Nauka

Nauka

NASA wybrała miejsce lądowania na Marsie

Po pięciu latach poszukiwań NASA wybrała krater Jezero jako miejsce lądowania łazika w ramach misji "Mars 2020". Naukowcy chcą dzięki niej dowiedzieć się, czy na Czerwonej Planecie w przeszłości istniały warunki umożliwiające życie.

Rozbłyski słoneczne zdetonowały podwodne miny

Ogromna burza słoneczna, tak zwana fala konika morskiego, wystrzeliła 7 sierpnia 1972 roku. Po niej nastąpiła gwałtowna seria wybuchów min podwodnych, umieszczonych u wybrzeży Wietnamu Północnego przez wojska amerykańskie.

Ośmiornica jak słonik Dumbo

Ma płetwy przypominające uszy słonia i pływa w głębinach morskich. Mowa o ośmiornicy z rodzaju Grimpoteuthi, nagranej przez naukowców u wybrzeży Kalifornii.

Oumuamua może być "sondą umyślnie wysłaną w kierunku Ziemi przez obcą cywilizację"

Oumuamua - tajemnicze ciało niebieskie wciąż zadziwia naukowców. Dotąd nie udało się ustalić, czym tak naprawdę jest obiekt, który przemierzył Układ Słoneczny. Nad tematem pochylili się naukowcy z instytucji astrofizycznej Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics. Nie wykluczają, że Oumuamua może być "w pełni operacyjną sondą, umyślnie wysłaną w kierunku Ziemi przez obcą cywilizację".

Kosmos uśmiecha się do Ciebie

Wiele rzeczy potrafi wprowadzić nas w dobry nastrój. Zapewne jedną z nich jest zdjęcie, wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, na którym widać "uśmiechające się" galaktyki.

Takiej gwiazdy jeszcze nie widzieli. Jest starsza niż Droga Mleczna

Gwiazdy, które powstały krótko po Wielkim Wybuchu, zazwyczaj obserwuje się bardzo daleko od Ziemi. Tymczasem astronomowie odkryli taki właśnie obiekt na "własnym podwórku", w Drodze Mlecznej. Wiek gwiazdy szacuje się na 13,5 miliarda lat, co sprawia, że jest jedną z najstarszych odkrytych do tej pory gwiazd. Świadczy to również, że nasza galaktyka jest dużo starsza, niż myślano.

Jak wrócić z Marsa? Pył z planety przerobić na paliwo rakietowe

Kosmiczny lot na Marsa to skomplikowana sprawa. Jednak - jak zauważają naukowcy - najtrudniejszą kwestią będzie powrót z Czerwonej Planety. Głównym problemem jest zapewnienie wystarczającej ilości paliwa na podróż powrotną. Pracownicy NASA rozwiązanie spróbują znaleźć "na miejscu".

"Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś zrobić"

Różnorodność biologiczna na Ziemi jest w złym stanie - oceniła organizacja ekologiczna WWF. Jak tłumaczył we "Wstajesz i wiesz" prezes WWF Polska Mirosław Proppé, jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć dla dobra planety, jest zahamowanie konsumpcjonizmu.

Alarmujący raport WWF: "To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie"

W zaledwie 44 lata liczebność populacji ryb, ptaków, ssaków, płazów i gadów spadła aż o 60 procent. Przyrodnicy, jako najważniejsze przyczyny spadku globalnej bioróżnorodności, wskazują rabunkową gospodarkę i rolnictwo - obie związane z nieustannie rosnącą konsumpcją ze strony człowieka. Tymczasem przyroda dostarcza ludziom usługi ekosystemowe warte około 125 bilionów dolarów rocznie.