Nauka

Nauka

Sztuczna inteligencja pomoże wykryć zmiany w kaszlu związane z COVID-19

Dzięki sztucznej inteligencji, opracowanej w laboratorium Massachusetts Institute of Technology, zbadano tysiące plików audio z zarejestrowanym kaszlem. Udało się wykryć zmiany niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Zdaniem naukowców, może to pomóc szybciej i bardziej precyzyjnie diagnozować osoby potencjalnie zakażone koronawirusem.

Lekki przebieg COVID-19? Specjalistka radzi, co robić

Wiele osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 lekko przechodzi wywoływaną nim chorobę, ale i wtedy powinny o siebie odpowiednio zadbać. Mikrobiolog dr Joanna Jursa Kulesza radzi, jak się zachowywać w razie występowania łagodnych objawów.

Kiedy pojawi się szczepionka przeciwko COVID-19? Eksperci komentują

Choć konkurencja jest dość spora, nadal żadna ze światowych firm farmaceutycznych nie stworzyła skutecznej i bezpiecznej szczepionki na COVID-19. Zaawansowane badania prowadzi kilkadziesiąt koncernów. Tymczasem według słów premiera Mateusza Morawieckiego, szczepionka może być gotowa już w styczniu przyszłego roku.

COVID-19 a witamina D. Ponad 80 procent hospitalizowanych miało jej niedobór

Hiszpańscy naukowcy wykazali zależność między witaminą D a COVID-19. Spośród przebadanej grupy osób znacznie większą częstość jej niedoboru zaobserwowano u chorych na tę chorobę niż u osób z grupy kontrolnej. Autorzy podkreślają, że to nie oznacza, czy witamina może zapobiec samemu zakażeniu, jednak zalecają podawanie jej osobom z grup ryzyka.

NASA o wodzie na Księżycu. Najnowsze wyniki badań

Woda jest na Księżycu bardziej rozpowszechniona niż wcześniej przypuszczano - podkreślili podczas poniedziałkowej telekonferencji prasowej naukowcy z NASA. Przedstawiono wyniki badań, zgodnie z którymi cząsteczki wody są uwięzione w ziarenkach minerałów lub pomiędzy ich odłamkami na księżycowej powierzchni.

Testy oksfordzkiej szczepionki na COVID-19 dają "obiecujące" rezultaty u seniorów

"Obiecujący sygnał" przynoszą wczesne wyniki testów tak zwanej oksfordzkiej szczepionki przeciwko COVID-19. Według informacji przekazanych przez "Financial Times", wywołuje ona pożądaną odpowiedź immunologiczną u osób starszych - najbardziej zagrożonych zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i najciężej przechodzących wywoływaną przez niego chorobę.

Skala produkcji szczepionek na COVID-19 będzie największym wyzwaniem

Choć szczepionki przeciwko wirusom HIV i HCV nigdy nie powstały, dorobek naukowców prowadzących badania nad nimi, wpływa teraz na szybsze tempo prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2. Wirusolog prof. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk z Uniwersytetu Gdańskiego opisała, z jakimi problemami mierzą się twórcy potencjalnych szczepionek.

Amerykanie zbadali, jak długo chory na COVID-19 zakaża innych

Wciąż nie jest do końca jasne, jak długo chory na COVID-19 powinien przebywać w izolacji, by nie rozprzestrzeniał koronawirusa. Naukowcy jednego z amerykańskich szpitali akademickich wykazali, że liczba dni, w których chory może zarazić innych, zależy od przebiegu choroby.

COVID-19 a grypa. Podobieństwa i różnice

Grypa i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, powodowane przez dwa różne wirusy. Jakie są wspólne objawy tych schorzeń, a co je różni, ile czasu mija zanim pojawią się pierwsze objawy? Naukowcy z Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) przygotowali poradnik.