Najnowsze

Najnowsze

Kolejny wybuch Lokona

Indonezyjski wulkan Mount Lokon wybuchł po raz kolejny - i to ze zdwojoną siłą. Kłęby dymu i popiołów osiągnęły wysokość 3,5 tys. m. Przed lawą uciekło cztery tysiące osób.

Nadal 2 tys. osób bez prądu po nawałnicach

Po czwartkowych nawałnicach, które przeszły nad powiatem opoczyńskim (Łódzkie) prądu pozbawionych jest nadal ok. 2 tys. osób z tego regionu. Oprócz sieci średniego i niskiego napięcia nawałnice uszkodziły też ponad 440 budynków.

Ogrzewa nas wyż znad Bieszczad

Nad Europą Północną i Zachodnią zalegają niże z centrami nad Szkocją i Morzem Białym. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia. Polska jest pod wpływem wyżu znad Bieszczad.

Bielik uratowany metodą usta-usta

- Weterynarz w mieście Bend w stanie Oregon uratował amerykańskiego orła bielika metodą usta - usta, a właściwie usta - dziób - podała w sobotę agencja AP.

Ciii, Włoch śpi! Sjesty w Cremeno chroni prawo

- Prawo do popołudniowej drzemki jest święte i niepodważalne - orzekł burmistrz położonego na północy Włoch miasteczka Cremeno. Urzędnik wydał rozporządzenie dotyczące celebrowania codziennej sjesty i zakazu jej zakłócania. Prawo będzie obowiązywać do końca sierpnia.

Ponad 3 miliardy złotych dla powodzian

- Na pomoc związaną z ubiegłorocznymi powodziami Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało w 2010 r. i 2011 r. kwotę 3 mld 216 mln 293 tys. zł - poinformowała w sobotę rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak.

Tak wichura zrywa dach

Ponad 200 rodzin ucierpiało podczas nawałnic w gminie Białaczów (łódzkie). Kamera przemysłowa jednego z zakładów zarejestrowała, jak wiatr z impetem zrywa poszycie dachowe jednego z jednorodzinnych domów.

Beyonce budzi astronautów

Jurij Gagarin miał kwiaty, Walentyna Tierieszkowa - twista, a załoga Atlantisa - budzenie od Beyonce Knowles. 16 lipca w rytm piosenki "Run the World (Girls)" witali kolejny dzień pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pożeglujemy z przyjemnością

W niedzielę po polskich wodach pożeglujemy z przyjemnością, choć pod wieczór pogoda znacząco popsuje się na zachodnim wybrzeżu. Zdecydowanie najprzyjemniej będzie w relaksować się na łódce w Grecji i w Chorwacji.

Raj dla plażowiczów na koniec tygodnia

Niedziela aż do wieczora, będzie sprzyjała wypoczywającym na plażach. Słonecznie będzie zarówno w krajowych, jak i światowych kurortach. Po południu zbliżający się do Polski znad Niemiec front atmosferyczny przeszkodzi w beztroskiej zabawie tylko turystom, którzy wybrali zachodnie wybrzeże.

Odszkodowania po nawałnicach

Mieszkańcy zniszczonej przez czwartkowe nawałnice gminy Białaczów jako pierwsi otrzymają wsparcie finansowe. Pozostali poszkodowani przez huraganowe wiatry w województwach łódzkim i mazowieckim otrzymają pieniądze na początku nadchodzącego tygodnia. Jak zapewnił minister rolnictwa Marek Sawicki, pomoc będzie realizowana tak jak w stosunku do powodzian.

Jej wysokość chmura burzowa

Chmury burzowe w Polsce osiągają swoje maksymalne wysokości w lipcu i sierpniu. Potrafią rozwinąć się do nawet 15 km. Zdarza się rzadko, że przy napływie bardzo gorącego zwrotnikowego powietrza o cechach morskich, przy tzw. głębokiej konwekcji (silnych prądach wstępujących), chmury te osiągają nawet 16 km wysokości. W strefie równikowej Cb dochodzą do 17-18 km wysokości. W Polsce tak wysoko rozwinięte chmury burzowe się nie zdarzają.

5 ofiar śmiertelnych "zbawiennego" deszczu

Na Somalię, która dotąd zmagała się z największą od dziesięcioleci suszą, zaczął padać deszcz. Jednak zamiast ratunku, przyniósł kolejne szkody. Przesiedleni i zdezorientowani mieszkańcy nie mają gdzie chronić się przed obfitymi opadami. Szybko rozprzestrzeniają się choroby zakaźne. W wyniku opadów zginęło już pięcioro ludzi, w tym troje dzieci.

