Huragan Dorian osłabł do czwartej kategorii w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jak ostrzegają synoptycy, przez kilka najbliższych dni będzie poważnie zagrażał mieszkańcom wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zarządzono ewakuację ponad miliona osób.
Kłębiące się chmury, a nad nimi czyste niebo - taki widok oglądali badacze Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), którzy na pokładzie łowcy huraganów wlecieli w oko Doriana. Zobaczcie niezwykłe nagranie.
Siedem osób zginęło w wąwozie Wrota Piekieł w parku narodowym o tej samej nazwie znajdującym się w południowo-zachodniej Kenii. Ofiary, w tym dwoje dzieci, zostały porwane przez rwące wody, które napełniły wąwóz po nagłej ulewie.
W wyniku uderzenia huraganu w wyspy Abaco zginął 8-letni chłopiec - podaje lokalna stacja telewizyjna Eyewitness News. Porywisty wiatr zrywał dachy z domów i przewracał samochody. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu.
Huragan Dorian dotarł w niedzielę do Bahamów. Wiatr wiejący z prędkością 295 kilometrów na godzinę uderzył w niewielką wyspę Elbow Cay, należącą do wysp Abaco na północnym zachodzie tego kraju - poinformowało amerykańskie Narodowe Centrum ds. Huraganów.
Odra powróciła do tych europejskich krajów, w których wcześniej ją wytępiono. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że status krajów wolnych od tej choroby na tym kontynencie straciły cztery kolejne państwa.
Mieszkańcy Wysp Bahama przygotowują się na przyjęcie żywiołu. Huragan Dorian osiągnął już czwartą kategorię i wieje z prędkością 240 kilometrów na godzinę. Oprócz Florydy, zagrożone uderzeniem żywiołu są Georgia, Karolina Północna oraz Karolina Południowa.
Centrum Kosmiczne imienia Johna F. Kennedy’ego, położone na przylądku Canaveral w stanie Floryda, przygotowuje się na uderzenie huraganu Dorian. Pracownicy centrum przenoszą mobilną wyrzutnię rakiet do stalowego schronu.
Co najmniej siedem osób zginęło w wyniku powodzi błyskawicznych w prowincji Taroudant w Maroku - poinformowały lokalne media. Powodzie były następstwem ulew, które nawiedziły regiony położone w południowej części kraju.
Zbita masa pumeksu wielkości Manhattanu unosi się na Pacyfiku, kierując się w stronę Australii. Wraz z nią przypływa również nadzieja na odnowę życia morskiego na Wielkiej Rafie Koralowej, która w ciągu ostatnich lat wiele wycierpiała ze względu na zmiany klimatu.
W kierunku Bahamów i Florydy zmierza huragan Dorian. Wiatr wieje w nim ze średnią prędkością nawet 140 kilometrów na godzinę. Na Florydzie ogłoszono stan wyjątkowy. Meteorolodzy przestrzegają, że żywioł może jeszcze znacznie przybrać na sile.
Greta Thunberg, szwedzka aktywistka klimatyczna, zakończyła "bezemisyjny rejs" przez Atlantyk. Szesnastolatka dotarła do Nowego Jorku, gdzie odbędzie się szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Kilkanaścioro dzieci w Hiszpanii ma objawy tzw. syndromu wilkołaka. Nadmierne owłosienie pojawiło się u nich po podaniu leku na problemy żołądkowe, który w rzeczywistości był preparatem na łysienie.
Na włoskiej wyspie Stromboli doszło do silnej erupcji wulkanu. W jej wyniku do morza zaczęły wpadać duże fragmenty skał, a nad morzem uniosła się ogromna chmura dymu i popiołu. Turyści i mieszkańcy uciekali w panice.
Na zdjęciach z drona, które powstały we wtorek nad Brazylią, widać ogień i dym unoszący się nad puszczą. Amazonia nadal płonie. O jej wypalaniu i skutkach pożarów mówił w programie "Wstajesz i wiesz" klimatolog profesor Bogdan Chojnicki.
Przez hiszpańską gminę Campillos w prowincji Malaga w poniedziałek przetoczyły się dwie trąby powietrzne. Jedna wyrwała słup energetyczny, powodując wybuch.
W części Kotliny Konga położonej w środkowej Afryce płoną lasy zwane drugimi zielonymi płucami Ziemi. Za przyczynę pożarów eksperci uważają tradycyjne metody uprawiania rolnictwa.
Gwałtowna pogoda w stolicy Hiszpanii. W poniedziałek po południu po przejściu nawałnicy zamknięto kilka stacji metra. Miejscami ulice zamieniły się w rzeki, zalewając domy i sklepy. Mieszkańcy musieli się też zmierzyć ze skutkami intensywnego gradobicia. Służby interweniowały ponad dwa tysiące razy.
Płonie Puszcza Amazońska nazywana "płucami Ziemi". Z żywiołem walczą strażacy i wojsko. Dotychczas wykryto prawie 80 tysięcy ognisk pożarów. - Bez Puszczy Amazońskiej nie uda nam się powstrzymać katastrofy klimatycznej - podkreślił Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.
Nad zachodnią częścią Węgier przeszły gwałtowne burze. Padał ulewny deszcz, wiał też silny wiatr. Na wodach Balatonu przeprowadzono kilka akcji ratowniczych.
Susie Torres z miasta Kansas w stanie Missouri słyszała świsty. Była pewna, że to dlatego, że ma wodę w lewym uchu. Kiedy świsty nie minęły, kobieta postanowiła iść do lekarza.
Płonie Puszcza Amazońska nazywana też "płucami Ziemi". Obszar ten jest ważny dla wszystkich mieszkańców naszej planety. - Jako ludzie z Europy powinniśmy wspierać kraje, na których terenie znajduje się puszcza - przekonuje Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
Weterynarze pobrali 10 jajeczek od dwóch ostatnich żyjących na świecie samic nosorożca białego północnego w Kenii. W ten sposób, za pomocą zapłodnienia in vitro, chcą odtworzyć populację tych zwierząt.
Kiedy mały Leonardo Farias w 2017 roku został przygnieciony pod gruzami po trzęsieniu ziemi w Meksyku, lekarze dawali mu niewielkie szanse na przeżycie. Dziś po dwóch latach od tragicznych wydarzeń, chłopiec znowu może chodzić.
Do domu letniskowego w kalifornijskim miasteczku Truckee włamał się niedźwiedź. Swoje kroki w pierwszej kolejności skierował w stronę lodówki. Wszystko wskazuje na to, że miał ochotę na nocą przekąskę.
Na półwyspie Tajmyr w północnej Rosji krytycznie spadła liczba reniferów - alarmują rosyjscy naukowcy obserwujący ten gatunek. Jak dodali, w tym roku urodziło się najmniej reniferów od 40 lat.