Nie siedźcie w nocy w domu! Wybierzcie się razem z nami w kosmiczną podróż. Po zmierzchu czeka Was mnóstwo atrakcji astronomicznych. Zobaczycie Wenus, Jowisza i Saturna. Poza tym nad Waszymi głowami przeleci ISS. U nas będziecie mogli zobaczyć to na żywo. Wraz z Karolem Wójcickim transmitujemy dla was obserwacje.
34 zespoły z 12 krajów świata zakwalifikowały się do drugiej edycji konkursu łazików marsjańskich European Rover Challenge, który odbędzie się w Podzamczu koło Chęcin (woj. świętokrzyskie) we wrześniu.
Wyniki testów, które przedstawiono na corocznej konferencji amerykańskiego stowarzyszenia onkologicznego w Chicago wzbudziły sensację. Mogą stanowić początek nowej ery leczenia raka. Eksperci twierdzą, że od wynalezienia cudownego lekarstwa dzieli naukowców tylko krok.
Podróżujący piasek powoduje erozję i wygładza powierzchnię planety, nadając jej charakterystyczne cechy, które możemy zobaczyć na nowym zdjęciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), uchwyconym przez orbiter Mars Express.
Dokładnie tysiąc dób słonecznych (SOL) minęło, odkąd łazik Curiosity wylądował na Marsie. W tym czasie znacznie poszerzył nasze horyzonty. Na planecie będącej dla nas kopalnią naukowych danych, zebrał setki tysięcy obrazów, z których mogliśmy się wiele nauczyć.
Czy kiedykolwiek udało ci się zobaczyć całą tęczę? Z powierzchni Ziemi widzimy zwykle tylko jej górną część, jednak kiedy przemieścimy się nieco wyżej, mamy szansę zobaczyć pełny okrąg. Ten niezwykły widok nad wodospadem Niagara został uchwycony na filmie.
Wiele lat temu naukowcy bili na alarm, ostrzegając przed uwalnianiem się szkodliwych gazów powodujących powstawanie dziury w powłoce ozonowej. Od tamtej pory sporo się zmieniło. Nowe modele klimatyczne obrazują, jak źle mogła wyglądać sytuacja, gdyby nie podjęto odpowiednich kroków.
W odległości 12,5 miliarda lat świetlnych od Ziemi odkryto najjaśniejszą we Wszechświecie galaktykę. Jej blask jest większy od słonecznego 300 bilionów razy.
Strumienie słoneczne, znane również jako pętle magnetyczne lub protuberancje słoneczne, można zobaczyć w szczegółach, dzięki nowym obserwacjom, wykonanym przez teleskop słoneczny w naziemnym obserwatorium Big Bear w Kaliforni.
24 kwietnia 1990 roku w przestrzeń kosmiczną został wysłany Kosmiczny Teleskop Hubble'a. W tym czasie nie było nawet jeszcze ogólnodostępnego internetu, odbyły się piłkarskie Mistrzostwa Świata we Włoszech, a mecze rozgrywane były pomiędzy Czechosłowacją i Republiką Federalną Niemiec. Można było również kibicować drużynie z Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.