Niezwykłe wapienne tarasy w Pamukkale

Adam z Rzeszowa przesłał redakcji Kontaktu 24 zdjęcia ze swojej wyprawy do Pamukkale. Zainspirował nas tym samym do opowiedzenia o położonym w Anatolii tureckim miasteczku, które słynie z wapiennych osadów układających się w zachwycające tarasy.

Uważaj na kierdele w Tatrach

- W Tatrach żyje 967 kozic - wykazało letnie liczenie tych chronionych zwierząt. Liczba kozic w Tatrach od kilku lat wzrasta - powiedział PAP Filip Zięba, specjalista ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Nastał czas Perseidów

- W najbliższym czasie, w nocy będzie można obserwować pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów - poinformował dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Błękitna poświata może uratować życie ludzi

Mimo nowoczesnych systemów ostrzegających o fali tsunami, sejsmolodzy wciąż nie potrafią zaalarmować ludzi wystarczająco wcześnie, by nie dochodziło do tragedii, jak ta w marcu w Japonii. Naukowcy z Uniwersytetu Illinois mają nadzieję, że pozwoli na to ich ostatnie odkrycie. Zaobserwowali, że wielką falę poprzedza drganie poświaty na niebie.

Kup pan daczę na Ibizie

Amatorzy wakacyjnych nieruchomości w Europie mają w czym wybierać - czekają na nich piękne lokalizacje, zwłaszcza nad Morzem Śródziemnym. Teraz także okazyjne ceny. Nie można jednak zapominać o ryzyku związanym z tym ekstrawaganckim zakupem - przestrzega PAP.

Śmierdzące skarpetki pobiją malarię?

Bill Gates stawia na śmierdzące skarpetki. Jego fundacja wraz kanadyjską organizacją non-profit Grand Challenges Canada przeprowadziła badania, z których wynika, że specyficzna woń przechodzonego odzienia może okazać się skuteczną pułapką na roznoszące malarię komary.

Gdzie spadają gradziny?

W ciągu kilku dni w roku doświadczamy w Polsce opadów gradu. Jak wynika z badań klimatologów, w centrum kraju zdarza się to średnio od dwóch do pięciu razy w ciągu roku. Gorzej jest na południu i południowym-wschodzie Polski oraz na Pomorzu, tutaj tych dni jest nawet ponad 10.

Tak wypoczywają Polacy: Grecja

Mamy porę roku, która w większości kalendarzy na świecie, oznacza jedno - wakacje. Lato w szczególności sprzyja tym, którzy postanowili spędzić urlop w Grecji. Tam pogoda jest wręcz idealna do robienia zdjęć. Te, które nadesłała nam użytkowniczka Edyta - zapierają dech w piersiach.

I po burzach. Wkrótce kolejne

Burze przyszły w piątek po godz. 20 i ogarnęły południowo-wschodnie połacie kraju. Były silniejsze niż spodziewali się tego synoptycy. Już jest jednak po wszystkim. Do poniedziałku w Polsce nie będzie grzmiało.

Słoneczny dzień po burzowej nocy

Nareszcie doczekaliśmy się ładnego dnia. Po ostatnich burzach dręczących kraj, Polacy mają okazję wypocząć w weekend w promieniach słońca. Niestety, najmniej zaznają go plażowicze nad Bałtykiem i spędzający sobotę na Mazurach.

Lodowe piłki spadły na Szczawnicę

Grad wielkości piłeczek do ping-ponga spadł w piątkowe popołudnie w Szczawnicy. Oberwanie chmury zarejestrowali Reporterzy 24. Zobacz ich relacje.

Żeglarski raj w sobotę na Cykladach

Żeglarze w Polsce nie znajdą idealnych warunków do wypłynięcia z portu. Nad Bałtykiem i na Mazurach popada, a wiatr wiał będzie z siłą 2-3 st. w skali Beauforta. Dużo lepsze warunki na Cykladach.

Taką siłę mają trąby powietrzne

Tetsuya "Ted" Fujita opracował w 1977 roku skalę oceniającą poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń, a nie ich fizycznych właściwości. Jest ona teoretycznie 7 stopniowa, przy czym najwyższy stopień F6 nie jest praktycznie używany.