Polska

Polska

- Średni poziom wody w Wiśle w Warszawie wynosi teraz ok. 95 cm, a to oznacza, że z jednego brzegu królowej polskich rzek bez trudu możnaby przejść na drugi - relacjonuje reporter TVN24 Łukasz Wieczorek. To jednak nie wszystkie konsekwencje niskiego stanu wody w rzece.

Lawiny w Polsce będą nareszcie oznaczane tak, jak w innych krajach europejskich. Pięciu stopniom zagrożenia towarzyszyć będą graficzne oznaczenia, identyczne jak za granicą.

W czwartek rano gęsta mgła zalegająca nad Krakowem, ograniczała widzialność od 25 do 500 metrów. Uniemożliwiała starty i lądowania samolotów. Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice wznowił przyjmowanie samolotów przed godz. 10.00.

Już od miesiąca Tatry przykrywa biały puch. Krajobraz w Zakopanem z dnia na dzień staje się coraz bardziej bajkowy. Giewont wygląda zjawiskowo zwłaszcza o zachodzie słońca, co na zdjęciach utrwalił Reporter 24.

14 żubrów z wolno żyjącego stada w Puszczy Boreckiej na Mazurach zostanie odstrzelonych. Specjalnie powołana komisja wybierze zwierzęta, na które zapolują myśliwi. Będą to sztuki stare lub chore. Takie polowanie to gratka dla myśliwych. W ostatnich latach przyciągnęły one nawet króla Hiszpanii.

Zima jeszcze nie nadeszła, a samorządy nauczone zeszłorocznym doświadczeniem, kiedy śnieg zaatakował już na początku listopada - od początku miesiąca czekają na nadejście tej pory roku. I nic. Zależnie od tego, jak skonstruowana jest umowa o opiekę nad ulicami pieniądze tracą lokalne władze lub firmy, które wygrały przetarg.

Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było ponad połowę mniej niż powinno było spaść. Najgorzej sytuacja wygląda na południu Polski. W 23 stacjach pomiarowych poziom wody jest najniższy od momentu, kiedy zaczęto go monitorować, czyli od przeszło 100 lat.

Grudzień obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. Na nocnym niebie pojawią się dwa duże roje meteorów: Geminidy i Ursydy oraz kometa Garradd. Będzie też całkowite zaćmienie Księżyca, a to wciąż nie wszystkie atrakcje.

W kopalni Piast w Bieruniu (woj. śląskie) we wtorkowy wieczór doszło do silnego wstrząsu. Na szczęście żadnemu z górników pracujących pod ziemią nic się nie stało. Jednak mieszkańcy regionu informują o uszkodzeniach budynków.

Dostaliśmy od Was sporo zdjęć listopadowego Księżyca. Dzięki suchemu, przejrzystemu powietrzu w tym miesiącu satelita jest wyjątkowo urokliwy. Zobaczcie wybrane fotografie nadesłane przez Reporterów 24.

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów domów, zniszczone auta, zerwane linie energetyczne - to najnowszy bilans wichur, które przeszły w niedzielę i w poniedziałek nad Polską. Strażacy interweniowali około 2230 razy. Rannych zostało pięć osób.

W poniedziałkowy wieczór w TVN Meteo przedstawiłem kilka tematów związanych z kominkami domowymi. Dziękuję za liczne maile w tej sprawie, postaram się odpowiedzieć na postawione pytania we wtorek po godzinie 21.

Podczas tegorocznej zimy, po raz pierwszy od 15 lat, w Bieszczadach będzie kursować leśna kolejka wąskotorowa. Będzie woziła pasażerów na trasie z Cisnej do Dołżycy i z Cisnej do Balnicy. Wszytko jest już dopięte na ostatni guzik.

96 rolników, przetwórców i restauratorów z Warmii, Mazur i Powiśla należy do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Mogą dzięki temu oznaczać specjalnym znakiem swoje produkty oraz promować się jako wytwórcy regionalnej zdrowej żywności.

Kilkadziesiąt uszkodzonych domów, zniszczone samochody, setki powalonych drzew - to bilans wichur, które przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską. Reporterzy 24 przesyłają zdjęcia skutków wichury.

I kibice piłki nożnej mogą przyczynić się do ratowania środowiska. W sobotę, na chwilę przed meczem Korony Kielce z Legią Warszawa, odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Bartka, dębu powszechnie uważanego przez Polaków za najstarszy w kraju nad Wisłą.