Polska

Polska

Krokodyl ścigał ślimaka po niebie

Pogodne niebo, po którym od czasu do czasu przesuwają się obłoki, czasami przypomina ekran, na którym wyświetlane są obrazkowe historie. Jedną z nich w rejonie Więcborka wypatrzył jacek_roslan. Zabawnym obrazkiem podzielił się na Kontakcie Meteo.

Wysokie stany Wisły i Odry

19 przekroczeń stanów alarmowych odnotowano w środę na największych polskich rzekach - Wiśle i Odrze. Drugą z tych rzek przechodzi fala wezbraniowa. Z kolei dla zlewni rzek na terenie województwa świętokrzyskiego obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne związane z przewidywanymi opadami.

Wisła w rejonie Płocka znów przybiera

O 21 cm przekroczyła stan alarmowy Wisła w Kępie Polskiej. Przybór rzeki obserwowany jest na całym obszarze powiatu płockiego, a w siedmiu tamtejszych gminach od ponad tygodnia utrzymywane jest pogotowie przeciwpowodziowe. Według prognoz rzeka będzie tam przybierać jeszcze przez dobę, a Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uspokaja, że poza lokalnymi podtopieniami spowodowanymi przez opady nie ma zagrożenia powodziowego.

Uczą sokoły gniazdować na drzewach

One traktują tę sztuczną klatkę swoje własne gniazdo - mówi sokolnik o pisklętach sokoła wędrownego, które z całą swoją "siedzibą" zostały umieszczone wysoko na sośnie. Przez trzy tygodnie pod obserwacją ludzi będą się przyzwyczajać do nadrzewnego domu, a potem zaczną poznawać życie na wolności. Wszystko to dla odbudowy populacji tego skrajnie zagrożonego gatunku.

Fala wezbraniowa przepływa przez Wrocław

Fala kulminacyjna na Odrze przepływa właśnie przez Wrocław - poinformowało w komunikacie centrum zarządzania kryzysowego miasta. Fala jest jednak zdecydowanie niższa od prognozowanej.

Liliowcowe szaleństwo w arboretum

Lipiec i sierpień to czas liliowców, dlatego Maja Popielarska postanowiła zapytać o sposoby ich pielęgnacji tam, gdzie znają się na tym najlepiej. Prowadząca "Mai w ogrodzie" odwiedziła arboretum w Wojsławicach w województwie dolnośląskim.

Maksymalne stany na mazurskich jeziorach. "To nawet lepiej"

Mazurskie jeziora o 3-4 cm przekraczają swoje maksymalne stany, dlatego pewne ilości wody są spuszczane jazami do rzek Węgorapa i Pisa. Specjaliści podkreślają, że nawet lekko wylewające na brzegi jeziora nie grożą większymi szkodami. Przeciwnie - tak wysoki stan wody przed sezonem jest dobrodziejstwem dla mazurskich naturalnych zbiorników.

Pogoda pomoże osuszyć zalane tereny

Środowa słoneczna aura będzie sprzyjać poszkodowanym z zalanych terenów. Dużo słońca i ciepła sprawi, że nagromadzona po wtorkowych ulewach woda zacznie powoli opadać. Mimo dobrej pogody zespoły zarządzania kryzysowego pozostają w stanie najwyższej gotowości, poinformowała Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

"Obwodnica Radomia zamieniła się w rzekę"

Wtorkowe ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Radomia. Zalało południową obwodnicę Radomia, będącą w budowie i sąsiadujące z nią posesje. W sumie strażacy interweniowali w mieście 39 razy.

"Wszystko zniszczone". Podtopienia po ulewach

Kolejny dzień i noc potężnych opadów i podtopień w Polsce. W Dąbrowie Górniczej nieukończona jeszcze kanalizacja miejska nie była w stanie przyjąć napływających ilości wody i wylała na okoliczne posesje. W Radomiu woda osiągnęła najwyższy poziom od niemal 40 lat, a w powiecie częstochowskim mieszkańcy boją się powtórki z 2010 roku, gdy ich okolice nawiedziła powódź.

Strażacy pomagają non-stop. Do godz. 15 wyjeżdżali ponad 1 tys. razy

We wtorek strażacy wyjeżdżali, by pomóc poszkodowanym ponad tysiąc razy. To wina utrzymującej się w Polsce od kilku dni złej pogody - silnych opadów, wiatru, gradobić i burz. Ilość interwencji, jakich się podejmowali strażacy w ostatnim tygodniu zbliża się do ogromnej liczby 9 tysięcy, i wciąż pojawiają się kolejne zgłoszenia.

Burze w Małopolsce. Woda wdarła się na A4

Burze nie dawały spokoju mieszkańcom południa Polski. We wtorek po południu nad Małopolską znów bardzo intensywnie pada. Na autostradzie A4 w okolicach Krakowa pojawiły się rozlewiska, samochody brodzą w wodzie. Podobnie jest w podkrakowskiej Skawinie. Reporterzy 24 wysyłają do nas zdjęcia i filmy.

Polska po nawałnicach. 1800 interwencji strażaków

Burze, nawałnice i grad dały się w poniedziałek we znaki mieszkańcom wielu regionów Polski. Najwięcej strat żywioł wyrządził w Małopolsce, na Śląsku, Dolnym Śląsku, Mazowszu i w Łódzkiem. Strażacy interweniowali łącznie 1800 razy.

Klimatolog: gwałtowne zjawiska będą coraz częstsze

Wczorajszy opad był anomalią i to anomalią, którą klasyfikowalibyśmy jako bardzo rzadko występującą - komentuje klimatolog ulewę, jaka przeszłą w niedzielę przez Warszawę. Ze względu na zmiany klimatu z takimi ekstremalnymi zjawiskami będziemy mieć do czynienia coraz częściej. Naukowiec pociesza jednak, że możemy się na nie lepiej przygotować, pod warunkiem, że lepiej wykorzystamy nowoczesne narzędzia, jakimi dysponujemy.

960 interwencji strażaków. "W dalszym ciągu pracujemy"

Ponad 960 interwencji podjęli strażacy po intensywnych ulewach i gradobiciach, które przeszły w niedzielę przez Polskę. - Najtrudniejsza sytuacja była w Warszawie - powiedział na antenie TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Polska sprząta po nawałnicach

Trwa usuwanie skutków nawałnicy w Warszawie. Trudna sytuacja panowała również na południu Polski. W Skarżysku-Kamiennej prezydent miasta ogłosił alarm powodziowy.