Ziemia jest w stanie przyjąć jeszcze niemal miliard hektarów zalesionego terenu - donoszą naukowcy z Politechniki Federalnej w Zurychu. Dr Joanna Remiszewska-Michalak podkreśla jednak, że najważniejsze jest to, abyśmy nie wycinali starych drzew. - Zdrowy las, taki w sile wieku, ma rzeczywiście pozytywny wpływ na środowisko - zaznaczyła.
Spalanie paliw kopalnych to jeden z czynników pogłębiających zmiany klimatycznych. Jak stwierdził profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, w sprawach klimatu trzeba jak najszybciej podjąć długofalowe kroki - dostosować się do tego, co już zaszło i nie dopuścić, aby zmiany następowały dalej.
Modyfikacje genetyczne mogą pomóc w leczeniu zakażonych wirusem HIV. Grupa naukowców zastosowała zmodyfikowane leki, usuwając jednocześnie geny HIV z komórek. Test przeprowadzono na myszach. Wyniki są obiecujące, więc niebawem mogą rozpocząć się badania na człowieku.
Naukowcy nauczyli trzy młode foki "śpiewać" i "wymawiać" ludzkie głoski. Eksperyment miał na celu pomoc w opracowaniu nowego modelu do walki z zaburzeniami mowy.
Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Burkina Faso stworzyli transgenicznego grzyba, który jest zabójczy dla komarów. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.
W piątek 21 czerwca o godzinie 17.54 zacznie się astronomiczne lato. Ta pora roku będzie obfitować w astronomiczne atrakcje. W Polsce zobaczymy częściowe zaćmienie księżyca, a mieszkańcy między innymi Chile obejrzą również całkowite zaćmienie słońca.
Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej wygrał międzynarodowe zawody łazików marsjańskich, które właśnie zakończyły się w Stanach Zjednoczonych. W konkursie brało udział 36 drużyn z dziesięciu krajów świata.
Stężenie antybiotyków w niektórych rzekach na świecie przekracza nawet 300 razy poziom uważany za bezpieczny – ujawniło przeprowadzone na globalną skalę badanie. Najbardziej zagrożone są miejsca w pobliżu oczyszczalni ścieków i wysypisk śmieci. Problem antybiotyków w wodzie dotyczy także Europy.
Poziom dwutlenku węgla w atmosferze przekroczył 415 ppm. Ten wynik - najwyższy, odkąd prowadzone są pomiary - zaalarmował naukowców. Jak podał Eurostat, Polska jest jednym z ośmiu krajów Unii Europejskiej, które w ubiegłym roku zwiększyły emisję CO2.
Nie milkną echa ostatniego raportu ONZ dotyczącego gwałtownego wymierania gatunków. - Jesteśmy na drodze do zagłady bioróżnorodności i to będzie gigantyczny problem także dla nas, bo my jesteśmy częścią przyrody, choć wydawałoby nam się, że jesteśmy jej królem - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
Z ostatniego alarmującego raportu ONZ wynika, że nawet milion gatunków zwierząt i roślin może wyginąć, jeśli nie zaczniemy działać. - Podstawowy problem to dramatyczna zmiana oblicza Ziemi. Zostało już naprawdę bardzo niewiele takich miejsc, których działalność ludzka nie dotyka bądź nie dotknęła - mówił w programie "Wstajesz i wiesz" na TVN24 dr hab. Marcin Zych z Uniwersytetu Warszawskiego.
Stan środowiska naturalnego pogarsza się na całym świecie. Milion gatunków zwierząt i roślin jest zagrożonych wyginięciem - wynika z raportu przygotowanego przez Międzyrządową Platformę do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu (IPBES), działającą pod auspicjami ONZ.
Fragmenty tworzyw sztucznych i metali, okruchy szkła, a nawet bursztynu - to przykładowe zanieczyszczenia, które Zbigniew Jelonek, doktorant z Uniwersytetu Śląskiego, znalazł w próbkach popularnych paliw stałych do grilla.
Asteroida o szerokości około 335 metrów za 10 lat przeleci w pobliżu naszej planety. Według NASA, będziemy świadkami fascynującego astronomicznego zjawiska.
Pustynnienie Europy to już nie są prognozy, to realne zagrożenie. Wyższa temperatura, wylesianie czy deficyt wody bardzo przyczyniają się do zmian klimatu, które obserwowane są również w Polsce. Jednak jak mówił w programie "Wstajesz i weekend" profesor Wiktor Kotowski, możemy jeszcze na nie wpłynąć.
Sonda InSight wykryła "trzęsienie Marsa" - podało we wtorek jedno z centrów badawczych NASA. To pierwszy zarejestrowany na Czerwonej Planecie wstrząs sejsmiczny.
Jak się okazuje, w 2014 roku na Ziemię mógł spaść meteoryt, którego pochodzenie sięga dalej niż krańce Układu Słonecznego - podają naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Do tej pory sądzono, że to kometa 'Oumuamua była pierwszym takim obiektem, który zbliżył się do Ziemi.
Z ośrodka NASA na wyspie Wallops w USA wyleciały w środę o godzinie 22.46 czasu polskiego dwa polskie satelity: zbudowany przez studentów KRAKsat
i Światowid - pierwszy stworzony przez Polaków satelita komercyjny i obserwacyjny.
Niecały tydzień temu świat obiegło pierwsze zdjęcie czarnej dziury. Teraz trwa dyskusja, jaki nadać jej pseudonim. Propozycje już padły, jednak może upłynąć jeszcze dużo czasu, zanim któraś zostanie oficjalnie zatwierdzona.
Lodowce w Alpach mogą dramatycznie stopnieć do 2100 roku - wynika z najnowszych badań naukowców. Dojdzie do tego, jeśli w kolejnych dekadach nie zmniejszy się wpływ działalności człowieka na ocieplenie klimatu.
Izraelski statek kosmiczny Beresheet rozbił się w czwartek po serii awarii technicznych podczas procesu lądowania na Księżycu. Wysłanie Beresheet na Srebrny Glob było pierwszym takim przedsięwzięciem dla Izraela oraz pierwszym na świecie zorganizowanym przez prywatną organizację.