Nauka

Nauka

Niedobór snu sprawia, że mózg sam się "zjada"

Niedobór snu powoduje, że komórki odpornościowe mózgu działają na "najwyższym biegu". W krótkim czasie niesie to pewne korzyści, ale w dłuższej perspektywie może to także zwiększać ryzyko demencji.

Superwulkan we Włoszech coraz bliższy wybuchu

Włoski superwulkan jest bliższy wybuchu, niż dotąd uważano. Wyniki nowych badań są bardzo niepokojące. Powierzchnia ziemi w tej okolicy podniosła się i - jak uważają naukowcy - może to mieć związek z produkcją magmy.

Jak rozpoznać boreliozę

Ukąszenie kleszcza może być niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie jeśli jest on zakażony boreliozą. Jest to groźna choroba, która może powodować wiele poważnych problemów zdrowotnych.

Satelita stworzył kosmiczną pisankę

Wielkanoc coraz bliżej i przygotowania do niej trwają w najlepsze. Niektórzy już zaczynają przyozdabiać świąteczne pisanki. Jedna powstała nawet w Kosmosie. Stworzyła ją sonda kosmiczna Gaia.

Celiakię może powodować jeden z ludzkich wirusów

Amerykańscy naukowcy odkryli nowe fakty na temat celiakii. Do tej pory sądzono, że ma ona podłoże genetyczne. Najnowsze badania zdają się jednak przeczyć tej teorii. Według badaczy chorobę mogą powodować powszechnie występujące wirusy.

Naturalny Brexit. Doszło do niego już dawno temu

Naukowcy odkryli dowody na to, w jaki sposób Wielka Brytania oddzieliła się kiedyś od kontynentalnej Europy. Okazuje się, że przyczyniły się do tego dwa zdarzenia - rozlanie się lodowcowego jeziora, a później - wielka powódź.

Tanie loty kosmiczne coraz bliżej. "To jest ogromny przełom"

To przełomowy moment w historii kosmicznych podróży. SpaceX wystrzelił po raz drugi rakietę Falcon 9. Ta z powodzeniem wylądowała na ziemi. Udowadnia to, że wielokrotne loty tym samym statkiem kosmicznym są możliwe. O niezwykłym wydarzeniu w programie "Wstajesz i weekend" na TVN24 opowiadał popularyzator astronomii Karol Wójcicki.