Polska

Polska

Ostra walka o gniazdo. "Takie akrobacje widziałem po raz pierwszy"

Agresywne naloty z góry i podniebne akrobacje - tak walczyły o upatrzone gniazdo bociany na Lubelszczyźnie. Ptaki nie chciały odstąpić wygodnego lokum, bo pierwsze dnia maja to ostatni dzwonek na złożenie jaj. Bocianie perypetie zrelacjonował na Kontakcie Meteo adarek1.

Żmije wypełzły w Bieszczadach

Ratownicy górscy z Bieszczad ostrzegają przed żmijami, które pojawiły się w tych górach. Jak informują turyści, można je już spotkać na mniej uczęszczanych szlakach. Ostrzeżenie aktualne jest szczególnie w takie dni, jak dziś - gdy panuje ładna, słoneczna pogoda.

"Ta kondensacja budziła mnie całą noc"

- Ta kondensacja mnie budziła całą noc - żartował w porannym programie TVN24 prowadzący Jarosław Kuźniar. - Ona tego nie potrafi - przekonywał Tomasz Wasilewski z TVN Meteo. O czym mowa? O zjawisku owocującym mgłą, która nawet dobrze znany pejzaż Krakowa czyni trudno rozpoznawalnym. Jej kłęby spowiły też Stadion Narodowy w stolicy.

Burze dały się we znaki na Podkarpaciu

Zalane piwnice, posesje i drogi, uderzenia piorunów, osuwająca się ziemia - gwałtowne burze przysporzyły podkarpackim strażakom dużo pracy. Od niedzielnego wieczoru wyjeżdżali oni do wezwań w sumie 25 razy. Najwięcej interwencji było w powiatach jasielskim, krośnieńskim i strzyżowskim.

"W ogóle nie było widać nic, tylko sam grad"

Nawet 20 litrów wody na metr kwadratowy spadło w niedzielę w niektórych miejscach Polski. Przechodzący przez Polskę front atmosferyczny przyniósł burze i ulewne, przelotne deszcze m. in. w Ełku, Tarnowie, Jaśle i Warszawie. Deszczowi towarzyszył porywisty wiatr, a miejscami także grad. Gwałtowne zjawiska zarejestrowali Reporterzy 24.

Burze odpuściły. Grzmi jeszcze nad Małopolską

Po burzowej drugiej połowie dnia wreszcie się uspokoiło. Wieczorem niegroźne burze pojawiały się jeszcze nad Małopolską, ale według zapowiedzi synoptyków do godz. 20 wygasną. Wcześniej grzmiało również m.in. nad Podkarpaciem, na Mazurach i Suwalszczyźnie, a także na Lubelszczyźnie.

Szlaki żeglowne na ulicach Gostynia

Od kilku dni nad Polską grzmi - i to coraz intensywniej. Burzom towarzyszą gradobicia i ulewne deszcze, które zmieniają ulice w rwące rzeki. Ostatniej doby wyładowań atmosferycznych najsilniej doświadczyła Wielkopolska, co na zdjęciach i filmach utrwalili Reporterzy 24.

Burza gradowa w Kościanie

W sobotę w woj. wielkopolskim w miejscowości Kościan spadł grad. Wielka chmura gradowa pokryła cała miejscowość, a lodowe kulki zaczęły sypać się z nieba. Zdarzenie zarejestrowali czujni Reporterzy 24.

Śląsk liże rany po piątkowych burzach

Uszkodzone drogi, podtopione domy, naruszone umocnienia potoków i rzek - to skutki burz, które w ostatnim czasie przechodziły nad województwem śląskim. Szkody odnotowano w Beskidzie Żywieckim i w jurajskiej Pilicy.

Potoki na ulicach, błyskawice na niebie. Spadł i grad

Gwałtowna ulewa przeszła w piątek po południu nad Kielcami - ulice zamieniły się strumyki. Nad pozostałymi częściami Polski przechodził burzowy front atmosferyczny - na niebie szalały pioruny. W Skierniewicach spadł grad. Zobacz podsumowanie szalonej pogody 4 maja na zdjęciach czujnych Reporterów 24.

