Najnowsze

Najnowsze

Dr Rzymski o szczepieniach: brak przeciwwskazań dla zakażonych bezobjawowo czy ozdrowieńców

Zdaniem dra hab. Piotra Rzymskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu nie ma obecnie dowodów na to, by szczepionka przeciwko koronawirusowi była niebezpieczna. Także zakażeni bezobjawowo i osoby, u których COVID-19 dopiero się rozwija, mogą i powinni z niej skorzystać. Zapewnił również, że produkt Pfizer/BioNTech przeszedł wszystkie niezbędne testy bez wystąpienia poważnych, niepożądanych objawów.

"Liczby są o tyle zafałszowane, że za mało ludzi zgłasza się do lekarzy rodzinnych na testy"

W ostatnim czasie w Polsce obserwuje się spadek liczby zakażeń koronawirusem. Czy to oznacza, że epidemia COVID-19 jest w odwrocie? Jak podkreślił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor nauk medycznych Michał Sutkowski, na statystyki wpływa kilka kwestii, w tym mniejsza liczba wykonywanych testów. - My tutaj trochę tej pandemii po prostu nie widzimy w liczbach do końca - ostrzegł.

Gigantyczna góra lodowa na zdjęciach RAF. Zmierza w kierunku wyspy na Atlantyku

Potężna góra lodowa o powierzchni 4200 kilometrów kwadratowych, nazwana A68a, zmierza w kierunku mniejszej od siebie - mierzącej około 3500 kilometrów kwadratowych - wyspy Georgia Południowa na Atlantyku. Na zdjęciach widać, że choć od lodowego bloku odpadają małe fragmenty, jego masa nie zmniejsza się na tyle, by przestał stanowić zagrożenie. Dla naukowców to zaskoczenie.

"Wyciągajmy wnioski z tej epidemii. Najwyższy czas, by się poważnie zastanowić"

Niemal każdy kontakt z dzikimi zwierzętami czy ich tkankami wiąże się z pewnym ryzykiem transmisji patogenów i rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych - twierdzi dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Skrajnym przypadkiem może być obecna pandemia COVID-19. - Najwyższy czas, by wprowadzić zmiany, wobec których jesteśmy oporni, a które dotyczą zarówno handlu dzikimi zwierzętami, myślistwa, jak i sposobu produkcji mięsa na świecie - przekonują badacze.

Bomba cyklonowa zagraża Stanom Zjednoczonym

Północno-wschodnim wybrzeżom Stanów Zjednoczonych zagrażają niebezpieczne warunki pogodowe. System niskiego ciśnienia może przekształcić się w tak zwaną bombę cyklonową. Meteorolodzy ostrzegli mieszkańców przed porywistym wiatrem, intensywnymi opadami deszczu i ciężkiego śniegu.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Turcji

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w sobotę wybrzeże Turcji w rejonie zatoki Antalya na południowym zachodzie kraju - ogłosiło tureckie Obserwatorium Kandilli.

Kontrole policyjne na stokach narciarskich. "Ten sezon jest dość wyjątkowy"

W Szczyrku, Zieleńcu i Zakopanem rusza sezon narciarski. Chętnych na zimowe szaleństwa nie brakuje, jednak w tym roku będą musieli liczyć się z obostrzeniami. Obiekty są patrolowane przez policję, która nie tylko dba o fizyczne bezpieczeństwo gości, ale także sprawdza przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego, związanych z epidemią.

Lodowe rzeźby w litewskim kurorcie

Połączenie mrozu i wody stworzyło zapierające dech w piersiach widoki w litewskim kurorcie Nida. Lodowe rzeźby wydawały się bardzo kruche.

Ekspert: rozpoczęcie szczepień nie będzie gwarancją końca obostrzeń

- Epidemię opanujemy za pomocą szczepień, ale wraz z ich rozpoczęciem nadal należy kontynuować testowanie, śledzenie kontaktów oraz przestrzeganie obostrzeń epidemicznych - uważa prof. Tyll Krüger z Politechniki Wrocławskiej. Jego zdaniem, jeśli kraj wycofa obostrzenia, pojawi się jeszcze jedna fala zakażeń, która może być większa niż wcześniejsze.

WHO: szczepionki nie oznaczają zero COVID-19

Szczepionka jest główną bronią w walce z pandemią COVID-19, ale zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie wyeliminuje całkowicie wirusa. - Przed nami jeszcze długa droga do końca pandemii - powiedział Tedros Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO.

Chiny drugim krajem na świecie z flagą na Księżycu

Zdjęcie chińskiej flagi, wbitej w powierzchnię Księżyca, opublikowała w piątek Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna. Fotografię zrobiła kamera sondy kosmicznej Chang'e-5, zanim opuściła powierzchnię naszego naturalnego satelity.

Pogoda na 5 dni: weekend z epizodem ciepła

W najbliższych dniach napłynie do Polski cieplejsze powietrze, miejscami na termometrach zobaczymy nawet 12 stopni Celsjusza. Nie będzie tak jednak długo, bo z początkiem nowego tygodnia znów zrobi się chłodniej i poprószy śnieg.

"Niezwykle głośny hałas", po nim nocna burza śnieżna i wiele utrudnień

Mieszkańców Edynburga w Szkocji ostatniej nocy obudziły odgłosy, które przypominały - jak opisywali - zawalenie się budynku lub wybuch bomby. W rzeczywistości były to grzmoty połączone z błyskawicami. Tak rozpoczęła się burza śnieżna, która za dnia zakończyła się poważnymi utrudnieniami. Biało zrobiło się także w innych regionach Wielkiej Brytanii.