Nauka

Nauka

Badanie: brak ruchu ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Aktywność fizyczna może zapobiegać ciężkiemu przebiegowi COVID-19 i jego powikłaniom – wynika z badań opublikowanych na łamach czasopisma "British Journal of Sports Medicine". Jak zwraca uwagę doktor Ernest Kuchar, specjalista w dziedzinie chorób zakaźnych, ruch wzmacnia naszą odporność, zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji.

Space X. Falcon 9 wystartował z przylądku Canaveral na Florydzie

Rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX wystartowała w piątek z bazy NASA na Florydzie. Wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczy czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na ISS lecą czterej astronauci z USA, Japonii i Francji. To pierwszy załogowy start rakiety użytej już we wcześniejszych misjach.

Dron Ingenuity odbył pierwszy lot w atmosferze Marsa

Dron Ingenuity na chwilę opuścił powierzchnię Marsa. Operacja pierwszego lotu poza Ziemią przebiegła pomyślnie. NASA przekładała lot kilka razy z powodu problemów technicznych drona. To pierwszy w historii kontrolowany lot w atmosferze Czerwonej Planety.

Dlaczego niektórzy z nas są cały czas głodni?

Jeśli po spożyciu posiłku dość szybko zaczynasz znów odczuwać głód, być może cierpisz na spore wahania poziomu cukru we krwi. Międzynarodowy zespół naukowców wykazał, że u niektórych osób, w krótkim czasie po spożyciu śniadania wskaźnik ten rósł, a po kilku godzinach gwałtownie się zmniejszał. Tacy ludzie częściej sięgali po kolejny posiłek i spożywali więcej kalorii w ciągu dnia.

Ile tyranozaurów mogło chodzić po świecie? Ta liczba robi wrażenie

Były wielkie, miały ogromne zęby i zniknęły z powierzchni Ziemi w okresie wielkiego wymierania kredowego. Tyranozaury (Tyrannosaurus rex) to jedne z najbardziej znanych dinozaurów. Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego oszacowali, ile osobników liczyła całkowita populacja populacja tych zwierząt, jaki zasięg geograficzny zajmowała, a także ile ważył i mógł żyć pojedynczy tyranozaur.

Wpływ pogody na rozwój epidemii COVID-19 w Polsce. Raport

Temperatura i wilgotność powietrza oraz nasłonecznienie zmieniają tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 - wynika z badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Według naukowców można próbować stosować różne formy regionalnych ograniczeń epidemicznych na podstawie prognoz pogody.

Czy pandemia COVID-19 rozwiąże kryzys klimatyczny? Naukowcy odpowiadają

Upłynął już ponad rok od ogłoszenia przez Światową Organizacją Zdrowia (WHO) pandemii COVID-19. W wielu krajach na całym świecie wprowadzono obostrzenia, a nawet całkowity lockdown - zamknięto sklepy i usługi, ograniczono podróżowanie. Ale działania te spowodowały, że emisja gazów cieplarnianych spadła tylko na chwilę. Badacze szacują, w jakim stopniu pandemia może wpłynąć na "ochłodzenie" Ziemi.

NASA zmieniła plany. Lot drona Ingenuity przełożony

Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

Dron Ingenuity zrobił pierwsze zdjęcie na Marsie

Na chwilę przed opuszczeniem na powierzchnię Czerwonej Planety, dron Ingenuity zrobił swoje pierwsze zdjęcie. Widać na nim marsjańskie kamienie oraz fragmenty kół łazika Perseverance. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w niedzielę dron wykona zdjęcia już z wysokości.