Nauka

Nauka

Zdaniem ekspertów, w nadchodzącym okresie jesienno-zimowym mogą zdarzyć się przypadki jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i koronawirusem. Według zapewnień, zmutowanie obu patogenów do jednego hybrydowego nie jest możliwe. Nie oznacza to jednak, że jednoczesne zakażenie dwoma wirusami nie będzie mieć poważnych konsekwencji dla zdrowia.

Na najnowszym zdjęciu wykonanym przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a możemy zobaczyć Jowisza z Europą u boku. Na powierzchni samego Jowisza naukowcy zauważyli pewne zmiany.

Rozpoczyna się sezon zachorowań na grypę. Według statystyk Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, aż 45 procent chorych na grypę stanowią osoby poniżej 14. roku życia. Specjaliści przypominają, by chronić się przed grypą poprzez szczepienia. Dzięki nim, w nadchodzącym sezonie, łatwiej też będzie rozróżnić zakażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Naukowcy odkryli w atmosferze Wenus fosforowodór, który ich zdaniem może świadczyć o istnieniu życia na tej planecie. - Nie lubimy być sami. Bardzo lubimy się rozglądać, czy są inne formy życia w Układzie Słonecznym - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Istnieją wstępne, ale bardzo obiecujące dowody na istnienie życia na Wenus - ogłosił międzynarodowy zespół astronomów. Jednym z jego członków jest Polak. W chmurach na Wenus wykryto fosforowodór. - Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem! - powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii.

Nadchodzi sezon grypowy, który z powodu pandemii COVID-19 może być wyjątkowo trudny. Pierwsze objawy obu chorób mogą być bardzo podobne, co może stwarzać problemy z właściwym zdiagnozowaniem. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachęcają, by w tym roku skorzystać ze szczepień na grypę.

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych znacznie się pogorszyła w wyniku niszczycielskich pożarów. Miasto Oregon znalazło się na czele miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie w rankingu szwajcarskiej firmy. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie może sprawić, iż ludzie staną się bardziej podatni na chorobę COVID-19.

Pranie dżinsów szkodzi środowisku - alarmują kanadyjscy naukowcy. Mikrocząstki włókien, które odrywają się od spodni i nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków, znaleziono nawet w Arktyce. Jak powiedziała współautorka badań, to "bardzo mocny przykład ludzkiego wpływu na środowisko"