Nauka

Nauka

Czy nowotwór będzie uleczalny? Nowe terapie

Nadchodzi postęp w dziedzinie leczenia chorych na raka. Podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy eksperci oznajmili, że skuteczność leczenia nowotworów wciąż wzrasta. Poprawić ma się również jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.

Życie na Wenus? Było, ale dwa miliardy lat temu

Najnowsze ustalenia Instytutu Studiów Kosmicznych Goddarda NASA (GISS) potwierdziły, że na Wenus znajdował się płytki ocean, a panujące na planecie warunki klimatyczne oraz jej powierzchnia umożliwiały przetrwanie prostych form życia.

W ludzkim nosie odkryto antybiotyk

Naukowcy z niemieckiego Uniwersytetu w Tybindze odkryli, że gronkowiec lugdunensis produkuje nieznany wcześniej antybiotyk. Bakteria ta kolonizuje się w ludzkim nosie, a substancja, którą wytwarza, została nazwana Lugdunin. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że jest ona w stanie zwalczyć oporne patogeny, z którymi popularne antybiotyki nie dają sobie rady.

Żarłaczom białym w RPA grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Stellenbosch w Republice Południowej Afryki ostrzegają - liczba żarłaczy białych jest obecnie ekstremalnie niska. Ich wyginięcie może mieć poważne skutki.

Za nami najgorętsze półrocze od 137 lat

To był najgorętszy w historii pomiarów meteorologicznych czerwiec na Ziemi. Stał się czternastym z rzędu rekordowo ciepłym miesiącem. Amerykańscy naukowcy podali również, że średnia temperatura podczas pierwszego półrocza 2016 roku była o ponad jeden stopień wyższa od normy.

Ukąszenia owadów obniżają odporność na choroby

Ukąszenia owadów są nie tylko irytującym, swędzącym problemem. Badania dowodzą, że mogą powodować niebezpieczne infekcje wirusowe. - To była duża niespodzianka, której się nie spodziewaliśmy - oznajmił autor badań.

Naukowcy: za powódź w Paryżu odpowiada globalne ocieplenie

Klimat się zmienia, a temperatura wzrasta. W cieplejszym powietrzu mieści się więcej pary wodnej. Skutkuje to powodziami. Według naukowców to właśnie globalne ocieplenie przyczyniło się do powodzi w Paryżu. Ekstremalne zjawiska pogodowe będą się pojawiać w Europie coraz częściej.

La Nina w natarciu. Specjaliści przybliżają jej konsekwencje

Amerykańscy meteorolodzy straszą nadchodzącą La Niną. Przewidują, że zjawisko będzie mieszać w pogodzie na całym świecie do zimy 2016/2017. Wtedy w USA ściśnie mróz, a susze i powodzie w Ameryce Południowej i Indonezji zniszczą plantacje soi i oleju palmowego.

Czy życie na Ziemi zawdzięczamy burzom słonecznym?

Słońce w swoich młodzieńczych latach było o wiele bardziej aktywne niż teraz. Naukowcy z NASA twierdzą, że ogromny superrozbłysk słoneczny był kluczowy dla powstania życia na Ziemi. Zjawisko jest znane jako paradoks słabego, młodego Słońca.

Rozbieżne spekulacje synoptyków o tegorocznym sezonie huraganów

Synoptycy z całego świata spekulują nad aktywnością nadchodzącego sezonu huraganów. Amerykańscy meteorolodzy sądzą, że będzie on słabszy, a brytyjscy wręcz przeciwnie. Wspólnie jednak zaznaczają, że cyklony, które się pojawią, będą wyjątkowo silne.

Zabudowa miast może powodować nietrafne prognozy pogody

Miasta w znaczący sposób wpływają na pogodę w ich rejonie. Rozmieszczenie budynków i ulic zaburza przepływ powietrza. Specjaliści sądzą, że miasta są zbyt powierzchownie traktowane w modelach pogodowych, co skutkuje nietrafnymi prognozami pogody.

Dzięki bakteriom wiemy, jak u ptaków wykształciły się skrzydła

Od dawna wiadomo, że ewolucja cech takich jak skrzydła, rogi, czy kończyny, pozwalała różnym organizmom na dostosowanie się do nowego środowiska. Z genetycznego punktu widzenia wciąż jednak nie wiadomo skąd wzięły się te dodatkowe cechy. Naukowcy postanowili to zbadać wykorzystując bakterie.