Polska

Polska

Do Genui po naukę i doświadczenie

Wystartował rejs Szkoły pod Żaglami. Trasa żaglowca Pogoria pod dowództwem kapitana Krzysztofa Baranowskiego wiedzie ze Świnoujścia przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk i Morze Śródziemne do Genui.

Wyschnięte rzeki to efekt poprzedniej zimy

- Główna przyczyna niskiego stanu wody w Wiśle to bezśnieżna zima - wyjaśnił na antenie TVN24 hydrolog Jan Żelaziński. W poniedziałek w okolicach Włocławka średnia głębokość wyniosła ok. 50 cm.

Mamy jesień. Przyszła w sobotę o 16:49

Dokładnie o godz. 16:49 w sobotę Słońce znalazło się w punkcie Wagi, rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień. Dzisiaj nastała jesień kalendarzowa, przez którą noce staną się dłuższe od dni.

Atak nawałnic w Wielkopolsce i na Wybrzeżu

Pozrywane dachy, powalone drzewa, zniszczone samochody - to efekty wichury, która po południu przeszła przez Grodzisk Wielkopolski. Ich zdjęcia na Kontakcie 24 zamieścił internauta karinam. O gradzie w Dąbkowicach niedaleko Koszalina informuje na Kontakcie Meteo internauta dlb.

Tatrzańskie szlaki nadal pod śniegiem

W wysokich partiach Tatr utrzymują się zimowe warunki. Na szczytach leży kilkanaście centymetrów śniegu i nadal obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Choć pogoda jest słoneczna, ratownicy z TOPR odradzają niedoświadczonym turystom wyprawy na trudniejsze szlaki.

Kasztany, mgły, jarzębiny. Wasze dowody końca lata

Liście zmieniające kolor, kasztany lecące z drzew, poranne mgły. To dowody na to, że jesień jest tuż-tuż. Pochodzą one ze zdjęć Reporterów 24, którzy polowali na oznaki tej pory roku w całej Polsce.

Tak sucho nie było od dekady. Jesienna niżówka w Tatrach

Tak niskiego poziomu wód w tatrzańskich potokach nie było od 10 lat. Nałożyło się na to kilka zjawisk: tzw. jesienna niżówka, ciepła zima i postępująca urbanizacja - ocenili hydrolodzy podczas trzydniowych Tatrzańskich Warsztatów Hydrologicznych. Sytuację może poprawić sroga zima.

23 cm białego puchu i -5 st. C na Kasprowym

23 cm śniegu leżą na Kasprowym Wierchu - poinformował w piątek dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego. W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Na szczytach termometry wskazują pięć stopni mrozu.

Zimowy przedostatni poranek lata. Poniżej zera na południu

Zimowo rozpoczął się ostatni pełny dzień astronomicznego lata. Kraków spowiła gęsta mgła, a w Katowicach przed godz. 7.00 termometry pokazały jedynie -2 st. Celsjusza. Jak donoszą nasi internauci, w Małopolsce temperatura miejscami spadała jeszcze niżej. W Bydgoszczy natomiast trawę pokrył szron.

Szukają śladów tsunami nad Bałtykiem

W okolicach Mrzeżyna i Trzebiatowa naukowcy z Państwowego Instytutu Geologicznego rozpoczęli badania poszukiwawcze śladów tsunami na polskim wybrzeżu Bałtyku. Miejsca badań wybrano na podstawie historycznych przekazów wskazujących na możliwość wystąpienia takiego zjawiska. Wyniki badań poznamy najwcześniej w przyszłym roku.

Pogoda sprzyja grzybiarzom

Kilka deszczowych dni i ocieplenie, które po nich przyszło, ucieszyły grzybiarzy. Na Kontakcie Meteo przybywa dowodów udanego grzybobrania, a niektóre okazy są szczególnie efektowne. Są i tacy, którzy doceniają fotogeniczną urodę trujących gatunków.

"Susza zaczęła się rok temu". Hydrolog o polskich rzekach

Rekordowo niski stan wód w polskich rzekach niepokoi wielu mieszkańców naszego kraju. Zdaniem ekspertów, hydrologiczna susza trwa już właściwie rok i powinna się niedługo skończyć. Jednocześnie uważają, że jest ona objawem szerszych zmian klimatu, do których zaadaptować należy polską gospodarkę.

Sezon burzowy nigdy się nie kończy

Jeśli myślicie, że z końcem lata pożegnamy się z burzami, to jesteście w błędzie. Te zdarzają się nawet zimą, choć znacznie rzadziej niż w lipcu czy sierpniu. Najbliższe już w tym tygodniu.

Groźne, podstępne, unikalne, pachnące. Bogactwo grzybów Puszczy Białowieskiej

Zwykle myślimy o nich bardzo ogólnie: jadalne, niejadalne, trujące. Tymczasem niektóre z nich pachną anyżem, wiórkami kokosowymi lub przyprawą maggi, są też trujące, które wyglądem i łagodnym smakiem podszywają się pod jadalne. Czego jeszcze nie wiemy o grzybach? Można to sprawdzić na wystawie w Białowieży.

Za tydzień zrównanie dnia z nocą

Dzień coraz krótszy. Dziś słońce wstało w Warszawie o godz. 6:11, zajdzie o 18:50, tym samym długość dnia wynosi ok. 12,5 godziny. Po 19:00 będzie już ciemno i mało przyjemnie, tym bardziej, że jest pochmurno.

W Tatrach ochłodziło się o 20 st. C. Śnieg na szlakach

Na termometrach co najwyżej 10 st. C, ani śladu słońca, do tego mgła. Tak jest w Zakopanem. Jeśli wybieracie się w Tatry w ten weekend, dobrze się do tego przygotujcie. W walizce na pewno musicie znaleźć miejsce na czapkę, szalik i rękawiczki.

Polacy ruszyli sprzątać świat

Ruszyła tegoroczna odsłona cieszącej się niezwykłą popularnością akcji "Sprzątanie świata - Polska". Upłynie ona pod hasłem "Kocham, lubię, szanuję, nie śmiecę" i będzie nakierowana przede wszystkim na problem nadmiernej produkcji odpadów przez Polaków.

Bociany czarne lecą na Czarny Ląd

Polskie bociany czarne odlatują do Afryki, gdzie spędzą zimę. Jak poinformował ornitolog Marian Stój, będziemy mieli okazję je obserwować w czasie przelotu. Ptaki mają pojawić się m.in. nad Podkarpaciem.

Zarodniki Cladosporium w natarciu

W najbliższych dniach alergikom będą najbardziej dokuczać zarodniki grzybów mikroskopowych. Stężenie alergenów Cladosporium, z wyjątkiem terenów górskich, będzie bardzo wysokie na terenie całego kraju.

Po co nam podbój Kosmosu?

19 mln euro rocznie będzie nas kosztować członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), do której dziś przystępujemy. Czy warto wydawać te pieniądze?

W Tatrach może spaść śnieg z deszczem

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach w czwartek pogorszyły się. Temperatura na szczytach spadła do 8 st. Celsjusza, jest też mgliście. Ponadto w nocy z czwartku na piątek w Tatrach może spaść śnieg z deszczem. Bardzo pogodny był natomiast poranek w Bieszczadach.