Polska

Polska

Orkan powalił największą jodłę w Polsce. Służyła za zimową sypialnię niedźwiedzi

Wichura wywołana orkanem Ksawery wyrządziła sporo szkód. Uszkodziła nie tylko budynki, ale i potężne drzewa. Jak podaje rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, wiatr powalił najgrubszą jodłę rosnącą w polskich lasach. Jej obwód pnia wynosił ponad 5 metrów. Jej dziupla była na tyle obszerna, że służyła niedźwiedziowi za zimową sypialnię.

Wieczorem Polskę spowiją gęste mgły. Utrzymają się aż do soboty

Po dosyć pochmurnym dniu, dodatkowo deszczowym na północy, wieczorem zaczną tworzyć się mgły. Według synoptyków pojawią się w całym kraju, w różnym stopniu ograniczając widzialność. Towarzyszyć im będą mżawki i słabe, przelotne deszcze. Prognozowana aura utrzyma się aż do soboty, utrudniając poruszanie się po kraju zarówno nocą, jak i w ciągu dnia.

Rozmazany dzień na południu Polski. Mgły nie ustępowały do popołudnia

W gęstych mgłach utonęły w czwartek rano niektóre rejony Polski, a miejscami widzialność nie poprawiła się nawet wczesnym popołudniem. Właśnie taką sytuację w powiecie dzierżoniowskim udokumentował Casimirus. Synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek ostrzega, że z podobnymi utrudnieniami możemy mieć do czynienia do końca tygodnia.

Oko w oko z rysiem w mazurskim lesie

W Nadleśnictwie Korpele (woj. warmińsko-mazurskie) można spotkać się oko w oko z rysiem. Doświadczył tego jeden z leśniczych, który we wtorek dostrzegł zwierzę. – Jechałem leśną drogą, kiedy z odległości mniej więcej 300 metrów zauważyłem, że coś wyszło na drogę - wyjaśnił.

Nadal ponad tysiąc gospodarstw w Wielkopolsce bez prądu

Ponad 1,3 tys. odbiorców nadal jest pozbawionych prądu po ubiegłotygodniowym przejściu orkanu Ksawery. Najwięcej takich gospodarstw, bo 1,1 tys., znajduje się w województwie wielkopolskim - poinformowało we wtorek Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Łeba - 115 km/h, Poznań - 101 km/h. Lokalnie półmetrowe zaspy

W ciągu ostatniej doby nie tylko mocno wiało, ale i porządnie sypnęło śniegiem. To dlatego, że Ksawery sprowadził wilgotne i zimne powietrze, tłumaczy Tomasz Wasilewski. Prezenter przedstawia także pomiary poczynione przez stacje meteorologiczne. Wiatr najsilniejszy był w piątek wieczorem - w Łebie rozpędził się do 115 km/h. Najwięcej śniegu odnotowano w Elblągu i Lublinie (12 centymetrów), choć lokalnie tworzyły się i półmetrowe zaspy.

Orkan Ksawery przyniósł burze

Zarówno piątek, jak i ubiegła noc były niesamowicie aktywne burzowo. Wszystko za sprawą orkanu Ksawery i frontów atmosferycznych, które za nim sunęły.

Wiatr niemal przewrócił reportera TVN24. "Czegoś takiego w życiu nie widziałem"

- Moje zdziwienie jest ogromne - wykrzykiwał reporter TVN24 Maciej Cnota, kuląc się pod naporem wiatru na plaży w Karwi. Z plaży zostało w zasadzie niewiele, bo nocą morze podeszło niemal pod wydmy. Porywy są tam tak silne, że wiatromierzowi nie wystarcza skali, a lokalne służby z niepokojem śledzą ich kierunek wiatr, bo jego zmiana może grozić wlaniem się wody w głąb lądu.

"Jest biało, temperatura jest odpowiednia"

W Zakopanem zima na całego. Miasto i stoki pokryła warstwa białego puchu. Cieszą się narciarze, a także ci, którzy na zimę czekali od kilku miesięcy. - Jest biało, temperatura jest odpowiednia, można na nartach pojeździć - powiedział jeden z zakopiańskich turystów.

"Pani, ja taka stara jestem, a jeszcze muszę łopatować"

Na Podhalu na tyle porządnie sypnęło śniegiem, że narzekają nawet górale. Przekonała się o tym reporterka "Wiadomości Telewizyjnych" Tygodnika Podhalańskiego, która mieszkańców gór pytała o wady i uroki śniegu. W trakcie sondy trafiła na dziarską gaździnę...

Słoneczny początek tygodnia na Waszych fotografiach

W niemal całej Polsce tydzień rozpoczął się słonecznie - tak jak to zapowiadali synoptycy TVN Meteo. Na potwierdzenie wielu z Was wysyłało do nas zdjęcia. Dzięki słońcu nawet niskie wartości na termometrach nie były za bardzo odczuwalne.

Lawinowe checkpointy startują w Tatrach

Urządzenia do kontrolowania sprawności detektorów lawinowych zostały zamontowane w Kuźnicach i w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. - Sprawny detektor może uratować życie turyście - twierdzą ratownicy górscy.

W górach zima trwa w najlepsze. Miejscami 80 cm śniegu

- W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego - informują ratownicy TOPR. Miejscami zalega aż 80 centymetrów białego puchu. Warunki w górach zachęcają do spacerów po szlakach, ale ratownicy apelują o rozwagę. W plecaku powinniśmy zawsze mieć ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy, a w głowie - rozsądek - podkreślają.

Zachód Słońca, który tak poruszył Polaków. "Piękne, niespotykane zjawisko"

Mieszkańcom niektórych obszarów Polski na koniec dnia trafiło się spektakularne widowisko. O zachodzie słońca niebo zalała powódź ciemnożółtego, pomarańczowego i różowego światła, fantastycznie podświetlając drobne chmurki. Jedni na ten widok nie mogli się powstrzymać od pstrykania kolejnych zdjęć, inni się zastanawiali, jaką pogodę może zwiastować taki widok.

"Zima jest potrzebna jak bakterie". Cieszą się z niej dzieci i narciarze

- Zima jest potrzebna, jak bakterie - przyznaje z uśmiechem Stanisław Gąsienica Mracielnik z Zakopanego. Najbardziej z zimowej aury cieszą się dzieci - mogą jeździć na sankach, lepić bałwany i rzucać się śnieżkami. Powoli ze stoków mogą także korzystać narciarze - armatki śnieżne pracują na pełnych obrotach, by stoki znalazły się pod grubą warstwą śniegu.

W Szczyrku można już szusować. "Śniegu jest pod dostatkiem"

Spragnieni białej jazdy mogą ruszać na Biały Krzyż w Szczyrku. O dobrych warunkach na stoku zapewnia reporter TVN24 Robert Jałocha. Za to ci, którzy wolą górskie wędrówki, powinni zachować ostrożność - ratownicy ostrzegają przed zagrożeniem lawinowym na szlakach.