Nauka

Nauka

Kilkusetmetrowe fale tsunami na Marsie

Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.

Odkryto nową funkcję płuc u ssaków

Amerykańscy naukowcy odkryli, że płuca ssaków służą nie tylko do oddychania, lecz także odgrywają istotną rolę w produkcji krwi. Okazało się, że tkanka płucna wytwarza ponad połowę płytek krwi w organizmie.

25 kilometrów wielkich tropów dinozaurów

Australijscy badacze odkryli najbardziej zróżnicowany zbiór tropów dinozaurów na świecie. Spośród tysięcy śladów około 150 z nich można przyporządkować 21 specyficznym typom tropów. Ślady gadów rozciągają się na długości 25 kilometrów wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii.

Spalona gleba nigdy nie będzie taka sama

Wypalanie traw wcale nie użyźnia gleby, za to powoduje pożary oraz ogromne szkody w środowisku. Ruszyła kampania STOP wypalaniu traw, mająca na celu uświadomienie Polaków o szkodliwości tej praktyki.

Lek na superbakterie za "5-10 lat". To optymistyczny scenariusz

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Są one oporne na dostępne na rynku antybiotyki. O tym, jakie są perspektywy na to, by skutecznie z nimi walczyć, opowiedziała krajowa konsultant do spraw mikrobiologii lekarskiej.

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki

Światowa Organizacja Zdrowia WHO przedstawiła listę dwunastu rodzajów bakterii, na które pilnie potrzeba nowych antybiotyków. To pierwsze takie zestawienie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, które bakterie są najbardziej niebezpieczne dla życia ludzi i nad jakimi lekami należy priorytetowo pracować.

Tegoroczny styczeń pobił kilka rekordów

Mrozy atakujące w styczniu Europę sprawiły, że miesiąc ten na naszym kontynencie zapisał się jako chłodny. Jednak globalnie styczeń 2017 roku był trzecim najcieplejszym styczniem w historii pomiarów.

Powstała chimera człowieka i świni. To pierwszy taki opisany przypadek

Wytwarzanie ludzkich organów w organizmach zwierząt od wielu lat było marzeniem naukowców. W ten sposób można by wyhodować np. serca, płuca czy nerki niezbędne do przeszczepów. To, czego badacze ostatnio dokonali, może być ważnym krokiem w rozwoju technologii, mogącej ratować ludzkie życie. Naukowcom udało się bowiem stworzyć w laboratorium chimerę człowieka i świni.