Najnowsze

Najnowsze

Chłodny, mokry weekend. Od poniedziałku bez burz

Ci, którzy w ostatnich dniach narzekali na upał, w piątek powinni być zadowoleni z lekkiego ochłodzenia. Niestety w następne dni temperatura będzie jeszcze bardziej się obniżać. Na dodatek czeka nas weekend z deszczem, burzami, a lokalnie nawet gradem. - Burze się utrzymają do niedzieli. Od poniedziałku będzie pogodnie, ale chłodno - zapowiada synoptyk TVN Meteo Wojciech Raczyński.

Koniec majówki najlepszy na Mazurach

Sporo burz, szczególnie na Wybrzeżu i w górach, a na termometrach coraz niższe wartości - tak zapowiada się koniec długiego weekendu. Na południu kraju trzeba będzie często sięgać po parasole i sztormiaki. Za to na Mazurach dobre warunki do wypoczynku utrzymają się do niedzieli.

Niż znad Czech zdominował Polskę

Nad Europa dominują układy niskiego ciśnienia. Polska znajduje się pod wpływem niżu znad Czech i związanych z nim frontów atmosferycznych.

Burze na drogach zachodu i południa

Podróżujący po zachodnich i południowych rejonach Polski nie mogą dziś liczyć na sprzyjające warunki. Jazdę będą utrudniać opady i burze z dość silnym wiatrem. Po południu skutki frontu lokalnie mogą odczuć kierowcy również w innych częściach kraju.

Środowa strefa burz na zdjęciach

Strefa burz w środę rozciągała się późnym wieczorem nad Podkarpaciem, Śląskiem i Małopolską. W nocy burze powoli gasły, ale znad Czech i Słowacji nadciągnął kolejny front. W czwartek strefa burz rozciągnie się jeszcze nad województwa zachodnie.

Rapid Refresh wyśledzi śnieżyce, ulewy i huragany

Od wtorku 1 maja Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) prognozuje pogodę za pomocą superdokładnego modelu komputerowego Rapid Refresh. Ma on pomóc w m.in. śledzeniu ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak śnieżyce czy ulewy.

JUICE poszuka życia na księżycach Jowisza

- Przyglądanie się lodowym księżycom Jowisza będzie naszą następną wielką misją badawczą - oznajmiła w środę Europejska Agencja Kosmiczna. Członkowie ESA zdecydowali, że miliard euro na realizację projektu otrzymają naukowcy pracujący nad sondą JUICE. Ma ona sprawdzić, czy pod warstwą lodu na Kalisto, Europie i Ganimedesie znajduje się woda w stanie ciekłym.

Cladosporium i brzoza tak samo uciążliwe

Alergicy z województw zachodnich i południowych w czwartek odetchną z ulgą - padający deszcz oczyści powietrze z wszelkich pyłków. Przed nadwrażliwymi m.in. z północy szykuje się kolejny ciężki dzień. Sprawdźcie, z którymi alergenami przyjdzie Wam się zmierzyć.

Koniec z upałami. Teraz pora na burze

W czwartek będziemy mieli ostatnią szansę, żeby nacieszyć się prawdziwie letnimi temperaturami. Później przyjdzie ochłodzenie. Niestety - w najbliższych dniach niebo zasnują chmury, przeważnie deszczowe i burzowe. Miejsc, w których pogoda dopisze, będzie niewiele.

Harley-Davidson wróci do właściciela po 14-miesięcznym dryfowaniu przez ocean

Odnalazł się właściciel Harleya-Davidsona porwanego z japońskiego wybrzeża przez falę tsunami i wyrzuconego na kanadyjski brzeg. 29-letni Ikuo Yokoya ma teraz szansę odzyskać ulubiony pojazd - jedyną rzecz z utraconego w katastrofie dobytku. Dealer, od którego Japończyk kupił motocykl, deklaruje pomoc w jego przechowywaniu, a Harley-Davidson rozważa transport na własny koszt z Kanady do Japonii.

