Nauka

Nauka

Skąd wiry na Księżycu? Są hipotezy

Pojawiło się wiele nowych badań na temat tajemniczych wirów na powierzchni Księżyca. Niektóre sugerują, że być może słabe pole magnetyczne naszego satelity w niektórych miejscach ma bardzo dużą siłę.

Kometa bez ogona. Jedyna w swoim rodzaju

Naukowcy odkryli nową, niezwykłą kometę. Choć zmierza do nas z odległych krańców Układu Słonecznego, nie składa się z lodu. Oznacza to, że mogła powstać niedaleko Ziemi, a nawet ze skał, które budują naszą planetę. Co ciekawsze, ta kometa nie ma ogona.

La Nina równie groźna jak El Nino

La Nina może być równie groźna jak El Nino. Amerykańscy synoptycy obawiają się, że w związku z nadchodzącą La Niną, tegoroczne lato w Stanach Zjednoczonych będzie wyjątkowo gorące.

Tornada prognozowane z trzymiesięcznym wyprzedzeniem? To plan amerykańskich meteorologów

Tornada kojarzą nam się ze Stanami Zjednoczonymi. Pięć lat temu w kwietniu, pojawiło się blisko 350 tornad w zaledwie trzy dni. Specjaliści sądzą, że jest to powiązane ze zjawiskiem La Nina. Tłumaczą przy tym, dlaczego właśnie na wiosnę tworzy się więcej trąb powietrznych. Naukowcy sądzą, że już niedługo będą w stanie przewidywać to groźne zjawisko z trzymiesięcznym wyprzedzeniem.

Za nami najcieplejszy marzec od 136 lat

Marzec 2016 był najcieplejszym marcem od 1880 roku. Miejscami temperatura przekroczyła średnią o ponad 6 stopni Celsjusza. Specjaliści twierdzą, że za tą anomalią stoi zjawisko El Nino.

Radioaktywne renifery w Norwegii. To skutek wybuchu w Czarnobylu

26 kwietnia minie 30 lat od katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Skutki tego wybuchu są odczuwalne do dziś i to nawet tysiące kilometrów od miejsca wypadku. Podwyższone stężenie radioaktywnego cezu-137 notuje się nawet w ciałach reniferów w Norwegii.

Patrzmy na gwiazdy, póki jeszcze je widzimy

Żyjemy w wyjątkowym czasie we Wszechświecie. Za kilka miliardów lat informacje o Wielkim Wybuchu zostaną utracone. Ponadto gwiazdy staną się dla nas niewidoczne. Z takimi utrudnieniami zmierzą się przyszli astronomowie na Ziemi.

Chłodny obszar "ostudzi" sezon huraganów

Mówi się, że El Nino zwiększy aktywność huraganów w tym roku. Ratunkiem na Atlantyku może okazać się chłodny obszar, który zmniejszy temperaturę wód oceanów.

Rok 2016 idzie po rekord. Najcieplejszy w historii?

Rok 2015 był najcieplejszy. Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze oraz zjawisko El Nino mogą sugerować, że w 2016 globalnie będzie jeszcze cieplej niż w zeszłym roku. - To wszystko jest złą wiadomością dla planety - ostrzegają naukowcy.

Raport dla Białego Domu: upał może zabijać 27 tys. Amerykanów rocznie

Amerykańscy badacze stworzyli raport dotyczący zmiany klimatu w USA. Zawiadamiają, że wzrastająca temperatura zagraża również ludziom. - Globalne ocieplenie nie dotyczy jedynie niedźwiedzi polarnych i topniejącej pokrywy lodowej, ale dotyka także nas. Musimy z tym walczyć - apelują naukowcy.

W Bytomiu powstał bank DNA zwierząt. "To dopiero początek"

W Muzeum Górnośląskim w Bytomiu powstał bank DNA zwierząt zagrożonych wyginięciem. Do tej pory zebrano materiał genetyczny m.in. od niedźwiedzi, wilków i antylop. Być może gromadzone próbki pomogą w przyszłości rozwiązać pewne wątpliwości, związane z ochroną zwierząt.

Dziewięć gwiazd "potworów". Są blisko wybuchu

Dziewięć nowo odkrytych gwiazd niemal osiągnęło granicę Eddingtona. Oznacza to, że są tak jasne, że aż bliskie wybuchu, kończącego ich życie. Gwiazdy odkryto za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.