Nauka

Nauka

Alergia na roztocze u dzieci. Kiedy rozpocząć terapię

- Alergia na roztocze to nie jest zwykłe uczulenie. Im wcześniej ją rozpoznamy i rozpoczniemy terapię, tym większe szanse, że u dziecka nie dojdzie do rozwoju astmy - przestrzega pediatra i alergolog profesor Paweł Majak. Jak zaznacza, "uczulenie na roztocze z wiekiem się nasila, zwiększając ryzyko nie tylko zakażeń bakteryjnych, ale i wirusowych. Tło infekcyjne 'napędza' z kolei cięższy przebieg astmy".

Najnowsze badania: dinozaury rozmnażały się także w Arktyce

Naukowcom z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks i Uniwersytetu Stanu Floryda udało się obalić tezę, że dinozaury żyjące na terenie Arktyki musiały migrować w cieplejsze strony, by się rozmnażać. W formacji Prince Creek na północnej Alasce znalezione zostały pozostałości po kościach i zębach bardzo młodych dinozaurów.

Naukowcy z Belfastu przekreślają nadzieje na życie na Wenus

Wiadomość, która we wrześniu ubiegłego roku obiegła świat, rozbudziła nadzieje na istnienie życia na Wenus. Badacze ogłosili wówczas, że w chmurach planety wykryto fosforowodór. Po miesiącach badań okazało się, że chmury Wenus są zbyt suche, by mogły tam istnieć znane nam formy życia.

Białka zapalne mogą opóźniać chorobę Alzheimera

Badacze z Ameryki postanowili zbadać, jaki wpływ mają białka zapalne na funkcje poznawcze u starzejących się ludzi. Uczestnikom badania pobrano próbki krwi, które następnie zostały zbadane pod kątem obecności cytokin. Okazało się, że u tych osób, które miały wysoki poziom wybranych białek zapalnych, organizm był lepiej przygotowany do opóźnienia objawów choroby Alzheimera.

W mózgach niemowląt wykryto nietypową fazę snu

- To było całkowicie zaskakujące odkrycie i - z tego, co wiemy - unikalne dla ludzi i ludzkich niemowląt - mówi profesor Mark Blumberg z Wydziału Psychologii i Nauk o Mózgu, jeden z autorów badania. - Zobaczyliśmy rzeczy, których nie potrafiliśmy wyjaśnić, opierając się na wcześniejszych badaniach, literaturze naukowej oraz naszych wieloletnich obserwacjach snu młodych szczurów - zaznacza.

Naukowcy z Edynburga zmienili plastikowe butelki w aromat waniliowy

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu znaleźli oryginalny sposób na recykling plastikowych butelek. Dzięki mieszance bakterii udało im się wyprodukować wanilinę – jeden ze składników zapachowych wanilii i substancję stosowaną w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. To może być korzystne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale także ekonomii.

Dinozaurom też sztywniały stawy. "To pierwszy stwierdzony przypadek"

Dinozaur w podeszłym wieku, którego szczątki zbadali naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego cierpiał na chorobę często występującą u starszych ludzi. W stawach zwierzęcia odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia, powodując ich sztywnienie. Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN, podkreśliła, że to pierwszy taki stwierdzony przypadek.

Naukowcy wykryli zmiany w mózgu u otyłych dzieci

Nadmierna otyłość u dzieci wywołuje zmiany w ich mózgach, które prowadzą do zachowań obsesyjnych – wynika z badania przeprowadzonego w jednym z hiszpańskich szpitali. Naukowcy podkreślili, że zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Przed ciężkim przebiegiem COVID-19 może chronić nas specyficzny gen

Według naukowców z Wielkiej Brytanii, to jak przechodzimy chorobę COVID-19 może być związane z obecnością genu HLA. Odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ może tłumaczyć jedną z największych niewiadomych dotyczących zakażenia koronawirusem - kto i dlaczego przechodzi je bez objawów, a u kogo zakażenie kończy się poważnymi dolegliwościami.