdopodobniej przyczyną śmierci były choroby wirusowe, których skutki zostały spotęgowane przez stres związany z przeprowadzką. Dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo, że duża śmiertelność była spowodowana chorobami genetycznymi wynikającymi z kojarzenia blisko spokrewnionych osobników.

W poniedziałek weterynarz dzikich zwierząt Pattarapol Maneeorn powiedział, że chów wsobny zaszkodził układom odpornościowym, przez co tygrysy były bardziej podatne na śmiertelne wirusy.

Dozorca świątyni Athithat Srimanee stanowczo zaprzeczył jednak zarzutom, jakoby zwierzęta miały być kojarzone między sobą.

Ciasne klatki, rozprzestrzeniające się wirusy

Opiekunowie tygrysów zostali oskarżeni w 2016 roku o wykorzystywanie zwierząt, handel nimi i ich nielegalną hodowlę. Ponadto tygrysy były trzymane w nieodpowiednich warunkach. Do tej pory toczy się kilka rozpraw sądowych w tej sprawie.

Zwierzęta zostały przetransportowane do dwóch stacji hodowlanych, ponieważ władze uznały, że tygrysy nie będą w stanie przetrwać na wolności. Jednak tylko 61 tygrysów przeżyło. Według tajlandzkich władz śmierć pozostałych wynikała z tego, że zwierzęta nie chciały jeść i miały trudności z oddychaniem.

Edwin Wiek, założyciel rezerwatu przyrody Wildlife Friends Foundation Thailand (WFFT) uważa, że z powodu małych i ciasnych klatek choroby dużych kotów rozprzestrzeniały się szybciej.

Mężczyzna dodał, że jedna z chorób, na którą zapady zwierzęta - nosówka (czyli zakaźna wirusowa choroba, z komplikacjami wtórnych zakażeń bakteryjnych, cechująca się wysoką śmiertelnością i ciężkim przebiegiem) - jest uleczalna dzięki odpowiedniemu odżywianiu, suplementacji, dostępowi do czystej wody i wystarczającej przestrzeni do poruszania się. Według Wieka, budżet państwa nie przeznaczył jednak wystarczających środków, aby zapewnić zwierzętom lepsze warunki.

- Szczerze mówiąc, kto byłby gotowy przejąć tyle tygrysów naraz? - pytał Wiek. - Władze powinny poprosić o pomoc z zewnątrz, ale zamiast tego stwierdziły, że poradzą sobie same.

Zarabiać na tygrysach

Śmierć tak ogromnej liczby tygrysów skupiła uwagę na wyzwaniach związanych z wciąż rosnącą liczebnością tych ssaków, żyjących w niewoli, w Tajlandii, Chinach czy Laosie. Pomimo obietnic tych krajów w kwestii ograniczenia liczby zwierząt na tak zwanych farmach tygrysów, ich populacja wciąż rośnie. W samej Tajlandii w niewoli żyje około dwóch tysięcy tygrysów. Wiele z nich należy do osób prywatnych, a nie instytucji państwowych.

W krajach Azji Południowo-Wschodniej tygrysy są traktowane jako dochodowy biznes, ponieważ zwierzęta te rozmnażają się łatwo. Obrońcy przyrody twierdzą, że konieczne jest uregulowanie przepisów prawnych dotyczących hodowli tygrysów i zapewnienie lepszego dofinansowania ich ochrony z budżetu państwa.

Nielegalny handel

"Świątynia tygrysów" była prowadzona przez buddyjskich mnichów. Stanowiła jedną z atrakcji turystycznych, a odwiedzający musieli zapłacić za wejście 600 bahtów tajlandzkich (czyli około 77 złotych). Za dodatkowe atrakcje - takie jak karmienie młodych czy zrobienie sobie zdjęcia z dużymi kotami - trzeba było zapłacić osobno. Świątynia od lat promowała się jako rezerwat przyrody, ale ostatnio przyjrzano się jej pod kątem prowadzenia nielegalnego handlu dziką fauną i florą oraz wykorzystywania zwierząt.

WFFT twierdzi, że istnieją dowody na to, że świątynia prowadziła nielegalny handel, ale nie podano konkretnych przykładów. Niektórzy z odwiedzających twierdzili, że zwierzęta wyglądały na odurzone. Mnisi zaprzeczyli oskarżeniom.

Autor: kw/rp / Źródło: Reuters, BBC

Pozostałe wiadomości

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W ciągu nadchodzących kilkudziesięciu godzin w kilku powiatach kraju na południowym zachodzie prognozowany jest śnieg. W górach może spaść do 10 centymetrów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Tu może spaść nawet do 10 cm śniegu. Alarmy IMGW

Tu może spaść nawet do 10 cm śniegu. Alarmy IMGW

Źródło:
IMGW

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

W niedzielę ekipy poszukiwawczo-ratownicze z Singapuru i Mjanmy (Birmy) wyciągnęły spod gruzów 24-letniego mężczyznę. Spędził on 40 godzin pod zawalonym w wyniku trzęsienia ziemi budynkiem - podała lokalna telewizja MRTV.