Wleciał do elektrowni i zrzucił bomby dymne

Działacz Greenpeace'u wleciał w środę rano na paralotni na teren francuskiej elektrowni atomowej w regionie Bugey na środkowym wschodzie kraju. Tą akcją chciał zwrócić uwagę kandydatów we francuskich wyborach prezydenckich na zagrożenia związane z energetyka atomową. Według ekologów udany "nalot" pokazał, że francuskie instalacje nuklearne nie są zabezpieczone przed atakiem lotniczym.

Bez grilla i ze śniegiem - majówka polarna

Opady śniegu i 5 stopni mrozu - tak wyglądają pierwsze dni maja na Spitsbergenie. Badacze z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund deklarują jednak, że za upałami nikt z nich nie tęskni. Święto Pracy spędzili pracowicie - sondując fiord, nawet bez przerwy na obiad.

Rekordowe temperatury rozgrzały Budapeszt

Parasole, lody, woda z fontanny - w Budapeszcie w ostatnich dniach szukano różnych sposobów na ochłodę. Gorące słońce podniosło temperatury na Węgrzech do rekordowych jak na tę porę roku wartości. To efekt mas zwrotnikowego powietrza, które kształtowało pogodę w całej środkowo-wschodniej części Europy.

Pioruny i ulewy na zachodzie kraju. "Tylko na to czekałem"

We wtorek po południu zachodnia Polska odczuła skutki frontu atmosferycznego. Na niebie pojawiły się ciemne chmury i błyskawice, padał ulewny deszcz. Gwałtowne zjawiska rejestrowali internauci. "Tylko na to czekałem" - napisał jeden z nich.

Trudne popołudnie dla kierowców

W środę podróż lepiej zaplanować na pierwszą część dnia. Po południu w większości kraju jazdę będą utrudniać deszcze i burze z silnym wiatrem. Pogodne niebo i dobre warunki drogowe utrzymają się tylko na północy.

Na jeziorach słonecznie i ciepło

Wypoczywający nad jeziorami w północno-wschodniej Polsce mogą liczyć na sprzyjającą pogodę. Będzie słonecznie i ciepło - do 25 st. C. Temperatura wody wyniesie 16-18 st. Będzie lekko wiać z południowego zachodu.

Zorze, dziesiątki piorunów i kometa. Ziemia z wyjątkowej perspektywy

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znów dzielą się z nami wrażeniami z orbity. Tym razem na filmie z ich przelotu dookoła Ziemi oprócz rozświetlonych metropolii możemy oglądać zieloną poświatę zorzy polarnej i niesamowitą burzową strefę rozświetlaną błyskawicami. NASA zadbała, żeby wrażeniom wzrokowym towarzyszyła budująca niezwykły klimat muzyka.

Polacy czasu wolnego mają mało. Spędzają go i tak z pilotem w ręku

Przeciętny Polak ma średnio 4 godziny i 39 minut wolnego czasu w ciągu doby - wynika z raportu CBOS. Głównie wykorzystuje go na oglądanie telewizji, a chciałby jeździć na wycieczki i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych. Badania pokazują też, że najmniej czasu na odpoczynek mają kobiety w wieku 25-44 lata, a najwięcej mężczyźni emeryci.

Umierająca gwiazda chowa się w kokonie

Wielowarstwowy mglisty kokon przypominający cebulę i przeświecające przez niego promienie - taki piękny widok oznacza jeden z ostatnich etapów życia gwiazdy. Mgławica protoplanetarna to trudne do zaobserwowania, a tym samym wciąż dość tajemnicze zjawisko kosmiczne. Dzięki teleskopowi Hubble'a możemy je obserwować na przykładzie Egg Nebula (Mgławicy Jajko).

Oskary światowej kuchni rozdane. Kopenhaga znowu najlepsza

Do Londynu zjechało 50 restauratorów z całego świata by odebrać kuchennego Oskara, czyli znaleźć się na szczycie rankingu 50 najsmaczniejszych miejsc globu. Pierwszą spośród najlepszych już po raz trzeci z rzędu okazała się kopenhaska restauracja Noma.