Polska

Polska

W poniedziałkowy wieczór w TVN Meteo przedstawiłem kilka tematów związanych z kominkami domowymi. Dziękuję za liczne maile w tej sprawie, postaram się odpowiedzieć na postawione pytania we wtorek po godzinie 21.

Podczas tegorocznej zimy, po raz pierwszy od 15 lat, w Bieszczadach będzie kursować leśna kolejka wąskotorowa. Będzie woziła pasażerów na trasie z Cisnej do Dołżycy i z Cisnej do Balnicy. Wszytko jest już dopięte na ostatni guzik.

96 rolników, przetwórców i restauratorów z Warmii, Mazur i Powiśla należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Mogą dzięki temu oznaczać specjalnym znakiem swoje produkty oraz promować się jako wytwórcy regionalnej zdrowej żywności.

Kilkadziesiąt uszkodzonych domów, zniszczone samochody, setki powalonych drzew - to bilans wichur, które przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską. Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia skutków wichury.

I kibice piłki nożnej mogą przyczynić się do ratowania środowiska. W sobotę, na chwilę przed meczem Korony Kielce z Legią Warszawa, odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Bartka, dębu powszechnie uważanego przez Polaków za najstarszy w kraju nad Wisłą.

Ciemne bezksiężycowe noce to idealny czas na obserwowanie obiektów mgławicowych, do jakich zaliczają się komety. Na przełomie listopada i grudnia koniecznie wypatrujcie C/2009 P1 (Garradd). Będzie widoczna nawet przez małą lornetkę.

Trasa narciarska pod zakopiańskim Nosalem jest już gotowa na przyjęcie miłośników białego szaleństwa. Uruchomiony został także pierwszy wyciąg orczykowy, a w większości podhalańskich stacji trwa naśnieżanie. Wszystko to za sprawą intensywnej pracy armatek oraz ujemnej temperatury.

W ciągu nocy zaczął wiać bardzo silny, niebezpieczny wiatr. Jak poinformował redakcję Kontaktu 24 internauta, około 5 rano przez miejscowość Stopka (woj. kujawsko-pomorskie) przeszła trąba powietrzna.

Mazury idą za ciosem po udanej promocji w konkursie na siedem Nowych Cudów Natury. W sezonie jesienno-zimowym tną ceny, by przyciągnąć turystów. Obniżki wynoszą nawet 50 proc.

W Krakowie stężenie niebezpiecznych związków chemicznych w powietrzu sześciokrotnie przekroczyło normę. Przez zalegający smog m.in. w przedszkolach obowiązuje zakaz wychodzenia z dziećmi na zewnątrz.  - Sytuacja jest wciąż zła. Nie ma stanów alarmowych, ale normy zanieczyszczeń są przekroczone. Nie ma wiatru, który rozwiałby zanieczyszczenia - powiedział Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Paweł Ciećko.

W Małopolsce w piątek rano poprószył śnieg! Dostaliśmy zdjęcia zrobione o 7:30 w Skawinie przez jednego z Internautów. Czy mieszkańcy innych regionów Polski też mogą wypatrywać białego puchu?

Olsztynianie, którzy ogrzewają swoje domy kominkiem lub piecem mogą w tym sezonie grzewczym spodziewać się wizyty kontrolerów. Służby sprawdzą, czy za ciepłem w pomieszczeniach nie stoi przypadkiem nielegalne spalanie odpadów. Grozi za to mandat w wysokości 500 zł.

Jezioro Solińskie ucierpiało z powodu trwającej od trzech miesięcy w Polsce suszy. Jeśli poziom wody jeszcze spadnie, to przestanie funkcjonować zależna od akwenu elektrownia.

Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.