Spędził pod gruzami 40 godzin. "To sukces wspólnej współpracy"

Spędził pod gruzami 40 godzin. "To sukces wspólnej współpracy"

Źródło:
Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

Pogoda na dziś. Niedziela 30.03 w całym kraju przyniesie pochmurne niebo, a od zachodu będzie postępować strefa opadów deszczu. Wysoko w górach może nawet poprószyć śnieg. Termometry pokażą od 8 do 16 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela 30.03. Deszczowy koniec tygodnia, na termometrach do 16 stopni

Pogoda na dziś - niedziela 30.03. Deszczowy koniec tygodnia, na termometrach do 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters

Trwające od środy ulewne deszcze doprowadziły do powstania powodzi w Teksasie. W wyniku żywiołu zginęły co najmniej trzy osoby. W pobliżu granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem przeprowadzono dziesiątki akcji ratunkowych.

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

"Poruszaliśmy się łodziami po wodzie sięgającej pasa"

Źródło:
PAP, ABC News

Co najmniej 28 osób zginęło w pożarach, które od tygodnia szaleją w Korei Południowej. Walkę strażaków z żywiołem, który pochłonął około 48 tysięcy hektarów lasów, wspomogły nocne opady deszczu. Płomienie pochłonęły wiele historycznych obiektów, bezcennych dla dziedzictwa kulturowego kraju.

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Dymiące ruiny zamiast zabytków. Niektóre miały ponad tysiąc lat

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, Korea Herald

Dlaczego piątkowe trzęsienie ziemi w Birmie było aż tak niszczycielskie? Jak wyjaśnił sejsmolog Grzegorz Lizurek z Instytutu Geofizyki PAN, wynika to z charakterystyki geologicznej regionu. W skorupie ziemskiej występują tam olbrzymie naprężenia, mogące gwałtownie uwolnić zgromadzoną energię.

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Trzęsienie ziemi w Birmie. Dlaczego było tak niszczycielskie?

Źródło:
PAP, CNN

Silne trzęsienie ziemi odnotowano w piątek w środkowej części Birmy. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w stolicy Tajlandii. Do redakcji Kontaktu24 napisał pan Hubert, który przebywa w Bangkoku. Udało mu się uchwycić na nagraniu moment, na którym widać wodę wylewającą się z basenu na dachu wieżowca. O tym, co działo się w mieście, opowiedzieli także pani Magdalena i pan Artur.

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

"Zauważyłam, że ściany zaczynają pękać". Relacje Polaków

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24

Zanieczyszczenie powietrza negatywnie wpływa na nasze zdrowie. - Stanowi jedno z największych zagrożeń naszych czasów - powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

"Jedno z największych zagrożeń naszych czasów"

Źródło:
PAP, WHO

Rosja może zapewnić dostarczenie małej elektrowni jądrowej, która miałaby zostać użyta podczas planowanej przez Elona Muska misji na Marsa - przekazał w czwartek Kirył Dmitriew, wysłannik prezydenta Rosji ds. współpracy międzynarodowej.

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Wysłannik Putina ma propozycję dla Muska. "Mamy pewne technologie nuklearne"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Dzięki wykorzystaniu Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) udało się uwiecznić zorzę na Neptunie na zdjęciu. To pierwszy raz, kiedy uchwycono to zjawisko na tej planecie. Wcześniej zaobserwowano je na innych gazowych olbrzymach Układu Słonecznego.

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Takie zjawisko na Neptunie udało się uchwycić pierwszy raz

Źródło:
NASA, livescience.com

T Coronae Borealis w każdej chwili może wybuchnąć. W układzie gwiezdnym cyklicznie zachodzą procesy, które powodują doskonale widoczną z Ziemi eksplozję termonuklearną. Kiedy będziemy mogli podziwiać to rzadkie zjawisko?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Wybuch gwiazdy będzie widoczny z Ziemi. Kiedy do niego dojdzie?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy odkryli na pustyni Gobi w Mongolii skamieniałości nieznanego im dotąd gatunku dinozaura. Posiadał on dwa pazury zamiast trzech, a więc zupełnie inaczej niż pozostałe zwierzęta z grupy, do której należał. Dodatkowo stworzenie było porośnięte piórami, co w połączeniu z długimi szponami nadawało mu nietypowy wygląd.

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Dziwaczny dinozaur z dwoma pazurami odkryty na pustyni Gobi

Źródło:
BBC, CNN, tvnmeteo.pl