"Szlak Kamienia" łączy dwa miasta: Strzegom i czeskie Horice. To również pomysł na spędzenie urlopu w niezwykły sposób.
Projekt "Szlak Kamienia" jest realizowany od 1 stycznia 2017 roku do 30 czerwca 2019 roku i obejmuje obszar od Horic poprzez okolice Zviciny, Dobromierz, Świdnicę aż do Strzegomia. Punktem wyjścia będzie Horickie Muzeum oraz Centrum Aktywności Społecznej Karmel w Strzegomiu, które zaprezentują kamienne atrakcje Horic i Strzegomia, tam też powstaną czesko-polskie sale multimedialne. Wszystkie te gminy będą częścią "Szlaku Kamienia", który będzie promować i tematycznie łączyć dwa przygraniczne regiony - okolice Karkonoszy i Dolny Śląsk.
- Przy wyborze partnerów został położony nacisk przede wszystkim na korzyści, jakie może przynieść realizacja projektu i na wiarygodność partnera, co zostało zapewnione przez udział w projekcie gmin o stabilnym funkcjonowaniu i finansowaniu - podkreśla burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.
Promowanie bogactwa regionu
- Na terenie Strzegomia budujemy Aleję Rzeźb i centrum multimedialne, na terenie którego będziemy pokazywać, jak powstał granit, jak się go wydobywa i co z niego zrobiono. W Świdnicy remontują fontanny. W Dobromierzu oznaczą wszystkie miejsca kamienne, po stronie czeskiej także. Pomysł jest taki, żeby promować te nasze bogactwa. U nich piaskowiec, u nas granit. Naczelnym zadaniem projektu jest wzmożenie ruchu turystycznego, zainteresowanie turystów przyjazdem do Strzegomia - tłumaczy burmistrz.
Ponadto powstaną alejki spacerowe, stanowiące dojście do rzeźb, wraz z oświetleniem i elementami małej architektury (np. ławki, kosze, stojaki na rowery), fontanna, zdroje uliczne i zagospodarowanie zieleni.
Gdzie warto zacząć? - Najważniejszym i najpiękniejszym miejscem jest Bazylika Mniejsza i tam zaczyna się "Szlak Kamienia" w Strzegomiu. Co niedzielę w tym roku o godzinie 15 na wszystkich turystów czeka przewodnik bezpłatny, także w każdą niedzielę wakacji zapraszamy - podkreśla burmistrz.
"Szlak Kamienia" łączy dwa miasta: Strzegom i czeskie Horice.
Właśnie na "Szlaku Kamienia" umieszczone będą tablice informacyjne, z których turyści będą mogli dowiedzieć się wszystkiego o współpracy między dwoma miastami. Przejście całej trasy zajmuje około trzech, czterech dni. Wszystko zależy od tego, jaki środek transportu wybierzemy.
A co może zachęcić turystów do odwiedzin tego regionu na Dolnym Śląsku? Opowiada o tym Krzysztof Kaszub, przewodnik miejski i pasjonat historii miasta.
- Jest tutaj kilka miejsc, które warto zobaczyć. One są akurat z kamienia, z granitu strzegomskiego. Chociażby nasza strzegomska bazylika, jedna z największych na Dolnym Śląsku, a obecnie obchodzi swój jubileusz. Element, który jest w tym kościele, czyli strzegomski dzwon, ma dzisiaj równo 700 lat. Jest to najstarszy, nieustannie działający dzwon w Polsce. Drugim są kamieniołomy. Wokół Strzegomia jest ich 30. Jest co zobaczyć - podkreśla Kaszub.
A co można robić wokół miasta? - Mamy piękne miejscowości wokół Strzegomia. Chociażby Morawa, która jest takim centrum w Polsce zawodów WKKW. Tam jest piękny pałac, piękne jezioro, piękne miejsce do spacerów, a nawet jazdy na rowerze, czy jazdy konnej. Żółkiewka, Goczałków, Roztoka, niedaleko Strzegomia także Żelazów - tam są piękne pałace, piękne miejsca i pola bitewne za Strzegomiem - wylicza przewodnik.
Autor: TVN Meteo / Źródło: TVN Meteo
Źródło zdjęcia głównego: TVN Meteo