Nauka

Nauka

Huragany zwalniają. To może być bardzo duży problem

Huragany każdego roku odbierają życie dziesiątkom osób i przynoszą miliardowe straty materialne. Zmniejszenie prędkości ich przemieszczania, co aktualnie obserwują naukowcy, może przyczyniać się do jeszcze bardziej katastrofalnych skutków: na przykład większych opadów, a co za tym idzie poważniejszych powodzi.

Dlaczego hawajski wulkan może eksplodować? Geolog wyjaśnia

- Istnieje niebezpieczeństwo, że erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach może zakończyć się gwałtowną eksplozją, która wyrzuci popiół wulkaniczny i duże kawałki skał - mówi geolog i wulkanolog doktor habilitowany Marek Awdankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tłumaczy, jak może do tego dojść.

"Wyjątkowy i imponujący". Rekordowo ciepły kwiecień w Europie

Tegoroczny kwiecień był cieplejszy od średniej z niemal trzydziestu lat prawie w całej Europie. Wysoką średnią temperaturę odnotowano również w Polsce - we Wrocławiu i Warszawie było to prawie 14 stopni Celsjusza. Liczby mówią same za siebie - "kwiecień statystyczny jest coraz cieplejszy".

Częsta sauna zmniejsza ryzyko udaru? "Dowody są bardzo mocne"

Dobra wiadomość dla osób, które lubią saunę. Częste z niej korzystanie może znacząco zmniejszyć ryzyko udaru mózgu - twierdzi międzynarodowy zespół naukowców. Do wniosków takich doprowadziło ich trwające 15 lat badanie z udziałem mieszkańców Finlandii.

Taniec topniejącego płatka śniegu. Niezwykła wizualizacja

Pierwszą trójwymiarową wizualizację topniejącego płatka śniegu przygotowali naukowcy z NASA. To tylko pozornie "sztuka dla sztuki". Im więcej będziemy o tym wiedzieli - przekonują badacze - tym łatwiej będzie przewidzieć zagrożenia związane z opadami.

Jest zwierzę dłuższe niż basen olimpijski. I bardzo, bardzo toksyczne

Uważany za najdłuższe zwierzę świata Lineus longissimus - po angielsku nazywany "robakiem sznurowadłem" - może osiągać nawet 55 metrów. Ale nie tylko to go wyróżnia. Jak właśnie odkryli naukowcy, produkuje on niezwykle silną neurotoksynę. Są plany, by wykorzystać ją jako środek owadobójczy w rolnictwie.