Najnowsze

Najnowsze

Po burzach. Uszkodzone 5 tys. hektarów lasów

Znane są już szkody jakie wyrządziła nawałnica, która 14 lipca przeszła nad lasami państwowymi w województwach mazowieckim i łódzkim. Leśnicy będą musieli usunąć tam połamane drzewa o masie ok. 30 tysięcy metrów sześciennych. Największe straty odnotowano w Nadleśnictwie Opoczno.

Na wakacje odpraw się sam

Pasażerowie odlatujący z lotniska Chopina coraz chętniej sami chcą się odprawiać, korzystając m.in. z internetu czy z samoobsługowych kiosków, zamiast stać w kolejce do tradycyjnych stanowisk odpraw. Nowe rozwiązania popularne są szczególnie w sezonie wakacyjnym.

Dobroczynne UV na północy i w centrum

Ranek i południe w Polsce na przeważającym obszarze kraju słoneczne, oprócz południa i południowego-wschodu, gdzie przybywa chmur. W Warszawie nareszcie słonecznie i od razu poprawiły się warunki biometeorologiczne.

Znacie już Dorę, poznajcie Breta

Tropikalna burza o imieniu Bret unosiła się w lipcu nad Oceanem Atlantyckim, na wschód od Florydy. Specjalny skaner optyczno-mechaniczny MODIS umiejscowiony na satelicie NASA uchwycił naturale barwy środowiska, w którym przebywał huragan.

Ekologia: nowoczesna toaleta bez wody i prądu

Kanadyjscy konstruktorzy pracują nad projektem toalety, w której nie potrzeba wody ani prądu. Grant na jej budowę, w wysokości trzech milionów dolarów, przyznała fundacja Billa i Melindy Gatesów, a konkuruje o niego osiem zespołów.

Niesforna wata cukrowa nad Bałtykiem

Lipiec nad morzem nie rozpieszcza turystów pogodą, ale ciekawymi zjawiskami meteorologicznymi już tak. Reporter 24, spacerując po plaży w okolicach Jastarni i Juraty, zauważył na Bałtyku niespotykany układ chmur, przypominający trąby powietrzne.

Monsunowe deszcze uderzyły w Pakistan

Od piątku Pakistańczycy stawiają czoła intensywnym opadom deszczu, które nawiedziły kraj. Obywatele tego położonego nad Morzem Arabskim państwa zmagają się nie tylko z powodziami, lecz także z sięgającymi niemal 50 st. C upałami.

Wietrzna i deszczowa niedziela

Będzie grzmiało, padało, wiało. Wszystko to jednak będzie nam serwowane w znacznie mniejszym natężeniu, niż w ostatnich kilku dniach. Fala burz, deszczy i nawałnic już za nami.

Rekordowe opady deszczu w Chicago

Seria burz nawiedziła w nocy z piątku na sobotę część stanu Illinois - przede wszystkim Chicago i jego przedmieścia. Zamknięte drogi, odwołane loty i awarie prądu to skutki nawałnicy, która przeszła nad tym regionem zaraz po śmiercionośnej fali upałów.

Wiatr w żagle łapcie na zachodzie

W niedzielę wilki morskie przebywające na wodach zachodniej części polskiego Wybrzeża nie będą miały na co narzekać. Powodów do zadowolenia zabraknie natomiast tym, którzy wybrali wody w okolicach Trójmiasta i na wschód od niego, a także najdalej wysunięte na południe polskie jeziora.

Plażowanie? Tylko na Wybrzeżu Zachodnim

W zachodniej części Wybrzeża nie będzie upalnie, ale turyści nie będą mieli na co narzekać - przed nimi słoneczna niedziela. W okolicach Wybrzeża Gdańskiego i na wschód od niego popada. Na plażach Europy powinniśmy spodziewać się nawet 38 st. C.

Będziemy nadwrażliwi. Winny niż

W ciągu najbliższej doby sytuacja baryczna nad Europą zasadniczo się nie zmieni. Polska nadal pozostanie w zasięgu niżu znad południowej Skandynawii.

Czechy: stan wód się stabilizuje

Poziom rzek, które wezbrały w północnych Czechach, stopniowo opada. Służby meteorologiczne odwołały w sobotę alarm przeciwpowodziowy dla całego kraju. Niebezpiecznie może być już tylko na Orlicy.

Największy basen w historii wszechświata

Dwa zespoły astronomów odkryły największy zbiornik wody w kosmosie. Ma 140 bilionów razy więcej wody niż wszystkie oceany na Ziemi i otacza ogromną czarną dziurę, z której energię czerpie kwazar, zlokalizowany 12 mld lat świetlnych od nas.

