Nauka

Nauka

Pranie dżinsów szkodzi środowisku - alarmują kanadyjscy naukowcy. Mikrocząstki włókien, które odrywają się od spodni i nie są wyłapywane przez oczyszczalnie ścieków, znaleziono nawet w Arktyce. Jak powiedziała współautorka badań, to "bardzo mocny przykład ludzkiego wpływu na środowisko"

Woda i tlen są niezbędne do powstania rdzy. Na Księżycu nie ma jednego z nich, a jednak Srebrny Glob rdzewieje. Takie wnioski płyną z ostatnich badań NASA i Uniwersytetu Hawajskiego. Badacze są zdania, że znają rozwiązanie tej zagadki.

Rośliny mogą skrócić czas poświęcany na poszukiwanie zaginionych ludzkich ciał w lasach. Naukowcy żywią taką nadzieję w związku z tym, że drzewa i krzewy wokół rozkładających się zwłok zachowują się w określony sposób. Pierwsze swoje odkrycia określają jako "ekscytujące".

W ostatnich dziesięcioleciach na świecie znacznie wzrosła liczba jezior polodowcowych, a te które istniały, zwiększyły swoją powierzchnię - wynika z analizy setek tysięcy zdjęć satelitarnych. Dane pozwalają dowiedzieć się, jak dużo wody się znajduje się w tych zbiornikach.