Wnioski z tragedii w Suszku. Szef strażaków: jesteśmy przygotowani na ekstremalne zjawiska

[object Object]
Klimatolog o nawałnicy w Suszkutvn24
wideo 2/21

Sierpień 2017 roku obfitował w gwałtowne wydarzenia pogodowe. Jedno z nich - wichura w pomorskim Suszku - miało tragiczny skutek: ofiary śmiertelne i rannych. Zginęły harcerki. Strażacy deklarują, że są przygotowani na wypadek załamania pogody.

- Wyciągnęliśmy wnioski ze wszystkich ubiegłorocznych zdarzeń i jesteśmy przygotowani do ekstremalnych zjawisk pogodowych - zapewnił komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski. Zapowiedział, że strażacy będą wizytować wszystkie obozy harcerskie na terenach leśnych.

Szkolenia dzieci

Szef PSP poinformował, że każdy z obozów harcerskich będzie wizytowany przez przedstawiciela komendy powiatowej lub miejskiej PSP. W obozach będą prowadzone szkolenia dzieci między innymi na temat tego, jak mają się zachować, gdy nadejdzie wichura. Przeprowadzone zostaną też próbne ewakuacje.

Dodatkowo organizacjom harcerskim zostaną wysłane wytyczne co do tworzenia obozowisk oraz zapewnienia w nich bezpieczeństwa.

Wizytacje obejmą również pola namiotowe znajdujące się na terenach leśnych.

Każdy obóz będzie "wizytowany"

Wzmożone kontrole strażaków są związane wydarzeniami z ubiegłego roku. W nocy z 11 na 12 sierpnia gwałtowne burze i wichury, które przeszły nad Pomorzem, zniszczyły i odcięły od świata obóz harcerski w Suszku. W wyniku nawałnicy zginęły dwie harcerki, w wieku 13 i 14 lat. 38 uczestników obozu trafiło do szpitali z różnymi obrażeniami. W obozie znajdowało się 130 harcerzy z łódzkiego okręgu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

- Na spotkaniu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji z udziałem wiceministra Jarosława Zielińskiego rozmawialiśmy z harcerzami o tym, że każdy z tych obozów będzie wizytowany przez przedstawiciela komendy powiatowej lub miejskiej Państwowej Straży Pożarnej na terenie tego powiatu, w którym znajduje się obóz. Będzie przeprowadzone krótkie szkolenie z dziećmi na wypadek takich zdarzeń, będzie przeprowadzona również próbna ewakuacja takiego obozu. Również uzgodniliśmy szczegóły dotyczące środków jeśli chodzi o system ostrzegania przed zagrożeniami. Chodzi o to, by ostrzec, zanim dojdzie do nieszczęścia - podkreślił Suski.

Duże zainteresowanie szkoleniami

Szef PSP zaznaczył, że w wielu komendach powiatowych i miejskich wspólnie z Ministerstwem Edukacji Narodowej utworzona została sieć sal edukacyjnych, w których strażacy PSP zapoznają dzieci z występującymi zagrożeniami i tym, jak należy zachować się podczas nich. Jak dodał chętnych jest tak wiele, że w niektórych miejscach strażacy edukują dzieci przez osiem godzin dziennie.

Jak dodał Suski, w ciągu roku organizacje harcerskie organizują ok. 1,5 tysięcy obozów, w których bierze udział około 100 tysięcy dzieci. Każdy taki obóz musi być zgłoszony kuratorium oświaty, które wydaje zgodę na jego organizację po tym, jak warunki bezpieczeństwa zostaną zaakceptowane przez straż pożarną.

- Zdarzenia ubiegłoroczne - mówię tu o tych wszystkich wichurach, szczególnie nieszczęście w obozie w Suszku - pokazały, że to zagrożenie dla dzieci jest bardzo duże. Ubiegły rok pokazał, że w ciągu zaledwie kilku godzin zostało zniszczonych 45 tysięcy hektarów lasów. Ja zawsze daję do porównania: największy pożar lasu w Polsce, do którego doszło 26 lat temu w Kuźni Raciborskiej, zniszczył 9,5 tysięcy (hektarów), ale nie w ciągu kilku godzin, ale w ciągu kilku dni, a jego dogaszanie trwało prawie trzy tygodnie - zaznaczył Suski.

