Czerniak jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Fundacja Rosa zorganizowała Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony. Czarne namioty zagościły na trójmiejskich plażach.
Na gdańskiej plaży w Jelitkowie tłumy plażowiczów spędzają czas na słońcu. Ku ich zaskoczeniu pojawił się tam czarny namiot, który symbolizuje rodzaj raka, z którym Fundacja Rosa chce walczyć w nietypowy sposób. Nie trzeba było długo czekać, aby do namiotu ustawiły się kolejki.
Wszystko bezpłatnie
W namiocie spotkamy dermatologa, który za pomocą dermatoskopu w bezbolesny sposób bada skórę chętnych plażowiczów. Fundacja Rosa już drugi rok z rzędu organizuje Letnią Akcję Edukacyjną Rakoobrony. Zupełnie bezpłatnie badają znamiona oraz udzielają niezbędnych informacji o profilaktyce onkologicznej. Oprócz tego, uczestnicy akcji otrzymują ulotki oraz próbki z kremem UV.
Czerniak
Czerniak to niezwykle poważna choroba, która jest jednym z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Jego wczesne wykrycie daje możliwość wyleczenia nawet w 90 procentach przypadków. Czerniak może pojawić się na całym ciele, łącznie z ustami, nosem czy oczami. Szczególnie narażone są osoby o jasnej karnacji oraz Ci, którzy posiadają wiele znamion, często doświadczają oparzeń słonecznych, są obciążeni genetycznie lub często odwiedzają solarium i spędzają dużo czasu na słońcu.
Profilaktyka
Dermatolodzy dokładnie tłumaczą, jak uchronić się przed czerniakiem. Zalecają, by w godzinach, kiedy promienie są najbardziej intensywne, unikać słońca. Jeżeli jesteśmy na wakacjach i mamy zamiar spędzić dzień na plaży, musimy pamiętać o właściwej ochronie.
- Pamiętajmy o ochronie przeciwsłonecznej, czyli kremach z filtrem, nakryciu głowy i dobrych okularach przeciwsłonecznych, również z odpowiednim filtrem – radzi Katarzyna Galewska, rzecznik fundacji Rosa. Szczególnie staranie należy zadbać o ochronę dla dzieci.
Strzał w dziesiątkę
Ustawienie na plaży tzw. namiotu rakoobrony okazało się doskonałym pomysłem.
- Mam znamię i wiem o tym, że jest to czerniak, tylko po prostu wcześniej nie miałam możliwości zbadania się – tłumaczy kobieta, która skorzystała z możliwości badania.
Wszyscy, którzy na co dzień nie mają czasu lub chęci by się zbadać, mogli zrobić to teraz bezpłatnie.
- Ludzie czasami nie mają czasu, goni ich życie. Wszystko bagatelizują. Gdy pojawi się coś takiego, to trzeba korzystać – zachęca Agnieszka Kramkowska, turystka z Trzcianki.
Pamiętajmy o tym, że zbadać możemy się przez cały rok w gabinetach dermatologicznych. Nie lekceważmy tej groźnej choroby i zapobiegajmy jej. Bezpłatne badania w terenie możemy wykonać do 12 sierpnia w godzinach 11:00-16:00 na plaży w Jelitkowie oraz 13-15 sierpnia w godzinach 11-16 na plaży Śródmieście w Gdyni.
Autor: mag/mk / Źródło: TVN24, www.fundacjarosa.pl