Świat

Świat

Rośnie liczba infekcji wywołanych groźnym koronawirusem z Chin. Stany Zjednoczone i Japonia poinformowały o kolejnych potwierdzonych przypadkach. Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób podaje, że od końca grudnia ubiegłego roku przypadki zakażenia zarejestrowano u ponad dwóch tysięcy osób na całym świecie. Każda chora osoba może przenosić wirusa na dwie lub trzy kolejne.

W wyniku trzęsienia ziemi, które w piątek pojawiło się w tureckiej prowincji Elazig, zginęło 35 osób. Służby ratunkowe nieustannie przeczesują gruzy w poszukiwaniu poszkodowanych. Szacuje się, że zniszczonych bądź uszkodzonych zostało ponad 500 budynków.

W kanadyjskiej prowincji Alberta doszło do niecodziennej akcji ratunkowej. Pomocy potrzebowały trzy kocięta przymarznięte do ziemi. Zwierzęta udało się ocalić dzięki kubkowi ciepłej kawy.

Francja potwierdza dwa przypadki koronawirusa. Jak poinformowała francuska minister zdrowia, niewykluczone, że pojawią się kolejne. Wcześniej w piątek poinformowano o kolejnym przypadku śmiercionośnego wirusa z Chin w Stanach Zjednoczonych. Jak dotąd zakażonych zostało ponad 800 osób, 26 zmarło.

Zakazane Miasto, Disneyland, Wielki Mur Chiński. W przeddzień świętowania chińskiego Nowego Roku, władze kraju zamykają lub ograniczają dostęp do jednych z największych atrakcji turystycznych, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W prowincji Hubei wprowadzono ograniczenia w podróżowaniu dla mieszkańców dla 11 miast. Mieszka w nich w sumie około 33 milionów ludzi.

W Wuhanie ruszyła budowa specjalnego szpitala dla osób zakażonych koronawirusem. Ma byc gotowy w ciągu kilku dni. Miasto, które jest epicentrum koronawirusa, wciąż pozostaje w izolacji. Niemal nie funkcjonuje w nim transport publiczny, loty zostały zawieszone, a placówki medyczne są przepełnione.

W Chinach w prowincji Hebei zmarła 18. ofiara nowego koronawirusa. To pierwszy przypadek śmiertelny poza prowincją Hubei, gdzie znajduje się miasto Wuhan - epicentrum wirusa. W kraju zakażonych jest ponad 630 osób. Na wielu światowych lotniskach obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności. Dwa chińskie miasta - Wuhan i Huanggang - pozostają w izolacji, zawieszając transport miejski, kolejowy i lotniczy. Łącznie mieszka w nich niemal 19 milionów ludzi.

Ponad 200 pasażerów z miasta Wuhan w Chinach, które jest epicentrum koronawirusa, wylądowało w czwartek na rzymskim lotnisku Fiumicino. Pasażerowie przeszli specjalnym korytarzem sanitarnym. Po raz pierwszy zastosowano wyjątkowe środki ostrożności. Nadzwyczajne kroki wobec pasażerów lotów z Chin podejmuje także Wielka Brytania.

- Mieszkam w centrum Szanghaju, tam niestety nie można dostać jakiejkolwiek maseczki ani w aptece, ani w sprzedaży on-line, ani w zwykłym małym sklepie - mówiła w programie "Dzień na świecie" w TVN24 BIS Magda Górska, doktorantka na Uniwersytecie Medycznym w Tiencin. O to, jak Chińczycy radzą sobie z tajemniczym koronawirusem, pytał ją Mateusz Walczak.