Polska

Polska

- We Wrocławiu występują obecnie przelotne opady śniegu i śniegu z deszczem, przechodzące w deszcz. Opady są o natężeniu słabym i umiarkowanym - powiedziała Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo. Zdjęcia pierwszych białych płatków spadających z nieba dostaliśmy od Reportera 24.

Większość nadleśnictw na Podkarpaciu w poniedziałek rozpocznie sprzedaż choinek, głównie świerkowych, pochodzących prosto z lasu - poinformował w piątek rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.

W Tatrach spadło kilka centymetrów śniegu. Opady chwilami były intensywne i pogorszyły warunki jazdy. Zobacz, jak wygląda Zakopane w śniegu.

- Część dróg w północnych Czechach jest nieprzejezdna - podają czeskie służby drogowe. Otworzono już jednak zamknięte w środę przejście graniczne Kudowa - Nahod. Polskie służby zapewniają, że drogi w naszym kraju są w lepszym stanie, ale na części z nich rano wystąpiły utrudnienia.

- W Bieszczadach leży od 15 do 25 cm śniegu. Na połoninach jest -5 st. C - poinformował w czwartek ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR.

Tegoroczna zima będzie pełna nowych atrakcji dla narciarzy, którzy zdecydują się na "białe szaleństwo" w Świętokrzyskiem. Będą mogli korzystać ze stoku narciarskiego w Konarach, wyciągu krzesełkowego na kieleckim Telegrafie, snowparku w Krajnie oraz zimowego placu zabaw dla dzieci w Niestachowie.

Miasta szykują się na nadejście zimy. W Warszawie już zapadła decyzja, że kiedy tylko temperatura powietrza drastycznie się obniży, przy przystankach autobusowych zostaną rozstawione koksowniki. TVN Meteo sprawdziło dla was, czy koksowniki staną również w innych polskich miastach.

- 140 wilków żyje na obszarze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie - oceniają leśnicy. To duży sukces, ponieważ jeszcze kilkanaście lat temu wilków na tych terenach nie było.

- Doniesienia o suszy w Polsce są przesadzone, wieloletnia norma jest zachowana - poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że w najbliższym czasie nie musimy obawiać się żadnych radykalnych zjawisk pogodowych. Według premiera jesteśmy lepiej przygotowani na atak zimy, niż w zeszłym roku.

Pierwsze dni grudnia, dla którego charakterystyczne są opady śniegu, przyniosły mieszkańcom województw zachodniopomorskiego i pomorskiego nieprzyjemną niespodziankę. Spadł tam grad, poza tym grzmiało.

Gruba warstwa śniegu i piękne, wyżowe słońce. W tym roku tak jeszcze nie było. Aby przypomnieć, jak wygląda prawdziwy grudzień, Reporter 24 FLASHBYDGOSZCZ w Kontakcie Meteo zamieścił zdjęcia ubiegłorocznego. A po nim, kolejni użytkownicy. Zapraszamy do obejrzenia ich galerii!

Wyspę Wolin, położoną w Zatoce Pomorskiej, ludzie zamieszkiwali już 11 tys. lat temu. Archeologom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Szczecińskiego udało się znaleźć na to dowody - najstarsze ślady działalności człowieka odkryte dotąd w rejonie wyspy.

Poziom wód w rzekach obniża się od września i nic nie wskazuje na to, że sytuacja w najbliższym czasie się poprawi. Prognozy na początek grudnia nie są optymistyczne.

Susza w Polsce trwa, przez co ubywa wody w rzekach. Dramatycznie przedstawia się również sytuacja na południu Polski. Jak donosi Reporter 24, kompletnie wysechł jeden z potoków w beskidzkim Szczyrku.

Koniec listopada i początek grudnia to zazwyczaj czas lepienia bałwanów. Okazuje się, że w tym roku, zamiast śnieżnego szaleństwa, można wybrać się na grzyby.