Najnowsze

Najnowsze

Pogoda na 16 dni: będą dwie fale chłodu

Obecne ochłodzenie za kilka dni ustąpi, ale później przyjdzie kolejne i może być większe od tego. Sprawdź, co czeka nas w pogodzie w autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury przygotowanej przez Tomasza Wasilewskiego.

Odkryty szkielet wieloryba sprzed tysięcy lat. Otwiera "okno w przeszłość"

Niemal doskonale zachowany szkielet wieloryba sprzed kilku tysięcy lat został znaleziony w Tajlandii. Miejsce jego położenia może dać odpowiedź, jak w przeszłości zmieniał się poziom morza. Może także wskazać, które miejsca zostaną zalane w przyszłości w wyniku podnoszenia się poziomu oceanów - podkreślają naukowcy.

"Szczepionka oksfordzka" zgłoszona do oceny. Pierwszy etap dopuszczenia do użytkowania

Oficjalnie poprosiliśmy regulatora o ocenę szczepionki Oxford/AstraZeneca, aby ustalił, czy spełnia ona rygorystyczne normy bezpieczeństwa - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Tym samym rozpoczął się proces dopuszczania do użytku "szczepionki oksfordzkiej" na koronawirusa. Brytyjskie władze liczą na to, że pierwsze szczepienia odbędą się już w grudniu i pomogą w zahamowaniu pandemii COVID-19.

Fala upałów czeka Australię. W przyszłym tygodniu zaczyna się tam lato

Podczas gdy u nas temperatura spada - bywa, że poniżej zera - i miejscami prószy śnieg, zaludniają się plaże Nowej Południowej Walii i Australii Południowej. W weekend na antypodach ma być upalnie, a temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza. We wtorek 1 grudnia w Australii rozpoczyna się oficjalne, kalendarzowe lato.

"Życie, jakie znaliśmy, wydaje się bardzo, bardzo możliwe". Eksperci wyliczają warunki

Dzięki szczepionce możliwe będzie uzyskanie stopniowej kontroli nad COVID-19 w 2021 roku - przewiduje dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do spraw sytuacji kryzysowych doktor Michael Ryan. Na jesień przyszłego roku typuje termin powrotu do "jakiejś formy normalnego życia" francuski epidemiolog Arnaud Fontanet. Także i on uzależnia to od szerokiej skali szczepień.

Tak rodzi się myszojeleń. "Narodzin tego rzadkiego zwierzęcia jeszcze nikt nie uwiecznił"

Myszojeleń przyszedł na świat we wrocławskim zoo. Już same narodziny są wielkim wydarzeniem, ponieważ to jeden z najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków. A to, że moment ten udało się sfilmować, ogród określił jako sensację. - Nikt wcześniej nie widział, jak przebiegają narodziny, czy matka chowa się na czas porodu, czy rodzi na stojąco, ile trwa poród. Dzięki nagraniu na większość pytań znamy odpowiedź - przekonuje prezes placówki Radosław Ratajszczak.

Jedno z badań zakwestionowało skuteczność osocza. "Analiza oparta na małej grupie uczestników"

Terapia osoczem ozdrowieńców powinna być uwzględniona w standardzie leczenia COVID-19 przy jednoczesnej bieżącej weryfikacji badań w tym zakresie – ocenili eksperci w dyskusji w Agencji Badań Medycznych. To odpowiedź na opublikowane ostatnio wyniki badań argentyńskich naukowców, którzy zakwestionowali skuteczność tej metody, zwłaszcza w przypadku choroby o ciężkim przebiegu.

300 milionów receptorów w poszukiwaniu koronawirusa. "Psi nos to coś kosmicznego"

Wyszkolone do wykrywania zakażeń koronawirusem psy służą już na próbę na lotnisku w Helsinkach. Na podstawie badań eksperci spodziewają się około 90-procentowej skuteczności, nawet w przypadku osób chorujących bezobjawowo. - Psi nos wykryłby jedną kropelkę krwi, którą rozpuścilibyśmy w sześciu litrach wody - twierdzi prezes Polskiej Ligi Nosework dr Sylwia Trambacz-Oleszak. Materiał programu "Polska i Świat".