Nauka

Nauka

W atmosferze nad oceanami wykryto cząstki mikroplastiku

Izraelscy badacze odkryli obecność mikroplastiku w atmosferze nad oceanami i morzami. Może być przenoszony przez wiatr nad zbiornikami, wywoływać szkody w środowisku morskim i przenikać do kolejnych ogniw łańcucha pokarmowego żywych organizmów.

"Ta wyniszczająca choroba skóry zabija delfiny"

Naukowcy z Kalifornii zbadali chorobę powodującą zmiany skórne u delfinów w różnych częściach świata. Teraz udało się ustalić przyczynę schorzenia. Zdaniem naukowców, odpowiadają za nie coraz częściej występujące huragany i cyklony, spowodowane zmianami klimatycznymi.

Polacy odkrywają tajemnice koralowców

Część koralowców może poradzić sobie z rosnącym zakwaszeniem oceanów - wynika z odkrycia polskich naukowców. Według nich zwierzęta te mają zdolność regulacji tworzenia minerałów, z których powstaje ich szkielet. - Jest więc szansa, że wraz z globalnym ociepleniem nie wszystkie koralowce bezpowrotnie znikną - mówi profesor Jarosław Stolarski z Polskiej Akademii Nauk.

Odkryto nowy minerał. "Przypomina trochę kapsułę czasu"

Próbka skały pobranej około 220 lat temu to nowy rodzaj minerału - takiego odkrycia dokonali naukowcy z Kornwalii w Wielkiej Brytanii. - Biorąc pod uwagę, jak wielu geologów, poszukiwaczy i kolekcjonerów przeszukiwało hrabstwo od wieków, to niesamowite, że w 2020 roku odkryliśmy nowy minerał - zauważył kurator z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Góra lodowa sunie w kierunku wyspy, naukowcy ruszają z misją

Zespół brytyjskich naukowców wyruszy w misję na południowy Atlantyk. Ich celem będzie zbadanie olbrzymiej góry lodowej, która nieuchronnie zbliża się w kierunku Georgii Południowej. Jeżeli czarny scenariusz się spełni, a masa lodu uderzy w wyspę, będzie oznaczać to ogromne problemy dla żyjących tam wielu gatunków zwierząt.

Najnowsze doniesienia naukowców na temat wody na Marsie

To ważna informacja nie tylko z perspektywy naukowej ciekawości. Odkrycie ma znaczenie dla poszukiwań śladów życia na Marsie i wyboru potencjalnego przyszłego miejsca lądowania na nim ludzi. Naukowcy przedstawili najnowsze ustalenia na temat wody na Czerwonej Planecie.

Sonda z księżycowymi próbkami wraca na Ziemię

Sonda kosmiczna Chang'e 5 pobrała próbki księżycowego gruntu i rozpoczęła podróż powrotną - poinformowała w niedzielę Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna. Jeżeli misja zakończy się sukcesem, Chiny będą trzecim państwem, który sprowadził materiał z naszego naturalnego satelity na Ziemię.

"Jeden z większych sukcesów w dziedzinie ochrony przyrody ostatniego stulecia"

Szacowali, że gatunek ten przestanie istnieć na przełomie XX i XXI wieku, ale na szczęście się pomylili. Populacja wala grenlandzkiego, ssaka morskiego zamieszkującego arktyczne i subarktyczne morza, paradoksalnie powiększyła się w miarę ocieplania się Arktyki - donoszą naukowcy z Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA).

Niebezpieczna "utrata kontroli astmy". "Potencjalnie zwiększa podatność na SARS-CoV-2"

- Niepełna kontrola astmy może się objawiać częstszymi napadami kaszlu, co nawet przy bezobjawowym przebiegu choroby COVID-19 u pacjenta z astmą, może znacząco zwiększyć ryzyko transmisji zakażenia na osoby przebywające w najbliższym otoczeniu - przestrzegł specjalista chorób wewnętrznych i alergologii dr Piotr Dąbrowiecki. Eksperci przypominają, jak ważne jest stosowanie sterydów wziewnych przez osoby z astmą oskrzelową.

Eksperci o szczepionce: wynik wielu lat pracy nad technologią, która teraz znalazła zastosowanie

Członkowie Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych wystosowali specjalny list do polskich rządzących i społeczeństwa, by z dystansem przyjmować informacje dotyczące szczepionek przeciwko COVID-19 płynące z niewiarygodnych źródeł. Zapewnili, że szczepionki, które będą dopuszczone do użycia w Polsce, są całkowicie bezpieczne i właściwie przebadane.

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

ESA stworzyła nową mapę nieba. Wkład w misję mieli Polacy

Europejska Agencja Kosmiczna zebrała dane z trzech ostatnich lat misji Gaia i zaktualizowała mapę nieba. Naukowcy podali, że pomiary dla dwóch miliardów gwiazd są teraz o wiele dokładniejsze. W pracach zespołu misji uczestniczą astronomowie z całej Europy - w tym także eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego.