Nauka

Nauka

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze cały czas rośnie. Mimo że emitujemy go coraz mniej, to nadal jego poziom na świecie jest coraz wyższy. Naukowcy biją na alarm. Chcąc pokazać skalę problemu wykonali niezwykłą wizualizację 3D rozprzestrzeniania się tego gazu cieplarnianego.

Zmiany zachodzące w klimacie odzwierciedlają się m.in. w surowszych i bardziej śmiercionośnych falach upałów. Takie pojawiły się w 2015 roku w Indiach i Pakistanie. Czy człowiek mógł zwiększyć tragiczny efekt tego zjawiska? Sprawdzili to amerykańscy naukowcy.

Naukowcy zwykle znajdują pył kosmiczny na mroźnych pustkowiach Antarktydy. Teraz po raz pierwszy odkryto go w zanieczyszczeniach dużych miast. Okazało się, że jest na dachach budynków w Paryżu, Oslo i Berlinie.

Google Earth zamieściło nową wersję zdjęć satelitarnych. Widzimy na nich jak bardzo zmieniła się Ziemia w ciągu ostatnich 32 lat. Na mapie widzimy jak przez rozwijającą się w ogromnym tempie urbanizację, czy masową wycinkę lasów zmienia się powierzchnia naszej planety. Czy ten widok powinien niepokoić? Na to pytanie odpowiada polarnik i podróżnik Marek Kamiński.

Czy na Wenus i Marsie istniało życie? Naukowcy twierdzą, że tak, ale nie przetrwało w związku z szybkim tempem zmiany klimatu na planetach. - Cywilizacja we wczesnym rozwoju planety jest krucha i ma małe szanse przetrwania - tłumaczą eksperci.

Lodowiec na Antarktydzie oddzielił się od szelfu w zaskakujący sposób. Coraz cieplejsza woda oceanów zaczęła roztapiać go od spodu. - Możemy zobaczyć upadek zachodniej Antarktydy podczas naszego życia - straszą naukowcy.

Szczątki tych zwierząt znaleziono w Krasiejowie, w południowej Polsce. Według naukowców są to największe do tej pory poznane latające gady z triasu. Model ozimka można obejrzeć w Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie.