Polska

Polska

Tegoroczny grudzień znacznie odbiega od tych, które mamy w pamięci. - Pogoda, jak dotąd, była wiosenna - ocenia trafnie mieszkanka Krynicy Zdrój. Dopiero teraz, w połowie miesiąca, zaczyna padać śnieg.

Zdjęcie kilkumetrowych fal rozbijających się o falochron zamieścił w Kontakcie Meteo januszbed1. "W gwałtownych porywach siła wiatru zbliża się do 10 w skali Beauforta" - napisał Reporter 24.

W zimie śliskie nawierzchnie jezdni i chodników sprawiają, że rośnie liczba wypadków i kolizji. Są też przyczyną łamania nóg, rąk i rozbijania głów. Aby zapobiegać czarnym scenariuszom, ZDM stosuje najczęściej sól drogową. A ta - szkodzi.

Na Podkarpaciu pojawił się długo oczekiwany śnieg. Jak relacjonuje Reporter 24 tomaszp1987, białego puchu spadło tak dużo, że w ruch poszedł już pierwszy pług śnieżny. Z opadów nie cieszą się kierowcy tirów, którzy mają problem z podjechaniem pod wzniesienia.

W hotelach i pensjonatach pod Tatrami bez problemu można jeszcze znaleźć wolne miejsca noclegowe na okres świąteczno-noworoczny. - Ten rok jest trochę nietypowy, a to za sprawą kalendarza - mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Po wichurach w nocy z piątku na sobotę w południowej Polsce strażacy interweniowali około 450 razy. Wiatr wyrządził największe szkody w województwach małopolskim i śląskim. W Małopolsce ponad 1,3 tys. gospodarstw było bez prądu. Rannych zostało siedem osób - trzy w Małopolsce i cztery na Śląsku.

Mamy dobrą wiadomość: na wielu polskich stokach można jeździć na nartach. Niestety, w większości po sztucznym śniegu. Jest jednak i druga dobra wiadomość: na południu ma zacząć padać ten prawdziwy!

- Bardzo silne porywy wiatru w województwach dolnośląskim i śląskim oraz w zachodniej Polsce mogą zakłócić ruch pociągów - ostrzegają PKP Intercity oraz PKP PLK. Problemy mogą utrzymywać się od piątkowego wieczoru do sobotniego popołudnia.

Troje rannych, zerwane i uszkodzone dachy, połamane drzewa oraz uszkodzone linie energetyczne - tak dotąd przedstawia się bilans wichury, która przeszła w piątek w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Prędkość wiatru przekraczała 110 km/h.

Prawie metr śniegu zalega na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. Narty i snowboard uwięzione w bagażnikach czekają na pierwszy weekendowy zjazd. Można zacząć już w piątkowe popołudnie. Stoki oświetlone są do długich godzin wieczornych.

Zima zaatakowała południowy zachód kraju. W Świeradowie-Zdroju opady białego puchu pojawiły się jeszcze przed południem. Na drodze do Szklarskiej Poręby w świeżej warstwie śniegu zakopał się autobus. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.

Jedziesz na narty, ale nie wiesz, jak dużo śniegu leży na stokach? Chciałbyś sprawdzić, na którą górę naprawdę warto się wybrać? Wszystko to sprawdzisz w TVN Meteo - serwis sportów zimowych Biała Jazda dostarcza najświeższych informacji pogodowych, opisów najciekawszych miejsc i map 3D najlepszych ośrodków w Polsce.

Strażnicy Państwowej Straży Rybackiej sprawdzą, czy sprzedawane na targach i w marketach świąteczne karpie przetrzymywane są w odpowiednich warunkach. Skontrolują też, czy ryby nie pochodzą z nielegalnych połowów.

Na Mazurach już niedługo mogą powstać leśne uzdrowiska, oferujące "leczenie lasem". Ich głównym zadaniem będzie zmniejszenie poziomu stresu u pracoholików. Właśnie trwają badania nad właściwościami mazurskiej zieleni.

U wybrzeży Atlantyku formuje się kolejny silny niż Joachim. Powoli będzie wkraczał do Europy przynosząc złą pogodę. Czy dotrze do Polski? Warianty są dwa. Jeden zakłada, że front obejmie swoją działalnością cały kraj przynosząc silny wiatr, drugi, że niż zboczy z obranego kursu i pogoda w Polsce nie popsuje się tak bardzo. Jedno jest jednak pewne: ma spaść śnieg.

Podczas zorganizowanego polowania w woj. zachodniopomorskim myśliwi z Belgii odstrzelili dwa dorosłe wilki. Wilk w Polsce jest objęty ochroną. Szacuje się, że na Pomorzu Zachodnim są jedynie trzy watahy wilków liczące po 5-6 sztuk. Sprawę przejęły policja i prokuratura.

Rybacy z północno-wschodniej Polski twierdzą, że kormorany stanowią zagrożenie dla ich gospodarstw oraz okolicznej przyrody. Wyjadanie przez te ptaki ryb i zatruwanie wody odchodami doprowadza do strat w rybactwie i w turystyce.

W najbliższych dniach nasz kraj znajdzie się pod wpływem głębokiego niżu powstałego nad Północnym Atlantykiem. W związku z tym wzrośnie gradient ciśnienia i prędkość wiatru. Na Śnieżce powieje z prędkością około 100 km/h – ostrzega synoptyk TVN Meteo. Z niżem związane są dwa fronty atmosferyczne, które przyniosą ze sobą opady deszczu.

Na Podkarpaciu obrodziły w tym roku miody jesienne - głównie lekko gorzkawy nawłociowy. Łącznie przeciętna pszczela rodzina w regionie wyprodukowała w tym roku ponad 12 kg miodu.