Na co muszą zwracać uwagę strażacy?

Szef PSP podkreślił, że wichury niszczące lasy powodują, iż drogi dojazdowe zarówno do obozów, jak i do okolicznych miejscowości są zablokowane, dlatego straż pożarna potrzebuje dodatkowego, specjalistycznego sprzętu, który pozwoli na "szybsze usunięcie przeszkód i dotarcie z pomocą do potrzebujących".

- Zarówno w ramach ustawy modernizacyjnej służb mundurowych, jak i środków unijnych kupujemy sprzęt, który nam w tym pomoże. Będą to samochody z odpowiednimi chwytakami, które pozwolą na usunięcie takich zwalonych drzew i udrożnienie drogi - zapewnił Suski.

- Kupujemy również samochody terenowe typu pickup, które łatwiej przedostaną się przez przeszkody. Również kupujemy inny niezbędny sprzęt jak pilarki łańcuchowe do cięcia drewna. Ponadto obozy są monitowane, prowadzimy także akcję prewencyjną i szkoleniową. Pomagają nam w tym również druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych - dodał.

"Wyciągnęliśmy wnioski"

Komendant główny wyliczył, że Państwowej Straży Pożarnej udało się opracować trzy duże projekty unijne o wartości 603 milionów złotych, z których około 95 procent zostanie przeznaczonych na zakup sprzętu. Jeden z projektów ma wspomagać ratownictwo drogowe, drugi ratownictwo kolejowe, a kolejny długotrwałe akcje ratowniczo-gaśnicze. W ramach tych projektów nabywany jest specjalistyczny sprzęt, który będzie mógł być wykorzystywany między innymi do usuwania skutków zjawisk pogodowych.

- Oprócz tego prowadzimy doskonalenie zawodowe naszych strażaków, wyciągnęliśmy wnioski z wszystkich ubiegłorocznych zdarzeń i szkolimy się w tym kierunku, żebyśmy byli jeszcze bardziej sprawni - dodaje.

Pół miliona akcji

W ubiegłym roku Państwowa Straż Pożarna wyjeżdżała do wszystkich zdarzeń prawie 520 tysięcy razy, z czego do tak zwanych miejscowych zagrożeń, czyli wszystkich zdarzeń, które nie były pożarami prawie 355 tysięcy razy. Prawie 104 tysięcy, a więc jedna piąta wszystkich wyjazdów była spowodowana wichurami. Dla porównania - w 2016 roku podobnych zdarzeń było niespełna 57 tysięcy.

Autor: dd/map,rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Kolejne dni obfitować będą w zmiany. W niedzielę nad Polską przechodzić będą fronty atmosferyczne, przynoszące burze i opady. Miejscami termometry pokażą do 30 stopni. Kolejny tydzień przyniesie nam większy spokój w pogodzie i niższe wartości na termometrach - przynajmniej na początku.

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Gorąco nie ustanie, pojawią się gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Łazik Perseverance mógł odnaleźć ślady dawnego życia na Marsie. Podczas eksploracji doliny, która przed miliardami lat była korytem rzeki, sprzęt natrafił na skałę noszącą intrygujące ślady. Na Ziemi podobne struktury są wiązane z obecnością skamieniałych mikroorganizmów.

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

W tej skale może kryć się tajemnica marsjańskiego życia

Źródło:
PAP, NASA

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 28.07. Pogodna noc spodziewana jest tylko we wschodniej Polsce - na zachodzie kolejne godziny przyniosą zachmurzenie i deszcz, a miejscami ulewy. W dzień strefa opadów będzie wędrować nad krajem, przynosząc intensywne opady deszczu i lokalne burze.

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Pogoda na jutro - niedziela 28.07. W nocy miejscami wystąpią ulewy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Susza hydrologiczna opanowała część Polski. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionach o zwartej zabudowie, gdzie wybetonowane ulice i place utrudniają zatrzymywanie wody. Wiele gmin apeluje o rozsądne korzystanie z zasobów wodnych.

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Woda na wagę złota. Apele do mieszkańców

Źródło:
TVN24, IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami i upałem. W nocy nad północną i zachodnią Polską przechodzić będą strefy opadów i wyładowań. Niedziela przyniesie nam również kontynuację upałów.

