Nauka

Nauka

Powodzie będą coraz większym problemem niż do tej pory sądzono - wynika z najnowszych ustaleń NASA. Jak twierdzą naukowcy, już w następnej dekadzie należy się spodziewać poważnych i częstych powodzi przypływowych. To niebezpieczeństwo powstanie z połączenia zmian klimatu z aktywnością naszego naturalnego satelity, Księżyca.

- Alergia na roztocze to nie jest zwykłe uczulenie. Im wcześniej ją rozpoznamy i rozpoczniemy terapię, tym większe szanse, że u dziecka nie dojdzie do rozwoju astmy - przestrzega pediatra i alergolog profesor Paweł Majak. Jak zaznacza, "uczulenie na roztocze z wiekiem się nasila, zwiększając ryzyko nie tylko zakażeń bakteryjnych, ale i wirusowych. Tło infekcyjne 'napędza' z kolei cięższy przebieg astmy".

Naukowcom z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks i Uniwersytetu Stanu Floryda udało się obalić tezę, że dinozaury żyjące na terenie Arktyki musiały migrować w cieplejsze strony, by się rozmnażać. W formacji Prince Creek na północnej Alasce znalezione zostały pozostałości po kościach i zębach bardzo młodych dinozaurów.

Wiadomość, która we wrześniu ubiegłego roku obiegła świat, rozbudziła nadzieje na istnienie życia na Wenus. Badacze ogłosili wówczas, że w chmurach planety wykryto fosforowodór. Po miesiącach badań okazało się, że chmury Wenus są zbyt suche, by mogły tam istnieć znane nam formy życia.

Badacze z Ameryki postanowili zbadać, jaki wpływ mają białka zapalne na funkcje poznawcze u starzejących się ludzi. Uczestnikom badania pobrano próbki krwi, które następnie zostały zbadane pod kątem obecności cytokin. Okazało się, że u tych osób, które miały wysoki poziom wybranych białek zapalnych, organizm był lepiej przygotowany do opóźnienia objawów choroby Alzheimera.