Nauka

Nauka

Niemal połowa chorych na grypę to dzieci. "Są rezerwuarem wirusów"

Rozpoczyna się sezon zachorowań na grypę. Według statystyk Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, aż 45 procent chorych na grypę stanowią osoby poniżej 14. roku życia. Specjaliści przypominają, by chronić się przed grypą poprzez szczepienia. Dzięki nim, w nadchodzącym sezonie, łatwiej też będzie rozróżnić zakażenie wirusem grypy i SARS-CoV-2.

Fosforowodór w chmurach Wenus. "Do życia jest jeszcze długa droga"

Naukowcy odkryli w atmosferze Wenus fosforowodór, który ich zdaniem może świadczyć o istnieniu życia na tej planecie. - Nie lubimy być sami. Bardzo lubimy się rozglądać, czy są inne formy życia w Układzie Słonecznym - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu.

Życie na Wenus? "Bardzo trudno jest tym wnioskom zaprzeczyć"

Istnieją wstępne, ale bardzo obiecujące dowody na istnienie życia na Wenus - ogłosił międzynarodowy zespół astronomów. Jednym z jego członków jest Polak. W chmurach na Wenus wykryto fosforowodór. - Gdy uzyskaliśmy pierwsze wskazówki dotyczące fosforowodoru w widmie Wenus, było to szokiem! - powiedziała kierująca zespołem Jane Greaves z Cardiff University w Wielkiej Brytanii.

COVID-19 czy grypa? Pierwsze objawy mogą być mylące

Nadchodzi sezon grypowy, który z powodu pandemii COVID-19 może być wyjątkowo trudny. Pierwsze objawy obu chorób mogą być bardzo podobne, co może stwarzać problemy z właściwym zdiagnozowaniem. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zachęcają, by w tym roku skorzystać ze szczepień na grypę.

Oddychają najgorszym powietrzem na świecie, a to sprzyja COVID-19

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych znacznie się pogorszyła w wyniku niszczycielskich pożarów. Miasto Oregon znalazło się na czele miejsc z najgorszą jakością powietrza na świecie w rankingu szwajcarskiej firmy. Lekarze ostrzegają, że zanieczyszczenie może sprawić, iż ludzie staną się bardziej podatni na chorobę COVID-19.

Badacze z Toronto: pranie dżinsów szkodzi środowisku

Pranie dżinsów szkodzi środowisku - alarmują kanadyjscy naukowcy. Mikrocząstki włókien, które odrywają się od spodni i nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków, znaleziono nawet w Arktyce. Jak powiedziała współautorka badań, to "bardzo mocny przykład ludzkiego wpływu na środowisko"

Księżyc rdzewieje. "To nie powinno mieć miejsca"

Woda i tlen są niezbędne do powstania rdzy. Na Księżycu nie ma jednego z nich, a jednak Srebrny Glob rdzewieje. Takie wnioski płyną z ostatnich badań NASA i Uniwersytetu Hawajskiego. Badacze są zdania, że znają rozwiązanie tej zagadki.

Drzewa mogą pomóc odszukiwać ludzkie zwłoki

Rośliny mogą skrócić czas poświęcany na poszukiwanie zaginionych ludzkich ciał w lasach. Naukowcy żywią taką nadzieję w związku z tym, że drzewa i krzewy wokół rozkładających się zwłok zachowują się w określony sposób. Pierwsze swoje odkrycia określają jako "ekscytujące".

Wiadomo już, ile wody znajduje się w jeziorach polodowcowych

W ostatnich dziesięcioleciach na świecie znacznie wzrosła liczba jezior polodowcowych, a te które istniały, zwiększyły swoją powierzchnię - wynika z analizy setek tysięcy zdjęć satelitarnych. Dane pozwalają dowiedzieć się, jak dużo wody się znajduje się w tych zbiornikach.

"Świat jest bardzo gorący". Niepokojące wieści płyną od fizyków atmosfery

- Ten rok ma szansę niestety być albo na pierwszym, albo na drugim miejscu, jeżeli chodzi o bycie najcieplejszym w historii pomiarów - mówiła na antenie TVN24 fizyk atmosfery Joanna Remiszewska-Michalak. Jak przyznała, nie będzie miała na to wpływu ograniczona emisja podczas wiosennego lockdownu, związanego z pandemią COVID-19.

Śpiewanie i mówienie a koronawirus. Badania z Bristolu

Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego zbadali, jak śpiewanie wpływa na wydzielanie kropelek powietrza mogących doprowadzić do zakażenia koronawirusem. Wstępne analizy pokazują, że pod tym względem śpiew w zestawieniu z mówieniem znacząco się nie różnią. Wszystko zależy jednak od tego, jak głośna jest dana osoba.

WHO: mamy nadzieję, że pandemia zakończy się w ciągu dwóch lat

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ma nadzieję, że pandemia koronawirusa zakończy się w ciągu dwóch lat. Na przykładzie grypy hiszpanki z 1918 roku wskazał, że współcześnie mimo szybszego rozprzestrzeniania się zakażenia, mamy także lepszą technologię i wiedzę.