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

IMGW ostrzega. Miejscami czeka nas niebezpieczna noc

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ponad 130 zniszczonych budynków i ewakuacja tysięcy ludzi - tak wygląda sytuacja w dwóch hrabstwach na północy Kalifornii, gdzie trwa walka z jednym z największych pożarów w historii tego stanu. Ogłoszono stan wyjątkowy. Trudna sytuacja jest też w sąsiednim Oregonie, gdzie spłonęły gospodarstwa i wiele zwierząt - informują lokalne media.

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Ponad 130 budynków spłonęło, ogień zagraża tysiącom kolejnych

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Młody lis zaczepiający żabę - taki materiał z okolic Częstochowy otrzymaliśmy na Kontakt 24. Zabawy zwierząt mają kluczową rolę w ich prawidłowym rozwoju, a echa takich zachowań możemy często zobaczyć w ich dorosłym życiu.

Ważna lekcja dla młodego lisa

Ważna lekcja dla młodego lisa

Źródło:
Kontakt 24

Dorosły czarny niedźwiedź z młodym w mieście Winsted w amerykańskim stanie Connecticut zatrzasnął się w samochodzie. Zwierzęta zniszczyły tapicerkę, uruchomiły radio i trąbiły klaksonem. Na zewnątrz auta znajdował się jeszcze jeden zaniepokojony młody osobnik.

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Niedźwiedzie weszły do samochodu. Zdemolowały go, włączyły radio i trąbiły klaksonem

Źródło:
PAP

Pasażerka samolotu, który miał odlecieć z Rzymu do Katanii, przemycała iguanę. Obecności zwierzęcia nie ujawnił żaden system kontroli lotniskowej, a ku zaskoczeniu wszystkich jaszczurkę na pokładzie wykryła... kotka współpasażerki.

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Kotka wyczuła "egzotyczną koleżankę" w samolocie. To był koniec podróży dla jednej z pasażerek

Źródło:
PAP, corriere.it

Zwiększa się powierzchnia plamy ropy powstałej po czwartkowym zatonięciu tankowca w Zatoce Manilskiej u wybrzeży Filipin. Wstępne oględziny wskazują, że wyciek mógł być stosunkowo niewielki. Jeśli paliwa nie uda się zabezpieczyć przed wyciekiem, region czeka katastrofa ekologiczna.

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Plama ropy powiększa się z dnia na dzień. Trzykrotny przyrost

Źródło:
Al Jazeera, Rappler

Setki dzikich zwierząt przekazał rząd Namibii na rzecz krajowego programu pomocy osobom głodującym w związku z suszą. Sytuacja jest tak zła, że ponad 85 tysiącom osób grozi śmierć z głodu - wynika z analizy Światowego Programu Żywnościowego.

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Głodują z powodu suszy. Rząd wysyła paczki z mięsem zwierząt

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Rekordowa fala ulewnych deszczy nawiedziła północno-wschodnie regiony Japonii, powodując powodzie i osuwiska ziemi. Japońskie władze poinformowały o co najmniej dwóch ofiarach śmiertelnych.

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Woda porwała radiowóz. Nie żyje policjant

Źródło:
PAP, Reuters, The Japan Times, Kyodo News

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 nawiedziło Teksas. Do zdarzenia doszło w piątek rano czasu lokalnego. Aktywność zarejestrowano bardzo płytko pod ziemią, przez co była odczuwalna na dość dużym obszarze.

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Seria trzęsień ziemi w Teksasie

Źródło:
USGS, KCBD

42-letni turysta z Belgii trafił do szpitala z oparzeniami trzeciego stopnia, których doznał w Dolinie Śmierci w Kalifornii - jednym z najgorętszych miejsc na ziemi. Mężczyzna miał stracić klapki, chodząc po gorących wydmach.

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

W klapkach po Dolinie Śmierci. Finał w szpitalu

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W trakcie ogromnego pożaru Park w Kalifornii powstało bardzo rzadkie i niebezpieczne zjawisko - ogniste tornado. Można zobaczyć je na nagraniu.

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Ogniste tornado. Wirujący słup ognia na nagraniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Rowerzysta w Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie natknął się na leśnej drodze na samicę niedźwiedzia grizli z młodymi. Zwierzę prawdopodobnie wystraszyło się i dlatego zaatakowało mężczyznę. Ten obronił się, uderzając niedźwiedzicę w pysk.

