Polska

Polska

Zima jaka jest, każdy widzi. W Bieszczadach turystów jak na lekarstwo

Pogoda niezbyt sprzyja wypoczywającym w Bieszczadach - półmetrową pokrywę śnieżną można spotkać jedynie powyżej górnej granicy lasu. W dolinach białego puchu leży nie więcej niż kilka centymetrów. Organizatorzy wypoczynku szacują, że z tego powodu turystów jest mniej niż w poprzednich latach.

W całej Polsce rusza akcja Zimowe Ptakoliczenie

W ostatni weekend stycznia, czyli 24-25 stycznia, odbędzie się coroczna akcja Zimowe Ptakoliczenie. W tym wydarzeniu udział może wziąć każdy - wystarczy, że poświęci godzinę na obserwację oraz liczenie ptaków, które przebywają w jego otoczeniu. Akcja organizowana jest przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Martwy bielik znaleziony na Warmii i Mazurach. Co robić w takiej sytuacji?

Na terenie Nadleśnictwa Wielbark znaleziono martwego bielika. To, co udało się ustalić ekspertom to fakt, że ptak pochodził z Estonii i miał około pięciu lat. Niestety nadal nie wiadomo, co było przyczyną śmierci. Co należy robić w sytuacji, gdy ujrzymy martwe zaobrączkowane zwierze? Gdzie powinniśmy się zgłosić?

Rudziki i sikorki przewidziały: zimy nie będzie

Do tej pory nie mieliśmy okazji nacieszyć się porządną, mroźną zimą. Również przyroda pokazuje, że zapomniała o tej porze roku. Naukowcy w Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaobserwowali zakwit roślin i aktywność zwierząt.

"Zima w tym roku sprzyja spacerom". Stadion Narodowy i okolice w obiektywie Reporterki 24

Dodatnie temperatury sprawiają, że chętniej spacerujemy i przyglądamy się temu, co nas otacza. W sobotę temperatura osiągnęła nawet 12 stopni Celsjusza, w niedzielę - 6 stopni. Na styczniowy spacer przy niemal wiosennej aurze wybrała się Reporterka 24 Marta Jakubiak, która sfotografowała "zimowy" Stadion Narodowy i Most Gdański w Warszawie. "Nie ma śniegu, nie ma mrozu. Można nawet przysiąść na ławce nad Wisłą, by podziwiać nocną iluminację wokół Stadionu Narodowego" - napisała na Kontakt 24.

W Poznaniu przyroda budzi się do życia. A jeszcze 5 lat temu średnia temperatura w styczniu wynosiła -7 st. C

Ciepłe zimy - takie jak obecnie trwająca, łudząco podobna aurą do okresu przedwiośnia - zdaniem polskich ekspertów w dziedzinie klimatologii i meteorologii będą nie anomalią, a regułą. - Ocieplenie klimatu związane jest ze zmianą cyrkulacji i większym oddziaływaniem pogody znad Atlantyku. Powoduje to, że coraz częściej będziemy mieli do czynienia z takimi sytuacjami - wyjaśnia jeden z nich.

Szaro, ponuro, wieje, leje. Jak wygląda u Was styczeń?

Pochmurne niebo i deszcz będą nam towarzyszyć w poniedziałek. Synoptycy prognozują, że w całym kraju słupki rtęci przekroczą zero. Niestety silny wiatr nam nie odpuści, w górach powieje z prędkością nawet 100 km/h. Na Kontakt 24 cały czas otrzymujemy relacje pogodowe z całej Polski. Jak jest u Was? Czekamy na Wasze materiały!

To nie ostatni sztormowy niż

Niż Felix, powstały jako kolejny wtórny niż na rubieżach potężnego niżu Christian, spustoszył mocno północno-zachodnią i środkową Europę. Atlantyckie wietrzne ośrodki niskiego ciśnienia nie odpuszczą i kształtować mają pogodę na naszym kontynencie przez co najmniej najbliższy tydzień.

Wichury w Polsce. Setki tysięcy ludzi bez prądu, 12 osób rannych

W nocy przez Polskę przetoczyła się wichura. Bez prądu jest prawie 200 tysięcy odbiorców w północno-zachodniej części kraju. Strażacy w całym kraju od piątku interweniowali już 5 tys. razy. Rannych jest 12 osób, w tym dwóch strażaków. Najsilniejsze porywy wiatru odnotowano na Kasprowym Wierchu - 148 km/h.

"Auta nie mogą wjechać pod górkę". Lodowisko na drogach

Fatalne warunki na drogach w wielu miejscach kraju. Padający śnieg i oblodzone jezdnie spowodowały paraliż komunikacyjny m.in. na Śląsku. - Auta nie mogą wjechać pod górkę - alarmują internauci. Wielu Reporterów 24 przesyła na skrzynkę Kontaktu 24 filmy i zdjęcia potwierdzające panujący na drogach chaos.