Nauka

Nauka

Białka zapalne mogą opóźniać chorobę Alzheimera

Badacze z Ameryki postanowili zbadać, jaki wpływ mają białka zapalne na funkcje poznawcze u starzejących się ludzi. Uczestnikom badania pobrano próbki krwi, które następnie zostały zbadane pod kątem obecności cytokin. Okazało się, że u tych osób, które miały wysoki poziom wybranych białek zapalnych, organizm był lepiej przygotowany do opóźnienia objawów choroby Alzheimera.

W mózgach niemowląt wykryto nietypową fazę snu

- To było całkowicie zaskakujące odkrycie i - z tego, co wiemy - unikalne dla ludzi i ludzkich niemowląt - mówi profesor Mark Blumberg z Wydziału Psychologii i Nauk o Mózgu, jeden z autorów badania. - Zobaczyliśmy rzeczy, których nie potrafiliśmy wyjaśnić, opierając się na wcześniejszych badaniach, literaturze naukowej oraz naszych wieloletnich obserwacjach snu młodych szczurów - zaznacza.

Naukowcy z Edynburga zmienili plastikowe butelki w aromat waniliowy

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu znaleźli oryginalny sposób na recykling plastikowych butelek. Dzięki mieszance bakterii udało im się wyprodukować wanilinę – jeden ze składników zapachowych wanilii i substancję stosowaną w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym. To może być korzystne rozwiązanie nie tylko dla środowiska, ale także ekonomii.

Dinozaurom też sztywniały stawy. "To pierwszy stwierdzony przypadek"

Dinozaur w podeszłym wieku, którego szczątki zbadali naukowcy z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk i Uniwersytetu Śląskiego cierpiał na chorobę często występującą u starszych ludzi. W stawach zwierzęcia odłożyły się kryształki pirofosforanu wapnia, powodując ich sztywnienie. Justyna Słowiak, doktorantka z Instytutu Paleobiologii PAN, podkreśliła, że to pierwszy taki stwierdzony przypadek.

Naukowcy wykryli zmiany w mózgu u otyłych dzieci

Nadmierna otyłość u dzieci wywołuje zmiany w ich mózgach, które prowadzą do zachowań obsesyjnych – wynika z badania przeprowadzonego w jednym z hiszpańskich szpitali. Naukowcy podkreślili, że zmiany w związku z dużą otyłością "zachodzą w mózgu, kiedy ten jest jeszcze w fazie rozwoju".

Przed ciężkim przebiegiem COVID-19 może chronić nas specyficzny gen

Według naukowców z Wielkiej Brytanii, to jak przechodzimy chorobę COVID-19 może być związane z obecnością genu HLA. Odkrycie jest bardzo ważne, ponieważ może tłumaczyć jedną z największych niewiadomych dotyczących zakażenia koronawirusem - kto i dlaczego przechodzi je bez objawów, a u kogo zakażenie kończy się poważnymi dolegliwościami.

Dwie misje, które pomogą zbadać tajemnice Wenus. NASA podała szczegóły

NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

Poziom tlenu w jeziorach gwałtownie spada. A tlen to życie

Amerykańscy naukowcy odkryli, że poziom tlenu w wodach jezior słodkowodnych zaczął gwałtownie spadać. Przyczyną zjawiska są postępujące zmiany klimatu i wzrost temperatury wody w zbiornikach. Badacze twierdzą, że jeziora stanowią papierek lakmusowy dla reszty ekosystemów, dlatego zdarzenia nie powinno się lekceważyć.