Polska

Polska

We wtorkowy wieczór mieszkańcy stolicy z uśmiechem wyglądali przez okno. Wreszcie zaczął padać śnieg... pierwszy w tym roku. Najpierw nieśmiało prószył, by chwilę potem przybrać na intensywności.

Kraków to jedno z najlepiej ocenianych miast turystycznych w Europie. W rankingu przedstawionym przez holenderski portal turystyczny Zoover wyprzedził je tylko Berlin.

To ostatni las w Europie, do którego można wejść i zobaczyć jak wyglądał osiem tysięcy lat temu. Wkrótce może się to jednak zmienić za sprawą niszczycielskiej działalności człowieka. Działacze Greenpeace apelują o ograniczenie wycinki drzew, która prowadzi do postępującej degradacji unikatowego terenu Puszczy Białowieskiej.

Dwa tysiące mieszkańców Podkarpacia nie ma w domach prądu, po pierwszym poważnym ataku zimy. Śnieg i połamane pod jego ciężarem drzewa pozrywały tam linie energetyczne.

Tegoroczny grudzień znacznie odbiega od tych, które mamy w pamięci. - Pogoda, jak dotąd, była wiosenna - ocenia trafnie mieszkanka Krynicy Zdrój. Dopiero teraz, w połowie miesiąca, zaczyna padać śnieg.

Zdjęcie kilkumetrowych fal rozbijających się o falochron zamieścił w Kontakcie Meteo januszbed1. "W gwałtownych porywach siła wiatru zbliża się do 10 w skali Beauforta" - napisał Reporter 24.

W zimie śliskie nawierzchnie jezdni i chodników sprawiają, że rośnie liczba wypadków i kolizji. Są też przyczyną łamania nóg, rąk i rozbijania głów. Aby zapobiegać czarnym scenariuszom, ZDM stosuje najczęściej sól drogową. A ta - szkodzi.

Na Podkarpaciu pojawił się długo oczekiwany śnieg. Jak relacjonuje Reporter 24 tomaszp1987, białego puchu spadło tak dużo, że w ruch poszedł już pierwszy pług śnieżny. Z opadów nie cieszą się kierowcy tirów, którzy mają problem z podjechaniem pod wzniesienia.

W hotelach i pensjonatach pod Tatrami bez problemu można jeszcze znaleźć wolne miejsca noclegowe na okres świąteczno-noworoczny. - Ten rok jest trochę nietypowy, a to za sprawą kalendarza - mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Po wichurach w nocy z piątku na sobotę w południowej Polsce strażacy interweniowali około 450 razy. Wiatr wyrządził największe szkody w województwach małopolskim i śląskim. W Małopolsce ponad 1,3 tys. gospodarstw było bez prądu. Rannych zostało siedem osób - trzy w Małopolsce i cztery na Śląsku.

Mamy dobrą wiadomość: na wielu polskich stokach można jeździć na nartach. Niestety, w większości po sztucznym śniegu. Jest jednak i druga dobra wiadomość: na południu ma zacząć padać ten prawdziwy!

- Bardzo silne porywy wiatru w województwach dolnośląskim i śląskim oraz w zachodniej Polsce mogą zakłócić ruch pociągów - ostrzegają PKP Intercity oraz PKP PLK. Problemy mogą utrzymywać się od piątkowego wieczoru do sobotniego popołudnia.

Troje rannych, zerwane i uszkodzone dachy, połamane drzewa oraz uszkodzone linie energetyczne - tak dotąd przedstawia się bilans wichury, która przeszła w piątek w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Prędkość wiatru przekraczała 110 km/h.

Prawie metr śniegu zalega na stoku w Bukowinie Tatrzańskiej. Narty i snowboard uwięzione w bagażnikach czekają na pierwszy weekendowy zjazd. Można zacząć już w piątkowe popołudnie. Stoki oświetlone są do długich godzin wieczornych.

Zima zaatakowała południowy zachód kraju. W Świeradowie-Zdroju opady białego puchu pojawiły się jeszcze przed południem. Na drodze do Szklarskiej Poręby w świeżej warstwie śniegu zakopał się autobus. Zobacz zdjęcia Reporterów 24.

Jedziesz na narty, ale nie wiesz, jak dużo śniegu leży na stokach? Chciałbyś sprawdzić, na którą górę naprawdę warto się wybrać? Wszystko to sprawdzisz w TVN Meteo - serwis sportów zimowych Biała Jazda dostarcza najświeższych informacji pogodowych, opisów najciekawszych miejsc i map 3D najlepszych ośrodków w Polsce.