Grzmi na Lubelszczyźnie. Burze będą wygasać

W piątek po południu burze pojawiły się na linii od Mazur po Małopolskę i powoli sunęły na wschód. Wieczorem najbardziej aktywne były na pograniczu Mazowsza i Lubelszczyzny. W nocy komórki burzowe mają wygasać, ale w sobotę wrócą nad Polskę.

"Było gęsto od ryb na dnie"

Około 5 ton śniętych ryb pływało w rzece Biała Tarnowska w Tarnowie w pobliżu oczyszczalni ścieków. - Po prostu katastrofa ekologiczna - ocenia prezes tarnowskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego Ignacy Piskorski. Jego zdaniem ryby były warte nawet kilkaset tysięcy złotych, a odbudowa ekosystemu zajmie nawet 10 lat.

Nocą na niebie zatańczyły pioruny

Burze, które w czwartek wkroczyły do Polski wraz z frontem atmosferycznym, zapewniły Reporterom 24 niezwykłe wrażenia. Nasi internauci, oczarowani spektaklem tanecznym, jaki odegrały przed nimi pioruny, nie ustawali w robieniu im zdjęć.

GOPR w Bieszczadach ma pełne ręce roboty

Bieszczadzkie GOPR przeprowadziło sześć akcji ratowniczych i kilkanaście interwencji od początku majowego weekendu. Dwa razy w akcjach uczestniczył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Gradobicia i burze. Majówka nie wszędzie jest pogodna

Po pierwszym upalnym w tym roku tygodniu przyszła pora na pogorszenie pogody. Od południowego zachodu przez kraj przechodzą burze, którym towarzyszą nieraz grad i silne ulewy. Reporterzy 24 na bieżąco relacjonują, co dzieje się w ich regionach.

Bielik przegrał starcie i walczy o życie

Poważnie rannego bielika znalazła w środę kobieta, która spacerowała po lesie nieopodal Choszczna (woj. zachodniopomorskie). Ptak, który ucierpiał prawdopodobnie na skutek podniebnego pojedynku, trafił pod opiekę weterynarza oraz pracowników Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Szczecinie. Decydujące dla niego będą najbliższe godziny.

Środowa strefa burz na zdjęciach

Strefa burz w środę rozciągała się późnym wieczorem nad Podkarpaciem, Śląskiem i Małopolską. W nocy burze powoli gasły, ale znad Czech i Słowacji nadciągnął kolejny front. W czwartek strefa burz rozciągnie się jeszcze nad województwa zachodnie.

Pioruny i ulewy na zachodzie kraju. "Tylko na to czekałem"

We wtorek po południu zachodnia Polska odczuła skutki frontu atmosferycznego. Na niebie pojawiły się ciemne chmury i błyskawice, padał ulewny deszcz. Gwałtowne zjawiska rejestrowali internauci. "Tylko na to czekałem" - napisał jeden z nich.

Polacy czasu wolnego mają mało. Spędzają go i tak z pilotem w ręku

Przeciętny Polak ma średnio 4 godziny i 39 minut wolnego czasu w ciągu doby - wynika z raportu CBOS. Głównie wykorzystuje go na oglądanie telewizji, a chciałby jeździć na wycieczki i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Badania pokazują też, że najmniej czasu na odpoczynek mają kobiety w wieku 25-44 lata, a najwięcej mężczyźni emeryci.

Bielik-celebryta ujrzał światło dzienne. Orzeł i Reszka rodzicami

Co najmniej jedno pisklę bielika z dwóch, na których narodziny wielu z nas czekało przed ekranami swoich komputerów, przyszło na świat. Orzeł i Reszka, para bielików spod Kutna, została rodzicami - prawdopodobnie pomiędzy 26-27 kwietnia. Wtedy to internauci śledzący transmisję online zauważyli zmianę w zachowaniu ptaków.

"Jeśli się wpatrzymy uważnie, to zobaczymy coś zabawnego"

Srebrny Glob, Czerwona Planeta i błękitnobiały Regulus spotkają się w poniedziałkowy wieczór na niebie. Żeby dojrzeć te jasne obiekty, nie trzeba nawet wyjeżdżać z miasta, tym bardziej że obserwacjom powinno sprzyjać bezchmurne w większości kraju niebo. O koniunkcji, a także o tym, co łączy na niebie lwa z żelazkiem, opowiada szefowa planetarium stołecznego Centrum Nauki Kopernik, Weronika Śliwa.