Nauka

Nauka

Żył prawie 50 milionów lat temu. Wygląda, jakby zgnieciono go wczoraj

Naukowcy z muzeum w Denver zbadali dokładnie jeden ze swoich najpiękniejszych eksponatów. Okazało się, że mają w swoich zasobach nieznany gatunek chrząszcza, który żył na Ziemi około 50 milionów lat temu. Owad jest zachowany w doskonałym stanie, a na szczególną uwagę zasługują jego wzorzyste skrzydła.

Perseidy 2021. Jak je obserwować

Już w tym tygodniu nad naszymi głowami spadnie ulewny deszcz spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy wypada maksimum roju Perseidów oraz jak się przygotować do tego wydarzenia.

Czarna dziura i dżet. Polak z Uniwersytetu Harvarda o przełomowym zdjęciu, nad którym pracował

Po latach badań naukowcy pracujący z Teleskopem Horyzontu Zdarzeń (EHT) pokazali zdjęcia strumienia materii, dżetu, który wydobywa się z czarnej dziury. W składzie zespołu był doktor Maciek Wielgus - astronom z Uniwersytetu Harvarda, zajmujący się kalibracją i analizą danych. W rozmowie z redakcją tvnmeteo.pl wyjaśnił, dlaczego czarne dziury, a szczególnie ta zlokalizowana w galaktyce Centaurus A, są tak fascynujące.

Powodzie będą coraz większym wyzwaniem. Prognoza NASA na kolejną dekadę

Powodzie będą coraz większym problemem niż do tej pory sądzono - wynika z najnowszych ustaleń NASA. Jak twierdzą naukowcy, już w następnej dekadzie należy się spodziewać poważnych i częstych powodzi przypływowych. To niebezpieczeństwo powstanie z połączenia zmian klimatu z aktywnością naszego naturalnego satelity, Księżyca.

Alergia na roztocze u dzieci. Kiedy rozpocząć terapię

- Alergia na roztocze to nie jest zwykłe uczulenie. Im wcześniej ją rozpoznamy i rozpoczniemy terapię, tym większe szanse, że u dziecka nie dojdzie do rozwoju astmy - przestrzega pediatra i alergolog profesor Paweł Majak. Jak zaznacza, "uczulenie na roztocze z wiekiem się nasila, zwiększając ryzyko nie tylko zakażeń bakteryjnych, ale i wirusowych. Tło infekcyjne 'napędza' z kolei cięższy przebieg astmy".

Najnowsze badania: dinozaury rozmnażały się także w Arktyce

Naukowcom z Uniwersytetu Alaski w Fairbanks i Uniwersytetu Stanu Floryda udało się obalić tezę, że dinozaury żyjące na terenie Arktyki musiały migrować w cieplejsze strony, by się rozmnażać. W formacji Prince Creek na północnej Alasce znalezione zostały pozostałości po kościach i zębach bardzo młodych dinozaurów.

Naukowcy z Belfastu przekreślają nadzieje na życie na Wenus

Wiadomość, która we wrześniu ubiegłego roku obiegła świat, rozbudziła nadzieje na istnienie życia na Wenus. Badacze ogłosili wówczas, że w chmurach planety wykryto fosforowodór. Po miesiącach badań okazało się, że chmury Wenus są zbyt suche, by mogły tam istnieć znane nam formy życia.