Nauka

Nauka

Naukowcy nie mają wątpliwości. Muzyka jest lekarstwem na bezsenność

Cierpisz na bezsenność i ciągle jesteś zmęczony? Naukowcy tłumaczą, że warto jest słuchać muzyki zanim się zaśnie. Przyśpiesza ona przejście do fazy snu, która odpowiada za regenerację naszego organizmu. Nie bagatelizuj tej choroby, ponieważ może ona prowadzić nawet do śmierci.

Naukowcy stworzyli niesamowity katalizator

To odkrycie zaskoczyło nawet samych badaczy. Katalizator zbudowany z miedzi, węgla i azotu umożliwia zamianę dwutlenek węgla w etanol. Wszystko dzięki zastosowaniu nanotechnologii.

Najważniejsze wydarzenia z życia Rosetty

Sonda kosmiczna Rosetta zakończyła dziś swoją misję. Po 12 latach naukowcy zdecydowali się wykonać kontrolowany upadek na kometę. Historyczny moment nastąpił o godzinie 13.22 czasu polskiego.

NASA potwierdziła odkrycie nowej planety

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) poinformowała o odkryciu układu planety i dwóch gwiazd. Planeta porusza się po ich orbicie i ma masę zbliżoną do Saturna.

Nie będzie nowego znaku zodiaku

Poruszany niedawno temat rzekomego zamiaru wprowadzenia 13-tego znaku zodiaku, wężownika, został ostatecznie uznany za nieprawdziwy. Zamieszanie komentuje Karol Wójcicki, autor popularnej strony o astronomii "Z głową w gwiazdach".

Wiemy jak tlen znalazł się w atmosferze ziemskiej

Naukowcy odkryli, w jaki sposób Ziemia zyskała swoją tlenową atmosferę. Według nich poziom tlenu wzrósł w wyniku tektoniki płyt, formowania się kontynentów oraz dzięki pojawieniu się na naszej planecie życia.

Czy da się zobaczyć czas? Jego kryształy mogą naprawdę istnieć

Czy kryształy czasu to tylko matematyczna ciekawostka, czy może coś takiego rzeczywiście istnieje? Fizycy zastanawiają się nad tym od 2012 roku, kiedy laureat nagrody Nobla Frank Wilczek po raz pierwszy zaproponował ideę ich istnienia. Według najnowszych badań fizyków z Kalifornii, jest to możliwe.

Zanieczyszczenia wnikają do mózgu

Z najnowszych badań brytyjskich naukowców wynika, że drobne cząsteczki, które zanieczyszczają powietrze, odkładają się w mózgu, a to może wywołać chorobę Alzheimera.

Naukowcy rozwikłali zagadkę wędrujących kraterów Etny

Włoscy naukowcy postanowili przyjrzeć się Etnie, która jest zupełnie inna niż większość wulkanów na Ziemi. Ten sycylijski stożek ma więcej niż jeden krater i erupcje występują w różnych miejscach wulkanicznej góry.

Zbuntowana bryła lodu. W Układzie Słonecznym odkryto nowy obiekt

Poza orbitą Neptuna, który jest najdalej oddaloną od Słońca, znaną nam planetą, leży tajemnicza populacja, znana jako obiekty transneptunowe. Astronomowie od wielu lat odkrywają w tym regionie ciała i planetoidy, które będąc pod wpływem grawitacji Neptuna, okrążają Słońce w średniej odległości 30 jednostek astronomicznych.

Geologowie odkryli zaginiony ocean

Płyty tektoniczne cały czas są w ruchu, przez co Ziemia ciągle się zmienia. Niedawno naukowcy odkryli najstarszą część dna morskiego, położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego, niedaleko Cypru.

Lipiec 2016 najgorętszym miesiącem w historii pomiarów

Za nami najgorętszy miesiąc od 137 lat. Lipiec 2016 zapisał się również jako 15. z rzędu miesiąc rekordowy pod względem temperatury. Naukowcy sądzą, że rok 2016 okaże się najcieplejszym w historii pomiarów meteorologicznych.

Czy nowotwór będzie uleczalny? Nowe terapie

Nadchodzi postęp w dziedzinie leczenia chorych na raka. Podczas VI Letniej Akademii Onkologicznej dla dziennikarzy eksperci oznajmili, że skuteczność leczenia nowotworów wciąż wzrasta. Poprawić ma się również jakość życia osób cierpiących na tę chorobę.

Życie na Wenus? Było, ale dwa miliardy lat temu

Najnowsze ustalenia Instytutu Studiów Kosmicznych Goddarda NASA (GISS) potwierdziły, że na Wenus znajdował się płytki ocean, a panujące na planecie warunki klimatyczne oraz jej powierzchnia umożliwiały przetrwanie prostych form życia.