Uderzyła w Ziemię dziesiątki milionów lat temu, jednak do tej pory naukowcy nie wiedzą o niej wszystkiego. Ostatnie badania rzucają nowe światło na wydarzenie, które miało wpływ na wyginięcie dinozaurów.
Większość naukowców, po tym, jak na półwyspie Jukatan w Ameryce Środkowej odkryto ogromny krater Chicxulub, zgodziła się z tym, że przyczyną jego powstania było uderzenie asteroidy 66 milionów lat temu. Przyczyniło się to do wyginięcia trzech czwartych ówczesnego życia na Ziemi, w tym dinozaurów. Jednak przedmiotem dyskusji wciąż była trajektoria asteroidy i kąt, pod jakim leciała.
Międzynarodowy zespół naukowców zdaje się mieć na te pytania odpowiedzi. Jak wykazały symulacje 3D, planetoida najprawdopodobniej uderzyła w Ziemię pod kątem 60 stopni i przybyła z północnego wschodu.
"Jeden z najbardziej śmiercionośnych kątów"
Gareth Collins, profesor planetologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Inżynierii w Imperial College London, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie naukowym "Nature Communications", powiedział, że to "jeden z najbardziej śmiercionośnych możliwych kątów" dla dinozaurów.
Dlaczego? - Przy uderzeniu do górnych warstw atmosfery dostało się więcej niebezpiecznych odłamków, które się rozproszyły - tłumaczył Collins. Do atmosfery dostały się ogromne ilości dwutlenku węgla, siarki i pary wodnej. Szczególnie niebezpieczna była siarka, ponieważ szybko powstały aerozole - drobne cząsteczki, które zablokowały promienie słoneczne, zatrzymały fotosyntezę, a w efekcie schłodziły klimat. - Uderzenie asteroidy wywołało łańcuch zdarzeń, które doprowadziły do wyginięcia dinozaurów - dodał Collins.
Trzy punkty
Do opisania kierunku, z którego leciała asteroida, i kąta uderzenia badaczom wystarczyły dane geofizyczne na temat kształtu oraz struktury krateru i wydobytych skał. Zebrane informacje wykorzystano do stworzenia modelu pokazującego powstawanie krateru.
Na podstawie symulacji autorzy badania uznali kąt 60 stopni za najbardziej prawdopodobny. Zdecydowały o tym trzy punkty - środek krateru, najdalej wysunięte punkty jego pierścienia oraz umiejscowienie skał wypiętrzonych podczas uderzenia asteroidy, znajdujących się około 30 kilometrów pod kraterem.
Powierzchnia powstałego krateru to 25 450 kilometrów kwadratowych, a głębokość - jeden kilometr. Średnica liczy natomiast 150 km.
Autor: ps/aw / Źródło: CNN
Źródło zdjęcia głównego: NASA/Donald E. Davis (Public Domain)