Polska

Polska

- Na północnym wschodzie i wschodzie Polski wieje silny i porywisty północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach 70-75 km/h - informuje synoptyk TVN Meteo, Arleta Unton-Pyziołek. Według niej mocno powieje do późnych godzin wieczornych, a także w poniedziałek.

Ciepło, coraz cieplej. Przyroda budzi się do życia, co znakomicie widać w ogrodach zoologicznych. Na wybiegi powróciły zwierzęta z gorących stref klimatycznych.

W sobotę na terenie Grodu Piastów na Zawodziu w Kaliszu, zgodnie z prasłowiańskim zwyczajem, pożegnano zimę i powitano wiosnę. Miejscowe Towarzystwo Żywej Archeologii przygotowało w tym dniu rekonstrukcję Jarych Godów i Maslenicy.

Prawdziwie wiosenna, kilkunastostopniowa temperatura, sprawiła narciarzom w Tatrach nie lada niespodziankę. Ci, którzy wjechali na Kasprowy Wierch, by z niego zjechać, odłożyli deski na bok i zaczęli się wygrzewać w słońcu.

Od początku marca w całym kraju doszło już do ponad 27 tys. pożarów traw i nieużytków, alarmuje MSW i straż pożarna. Za wypalanie traw grozi grzywna, a nawet do 10 lat więzienia.

Słońce, wysoka temperatura i brak opadów mogą wywołać uśmiech na naszej twarzy, ale krótkotrwały. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, grozi nam susza. Po wiosennych roztopach nie ma śladu, wody w rzekach niskie, a deszczu według prognoz szybko nie zobaczymy. Mogą być kiepskie plony i droga żywność. Czy zagrożenie jest realne, sprawdzała redakcja "Polska i Świat".

Wiosna zaczyna się piękną wyżową pogodą, co daje znakomite warunki do obserwacji nieba. W ciągu dnia gdzieniegdzie rozciągają się białe obłoki, o zachodzie słońca przybierające kolor purpury i fioletu. Kolorowe wiosenne zachody słońca uchwycili Reporterzy24.

Właściciele mazurskich marin wycinają lód piłami spalinowymi. Chcą jak najszybciej zrzucić na wodę łodzie, jachty i motorówki. Pierwsze rezerwacje są już na kwiecień, a lód na jeziorach nadal trzyma.

O złudzie wiosny! W niektórych krajach wiosna zaczyna się 1 marca. Porządnie, zawsze w tym samym terminie, średnie klimatyczne łatwo liczyć - ale klimaty Europy to nie monolit.

Zapowiada się nieco chłodniejszy koniec marca. Nawet dużo chłodniejszy. W piątek i sobotę temperatura w ciągu dnia będzie się zawierała w przedziale 4-10 st. C. W nocy wystąpią przymrozki - nawet do -5 st. C.

Zaczęła się wiosna, więc bociany wracają z Afryki do Europy. Wiosna, ta astronomiczna, rozpoczęła się we wtorek 20 marca o godz. 6.14. Wyprzedziła o jeden dzień wiosnę kalendarzową, która co roku wypada 21 marca.

Od kwietnia turyści będą mogli wędrować Doliną Kościeliską i do Morskiego Oka w towarzystwie elektronicznego przewodnika. Powstały już pierwsze trasy wycieczek. Pomysł spodobał się dyrektorowi Tatrzańskiego Parku Narodowego, według którego turyści skorzystają na zastąpieniu "anglosaskiego łomotu" w słuchawkach głosem lektora - informuje "Dziennik Polski".

Najczęstsze z najrzadszych optycznych zjawisk pogodowych zwanych halo pojawiło się na Polskim niebie. Tzw. parhelion został sfotografowany przez Reportera 24. Zjawisko pojawiają się wokół tarczy słońca i znane jest światu od starożytności.

Bieszczadzkie niedźwiedzie budzą się ze snu zimowego. Szukające pożywienia zwierzęta mogą być niebezpieczne - ostrzegają leśnicy i doradzają turystom poruszanie się po ustalonych szlakach. - Drapieżniki, czując obecność człowieka, raczej nie korzystają z wytyczonych tras - tłumaczą.

Początek astronomicznej wiosny zmobilizował Reporterów 24 do poszukiwania znaków charakterystycznych dla tej pory roku. Na zdjęciach, które napływają bez przerwy do naszej redakcji, widać m.in. bazie, kwitnące krokusy oraz wyraźnie ożywione zwierzęta, np. spacerujące po Giżycku kaczki.