Świat

Świat

Podczas gdy ja w pełni wyzdrowiałem, moje myśli są z innymi, którzy są zakażeni koronawirusem - przekazał w oświadczeniu Steve Walsh, który nadal objęty jest kwarantanną. Mężczyzna zaraził się koronawirusem podczas pobytu w Singapurze, a następnie - jak się przypuszcza - przekazał go co najmniej 11 osobom.

Orkan Ciara związany z niżem Sabina wywołuje poważne szkody w kilku europejskich krajach. W Wielkiej Brytanii zginął mężczyzna, na którego samochód przewróciło się drzewo. Do podobnego śmiertelnego wypadku doszło też w Słowenii. We Francji wieje wiatr dochodzący do 165 kilometrów na godzinę i występują wysokie fale morskie o wysokości do sześciu metrów. Meteorolodzy określają Ciarę jako nadzwyczaj silną burzę.

Przez Europę Zachodnią przetacza się gwałtowny sztorm Ciara. W wielu krajach obowiązują alerty przed silnym wiatrem. Poza tym pada ulewny deszcz, powodujący lokalne powodzie. W Wielkiej Brytanii ponad 100 tysięcy odbiorców nie ma prądu. Linie lotnicze odwołują loty. Pogodowe relacje dostajemy na Kontakt 24.

Panika zaczęła się 23 stycznia, gdy na dwa dni przed chińskim nowym rokiem zamknięto transport publiczny. Przestała jeździć komunikacja, zamknięto metro i lotnisko. Wuhan odcięto od świata, a my poczuliśmy się tak, jak gdybyśmy odbywali karę w kilkumilionowym więzieniu, na które patrzył cały świat - relacjonuje Arek Rataj, autor fotoreportażu, dokumentującego ewakuację Polaków z epicentrum koronawirusa.

Osoby z objawami koronawirusa (2019-nCoV) w prowincji Hubei w Chinach będą szybciej diagnozowani. Do analizy wyników pacjentów wystarczy badanie tomografem komputerowym. Tylko w ciągu ostatniej doby w samej prowincji ze stolicą w mieście Wuhan, gdzie wybuchła epidemia, zmarło 81 osób. Wśród ofiar śmiertelnych jest pierwszy obywatel Stanów Zjednoczonych. Liczba zakażonych osób na świecie zbliża się do 35 tysięcy.

Mieszkańcy australijskiego miasta Ingham w stanie Queensland zmagają się z setkami tysięcy nietoperzy. Zwierząt jest tak dużo, że utrudniają codzienne życie mieszkańcom, a przedstawiciele władz nazywają to koszmarem na "biblijną skalę".

Naukowcy z europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S) podsumowali średnią temperaturę w Europie w styczniu 2020 roku. Według ich obliczeń miniony miesiąc był najcieplejszym styczniem w historii pomiarów na naszym kontynencie.

Jak podają Chińczycy, w kraju tym na świat przyszło dziecko zakażone koronawirusem. Lekarze ze szpitala dziecięcego w Wuhanie ostrzegają, że zakażone kobiety w ciąży mogą przenosić na płód ten patogen. Na razie to pierwszy taki przypadek i konieczne są dalsze obserwacje.