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Źródło:
PAP, cbc.ca, vicnews.com

Dwójka astronautów pozostanie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do czasu, aż inżynierowie nie zakończą prac nad usterkami w ich statku - poinformowała w czwartek NASA. W sobotę minie 50 dni, odkąd załoga Starlinera przebywa w przestrzeni kosmicznej.

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Mieli wrócić na Ziemię w czerwcu. NASA nadal nie wie, kiedy to nastąpi

Źródło:
PAP, NASA

Z powodu upału w marokańskim mieście Bani Mallal w ciągu 24 godzin zmarło 21 osób - podał w czwartek resort zdrowia. W środę w tym regionie temperatura sięgała 48 stopni Celsjusza.

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

21 zgonów w 24 godziny w jednym mieście. Przez upał

Źródło:
PAP, africanews.com

Tajfun Gaemi w czwartek lokalnego czasu uderzył we wschodnie wybrzeże Chin. Władze szacują, że dotkniętych przez żywioł jest ponad 600 tysięcy osób. Ogłoszo drugi najwyższy poziom alarmu powodziowego. Wcześniej przeszedł przez Tajwan i Filipiny, gdzie zginęło ponad 20 osób.

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Setki tysięcy ewakuowanych, odwołane loty. Sytuacja "ponura i skomplikowana"

Źródło:
PAP, BBC, AP

Miliardy ludzi zmagają się z epidemią ekstremalnych upałów. Jeśli jest jedna rzecz, która łączy nasz podzielony świat, to fakt, że jest coraz bardziej gorąco - komentował w czwartek ostatnie rekordy temperatury na świecie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Podkreślił, że "upały, choć niewidoczne, są bardziej zabójcze niż inne skutki zmiany klimatu" i wezwał kraje do podjęcia pilnych działań w celu zmniejszenia skutków tych zmian i ochrony ludności.

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

"Ekstremalne upały to nowa nienormalność"

Źródło:
PAP, Reuters, un.org, tvnmeteo.pl

Ogień szaleje w Parku Narodowym Jasper w Kanadzie. Ewakuowano z niego około 25 tysięcy osób - poinformował na konferencji prasowej Mike Ellis, przedstawiciel prowincji Alberta.

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

"To największy koszmar, jaki mógł spotkać naszą społeczność"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CBC, Alberta Wildfire, BBC

W amerykańskim mieście New Gloucester w stanie Maine baribal przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z przymocowaną do niego kamerą. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu skradzionego urządzenia.

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Przewrócił karmnik dla ptaków i uciekł z kamerą. Nagranie

Źródło:
Reuters

Utwór Missy Elliott został wysłany... na Wenus. NASA dokonała transmisji za pomocą anteny wchodzącej w skład sieci Deep Space Network. "The Rain (Supa Dupa Fly)" to pierwsza hip-hopowa piosenka, która trafiła w przestrzeń pozaziemską.

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Hip-hopowy hit wysłany na Wenus

Źródło:
PAP, NASA

Włochy przygotowują się na uderzenie antycyklonu afrykańskiego Charon. Przyniesie on kolejną falę upałów z temperaturą sięgającą 40 stopni w miastach. Atak gorąca, który miał trwać do końca lipca, będzie nękać kraj także w sierpniu.

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Kolejne uderzenie antycyklonu Charon. Jak długo potrwa fala upałów we Włoszech

Źródło:
PAP, ilgiornale.it, milanopavia.news, ANSA

Do ponad 250 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które w poniedziałek zeszły w południowej Etiopii. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w katastrofie mogło zginąć dwa razy więcej osób. W rejonie trwają akcje poszukiwawcze oraz ewakuacja mieszkańców.

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Pod lawiną skał i ziemi mogło zginąć nawet 500 osób

Źródło:
Reuters, UN OCHA

Waran z Komodo, największa współcześnie żyjąca jaszczurka, posiada cienką warstwę żelaza pokrywającą zęby - wynika z najnowszych badań. Zdaniem naukowców, ta dość nietypowa cecha pozwala mu skutecznie zabijać ofiary i zdobywać pożywienie.

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Zęby warana z Komodo są pokryte żelazem

Źródło:
Nature, phys.org, The Guardian