Dramat ofiar trzęsienia wygrywa

Marcowe trzęsienie ziemi w Japonii i następująca po nim fala tsunami, która wyniszczyła Kraj Kwitnącej Wiśni, pochłonęły ponad 20 tysięcy ofiar. Miliony ludzi natomiast straciło swój dobytek. Dramat Japończyków opisywały media na całym świecie. Obrazy przedstawiające grozę tamtych dni wygrywają prestiżowe konkursy fotograficzne.

Kolejne trzęsienie ziemi w Japonii

Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopni w skali Richtera nawiedziło w sobotę północny-wschód Japonii. Nie ma informacji o ofiarach. Władze nie ogłosiły ostrzeżenia o tsunami.

Ekologia: będziemy kroczyć tą drogą

Chciałem podziękować za pozytywne zdanie o magazynie Dobre Klimaty. Ja również zagłębiając się w tematy ekologii, odkrywam ile dobra jeszcze nie wykorzystanego znajduje się w przyrodzie. Będziemy kroczyć tą drogą.

Front burzowy: niebezpieczny i imponujący

Po gwałtownych zjawiskach meteorologicznych tego tygodnia macie zapewne dość informacji na temat frontów burzowych, opadów atmosferycznych i silnych wiatrów. Warto jednak rzucić okiem na zdjęcia Reporterów24, przedstawiające ostatnie, ciekawe zjawiska.

Dziś będziemy senni i wrażliwi

Bałkany, Rosję, Wyspy Brytyjskie i Islandię obejmują wyże. Pozostałą część kontynentu europejskiego zalegają układy niżowe. Przeważająca część Polski znajduje się pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii, tylko na południu kraju zaznacza się pogodny klin wysokiego ciśnienia.

Lipiec zmienia imię na "Lipcopad"

Lipiec powinien zmienić imię na "Lipcopad", twierdzi internautka @rozalka25. I trudno nie przyznać jej racji. Przed nami kolejny mokry i chłodny weekend, a mamy przecież lato! Wszyscy czekamy na minimum 26 st. C i piękne słońce, a czekając, narzekamy. I słusznie!

Burzowy tydzień okiem Doroty Gardias

W tym tygodniu w Polsce dominowały intensywne opadu deszczu i burze, więc tym właśnie zjawiskom i ich skutkom poświęcony jest odcinek. Przyglądamy się też kolejnej partii chmur, a w szczególności obłokom o nazwie Cumulonimbus mammatus, czyli kłębiastym chmurom deszczowym z wymionami.

W prawdziwie żółwim tempie... o kuli

Żółw, któremu trzeba było amputować przednią kończynę, porusza się teraz za pomocą nietypowej protezy - obracającego się kółka przypominającego te, które przymocowane są do krzeseł biurowych.

Zimno i mokro, ale bez burz

Żegnamy burze. Sobota ma być deszczowa i pochmurna, ale grzmoty powinny przestać nękać nasz kraj. Synoptycy zapowiadają, że niebo nawet nieco się przejaśni. Niestety, ma też mocniej wiać i będzie chłodniej.

Delfin cudotwórca sam się wyleczy

Amerykański naukowiec opisał przypadki bardzo poważnych zranień delfinów przez rekiny. Ugryzienia, wśród których były i takie wielkości piłki do koszykówki, regenerowały się w ciągu tygodni, nie pozostawiając po sobie śladu. Delfiny nie były zdeformowane, nic ich nie bolało, a w ich rany nie wdało się zakażenie. Zdolność do samouzdrawiania się delfinów może okazać się przydatna dla ludzi.

Bezgłośny krzyk w symfonii życia

Czy wiesz, że słonie komunikują się ze sobą poprzez infradźwięki, niesłyszalne dla człowieka a słyszalne dla słoni znajdujących się wiele kilometrów dalej? Czy wiesz że samce pająków muszą grać jak na harfie na sieci samicy pająka, by uniknąć zjedzenia? Dotąd dźwięki wydawane przez zwierzęta były pomijane jako niezrozumiałe. Po raz pierwszy w historii filmów dokumentalnych dotyczących życia zwierząt, język zwierząt został ujawniony.

Sobota: lepiej do kina, niż na plażę

Nad polskim Wybrzeżem zapowiada się sobota pełna przelotnego deszczu i przejaśnień. Nad jeziorami nie ma co spodziewać się słońca - wyjrzy zza chmur tylko gdzieniegdzie. W kurortach europejskich od świtu do zmierzchu upalnie. Pogoda drastycznie pogorszy się tylko w Chorwacji.

Żagle? Wyłącznie w Grecji

W sobotę na Bałtyku, na polskich jeziorach i w Chorwacji żeglujący nie mają czego szukać. Lepiej, żeby miłośnicy tego rodzaju aktywności pomyśleli o wypoczynku w Grecji.

Toksyczny amoniak 200 metrów od domów

Odpady aluminiowe, które składowane są w Kraśniku, pod wpływem kontaktu z pochodzącą z ostatnich ulew wodą, wydzielają szkodliwy amoniak. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, a odpady wkrótce zostaną wywiezione.