Nauka

Nauka

Satelita stworzył kosmiczną pisankę

Wielkanoc coraz bliżej i przygotowania do niej trwają w najlepsze. Niektórzy już zaczynają przyozdabiać świąteczne pisanki. Jedna powstała nawet w Kosmosie. Stworzyła ją sonda kosmiczna Gaia.

Celiakię może powodować jeden z ludzkich wirusów

Amerykańscy naukowcy odkryli nowe fakty na temat celiakii. Do tej pory sądzono, że ma ona podłoże genetyczne. Najnowsze badania zdają się jednak przeczyć tej teorii. Według badaczy chorobę mogą powodować powszechnie występujące wirusy.

Naturalny Brexit. Doszło do niego już dawno temu

Naukowcy odkryli dowody na to, w jaki sposób Wielka Brytania oddzieliła się kiedyś od kontynentalnej Europy. Okazuje się, że przyczyniły się do tego dwa zdarzenia - rozlanie się lodowcowego jeziora, a później - wielka powódź.

Tanie loty kosmiczne coraz bliżej. "To jest ogromny przełom"

To przełomowy moment w historii kosmicznych podróży. SpaceX wystrzelił po raz drugi rakietę Falcon 9. Ta z powodzeniem wylądowała na ziemi. Udowadnia to, że wielokrotne loty tym samym statkiem kosmicznym są możliwe. O niezwykłym wydarzeniu w programie "Wstajesz i weekend" na TVN24 opowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki.

Kilkusetmetrowe fale tsunami na Marsie

Naukowcy z Francji, USA i Włoch twierdzą, że znaleźli dowody na to, że około trzech milionów lat temu na Marsie wystąpiło tsunami. Prawdopodobnie spowodowało je uderzenie asteroidy w ocean.

Odkryto nową funkcję płuc u ssaków

Amerykańscy naukowcy odkryli, że płuca ssaków służą nie tylko do oddychania, lecz także odgrywają istotną rolę w produkcji krwi. Okazało się, że tkanka płucna wytwarza ponad połowę płytek krwi w organizmie.

25 kilometrów wielkich tropów dinozaurów

Australijscy badacze odkryli najbardziej zróżnicowany zbiór tropów dinozaurów na świecie. Spośród tysięcy śladów około 150 z nich można przyporządkować 21 specyficznym typom tropów. Ślady gadów rozciągają się na długości 25 kilometrów wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Australii.

Spalona gleba nigdy nie będzie taka sama

Wypalanie traw wcale nie użyźnia gleby, za to powoduje pożary oraz ogromne szkody w środowisku. Ruszyła kampania STOP wypalaniu traw, mająca na celu uświadomienie Polaków o szkodliwości tej praktyki.

Lek na superbakterie za "5-10 lat". To optymistyczny scenariusz

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała listę bakterii, które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Są one oporne na dostępne na rynku antybiotyki. O tym, jakie są perspektywy na to, by skutecznie z nimi walczyć, opowiedziała krajowa konsultant do spraw mikrobiologii lekarskiej.

12 najgroźniejszych bakterii, na które nie działają antybiotyki

Światowa Organizacja Zdrowia WHO przedstawiła listę dwunastu rodzajów bakterii, na które pilnie potrzeba nowych antybiotyków. To pierwsze takie zestawienie. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, które bakterie są najbardziej niebezpieczne dla życia ludzi i nad jakimi lekami należy priorytetowo pracować.