Nauka

Nauka

Wciąż nie jest do końca jasne, jak długo chory na COVID-19 powinien przebywać w izolacji, by nie rozprzestrzeniał koronawirusa. Naukowcy jednego z amerykańskich szpitali akademickich wykazali, że liczba dni, w których chory może zarazić innych, zależy od przebiegu choroby.

Grypa i COVID-19 to zakaźne choroby układu oddechowego, powodowane przez dwa różne wirusy. Jakie są wspólne objawy tych schorzeń, a co je różni, ile czasu mija zanim pojawią się pierwsze objawy? Naukowcy z Amerykańskich Centrów Kontroli Chorób (CDC) przygotowali poradnik.

Pierwsza załoga astronautów ma zostać wysłana na Księżyc do 2024 roku. - Kiedy wyruszyliśmy tam z Apollo, właściwie poszliśmy do muzealnego sklepu z pamiątkami, wzięliśmy kilka i wróciliśmy do domu. Teraz zamierzamy zbadać Księżyc prawidłowo - powiedział David Parker z ESA i programu Gateway.

W międzynarodowym badaniu na próbie ponad 34 tysięcy pacjentów zmierzono, jakie cechy są charakterystyczne dla osób chorych na COVID-19 i grypę leżących w szpitalach. Autorzy wykazali, że chorzy na COVID-19 w wielu przypadkach są młodsi i zdrowsi niż hospitalizowani z powodu grypy sezonowej, co dodatkowo podkreśla wysoki wskaźnik śmiertelności spowodowanej COVID-19.

Amerykańskie Centra Kontroli Chorób (CDC) potwierdzają, że w pewnych sytuacjach koronawirus może przenosić się nie tylko drogą kropelkową, ale także i powietrzną. Ze stanowiskiem zgodziła się Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nie zmienia to jednak zaleceń ekspertów, żeby nosić maseczki, myć ręce i zachować dystans.

4280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem to najwięcej zachorowań, jakie odnotowano w Polsce od początku epidemii. Specjaliści są zaniepokojeni pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją i apelują do społeczeństwa o respektowanie obostrzeń. Jak mówiła na antenie TVN24 doktor nauk medycznych Joanna Jursa-Kulesza, coraz większe problemy z opanowaniem pandemii mają także szpitale.

Naukowcy nieustannie próbują rozwikłać tajniki choroby COVID-19. Według badań prowadzonych przez kardiologa Michała Chudzika z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, u osób, które przeszły już chorobę, wciąż występować mogą jej typowe symptomy, takie jak niewłaściwa praca serca czy zaburzenia zmysłów.