Nauka

Nauka

Lek na superbakterie za "5-10 lat". To optymistyczny scenariusz

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Są one oporne na dostępne na rynku antybiotyki. O tym, jakie są perspektywy na to, by skutecznie z nimi walczyć, opowiedziała krajowa konsultant do spraw mikrobiologii lekarskiej.

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki

Światowa Organizacja Zdrowia WHO przedstawiła listę dwunastu rodzajów bakterii, na które pilnie potrzeba nowych antybiotyków. To pierwsze takie zestawienie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, które bakterie są najbardziej niebezpieczne dla życia ludzi i nad jakimi lekami należy priorytetowo pracować.

Tegoroczny styczeń pobił kilka rekordów

Mrozy atakujące w styczniu Europę sprawiły, że miesiąc ten na naszym kontynencie zapisał się jako chłodny. Jednak globalnie styczeń 2017 roku był trzecim najcieplejszym styczniem w historii pomiarów.

Powstała chimera człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Wytwarzanie ludzkich organów w organizmach zwierząt od wielu lat było marzeniem naukowców. W ten sposób można by wyhodować np. serca, płuca czy nerki niezbędne do przeszczepów. To, czego badacze ostatnio dokonali, może być ważnym krokiem w rozwoju technologii, mogącej ratować ludzkie życie. Naukowcom udało się bowiem stworzyć w laboratorium chimerę człowieka i świni.

Nowy sposób na szukanie życia pozaziemskiego

Nowa chemiczna metoda może bardzo ułatwić poszukiwania śladów życia na innych planetach. Badacze z NASA uważają, że jest ona dużo lepsza od tej, która stosowana jest obecnie na Marsie.

Taurydy niebezpiecznie zbliżą się do Ziemi. "Jest potencjalne zagrożenie"

Co jakiś czas możemy obserwować roje meteorów, które przelatują w pobliżu Ziemi. Takie spotkania skutkują rozświetlającymi niebo bolidami, jednak tego typu obiekty kosmiczne mogą także stanowić zagrożenie. W 2019 roku do naszej planety zbliży się rój Taurydów. O potencjalnym niebezpieczeństwie tego zdarzenia rozmawiał z redakcją tvnmeteo.pl astrofizyk Arkadiusz Olech.

Jak i kiedy powstaje smog?

Wyżowa pogoda utrzyma się jeszcze przez dwa dni - zapowiada Wojciech Raczyński, synoptyk tvnmeteo.pl. To oznacza, że smog może utrzymać się aż do wtorku.