Najnowsze

Najnowsze

Smażysz, dusisz i gotujesz? Uważaj na czym

40 procent oliwy, sprzedawanej w supermarketach we Włoszech, zawiera pleśń, 16 procent wyprodukowano z zepsutych oliwek, a 8 procent jest przestarzała - takie są wyniki badań, przeprowadzonych przez trzy rolnicze stowarzyszenia.

Nawiązano kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt

Należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) stacja śledzenia lotu satelitów w australijskim Perth nawiązała kontakt z rosyjską sondą Fobos-Grunt. To pierwszy sygnał, jaki odebrano z Ziemi od chwili rozpoczęcia tej misji na Marsa 8 listopada.

Potężny wyż nad Polską

Nad Europą północną, Hiszpanią i Basenem Morza Śródziemnego zalegają układy niżowe. Pozostałą część kontynentu obejmuje potężny wyż z centrami nad Polska i Rosją i Bałkanami.

Późna jesień zadomowiła się nad wodą

Prawie przez całą jesień towarzyszą nam mgły. Pojawiają się wieczorem, kiedy kładziemy się spać i witają nas rano. Sprawiają, że codzienny pejzaż - nieraz monotonny - staje się tajemniczy i pełen uroku. Najlepiej widać to nad wodą.

Lawina ziemi i wody we Włoszech

Cztery osoby zginęły w nocy z wtorku na środę w wyniku osunięć ziemi po gwałtownych ulewach w rejonie miasta Mesyna na Sycylii - podał przedstawiciel miejscowej Obrony Cywilnej. Kilka osób wciąż jest poszukiwanych.

W środę dobre warunki do jazdy

Nad ranem gdzieniegdzie utrzymywać się będą mgły i zamglenia. Potem się rozpogodzi. Jedynie Polska północno wschodnia będzie pochmurna. Warunki do podróżowania w całym kraju będą dobre.

Jeden biegun ciepła i zimna

W środę początkowo na wschodzie kraju pojawią się mgły i zamglenia, ale na Lubelszczyźnie i Podlasiu pełne zachmurzenie utrzyma się także w ciągu dnia. Najwięcej słońca będzie na południowym zachodzie kraju, tam też termometry zanotują najwyższe wartości temperatury.

W Boliwii ziemia zatrzęsła się z siłą 6,7 st. R

Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło we wtorek środkową część Boliwii - podała Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Na razie nie ma doniesień o ofiarach. Niewielkie drgania był odczuwalne w krajach sąsiednich.

Masz drzewo? Walcz o tytuł

Do 30 listopada można zgłosić swoje ulubione drzewo do konkursu ekologicznego Klubu Gaja na Drzewo Roku. To druga edycja konkursu. w ubiegłym roku tytuł Drzewa Roku uzyskał dąb Grot z Dęblina.

Wiosna w pełni na Antarktydzie

U nas zima tuż tuż, a na półkuli południowej wiosna. Zaczęła się własnie na skutej lodem Antarktydzie. W tamtym klimacie oznacza to, że w ciągu dnia jest widno, warstwa śniegu i lodu jest trochę mniejsza, a otaczające ją morze kwitnie.

Deszcz sparaliżował północną Hiszpanię

Burze, ulewne deszcze i silny wiatr od wtorku dokuczają katalońskiej prowincji Girona na północnym wschodzie Hiszpanii. Fale na wybrzeżu dochodzą do 3,5 metra. W środę odwołano zajęcia szkolne, by uniknąć paraliżu komunikacyjnego. Woda zalewa lokalne drogi.

Od soboty "czystej krwi szaruga". Będzie zimno, mokro i brzydko

Idą zmiany! Duże zmiany w pogodzie. Od września Polska znajduje się pod wpływem kolejno rodzących się i zanikających wyżów. W atmosferze panował spokój, życie urozmaicały jedynie niskie chmury Stratus i mgły, morza mgieł, mżawki. Ziemia nie zaznała deszczu. Koniec tego.

W Europie susza. Rzeki wysychają

Europa zmaga się z suszą. W Holandii w listopadzie spadło tylko ok. 4 litrów na metr kwadratowy deszczu, choć norma dla tego miesiąca wynosi 90. Wielu z nas cieszy się, że jesień jest pogodna i nie tęskni za deszczem, nie zdając sobie sprawy z tego, że w Polsce też panuje susza.

Beskidy i Tatry czekają na narciarzy

Sezon narciarski tuż-tuż. W Beskidach działa już pierwsza armatka śnieżna, ponadto pomiędzy Szczyrkiem a Wisłą powstaje niewielki stok, który być może będzie czynny już w weekend. Narciarze szusujący w Tatrach będą natomiast mogli wykupić karnet "TatrySki", który pozwoli im korzystać z pięciu ośrodków narciarskich.

Z autostrady została wielka dziura

Intensywnie padający deszcz doprowadził do zawalenia się dużego odcinka drogi w amerykańskim stanie Kalifornia. Pęknięcie ciągle się powiększa, dlatego lokalne władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

Zawodzą samoloty i samochody. Holandia w gęstej mgle

Gęsta, ograniczająca widoczność mgła utrudnia ruch w Holandii. Zarówno drogowy, jak i lotniczy. Zniechęceni staniem w korkach Holendrzy przesiadają się w pociągi, a podróżni przebywający na lotniskach musza liczyć się z tym, że loty się nie odbędą.

Kapsuła wylądowała w szczerym polu

- Rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz TMA-02M, z trzema astronautami na pokładzie, bezpiecznie wylądowała we wtorek rano na wyznaczonym rejonie w Kazachstanie - poinformowało rosyjskie Centrum Kontroli Lotów.

Mgły, deszcz, śliskie drogi

We wtorek rano jazdę będą utrudniały mgły osadzające szadź na drogach. W ciągu dnia na północnym wschodzie mogą wystąpić opady deszczu.

Dunaj wysycha. Najmniej wody od 60 lat

Poziom wód Dunaju na bułgarskim odcinku jest najniższy od 60 lat. Winna jest susza utrzymująca się na tym terytorium od pół roku. Oznacza to problemy z żeglugą śródlądową.

Jesień polska jak włoska

Śnieg spadł w Polsce - owszem, w górach leży nawet teraz. Temperatury w nocy spadają poniżej zera. Były też już pierwsze przymrozki. Ale w przeważającej części kraju jest wyjątkowo ciepło i sucho. - Można powiedzieć, że polska pogoda o tej porze roku przypomina tę w rejonie Morza Śródziemnego - powiedział Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo.

Mamy suszę. Od trzech miesięcy

- Od trzech miesięcy w Polsce praktycznie nie padało. Deszczu było o ponad połowę mniej niż powinno spaść w tym sezonie - na antenie TVN24 poinformował synoptyk Artur Chrzanowski. Według meteorologa stanowi to poważny problem dla naszego kraju. - Zakłóca to rytm natury i może odbić się na przyszłorocznych plonach - dodał.

Ptaki nie wylatują na zimę

Gęsi, kaczki i łabędzie, które spędzają zimę na podmokłych terenach Europy Północnej, nie spieszą się z wylotem na południe. Winowajcą jest klimat. Wraz ze wzrostem temperatury jedne gatunki omijają swoje trasy przystankowe, inne przemieszczają się nieznacznie lub z opóźnieniem.

Ciekawość zbada Marsa. Start w sobotę

Najnowszy łazik NASA, który ma dostarczyć dowodów na to, czy istniało życie na Marsie, został zamontowany na szczycie rakiety i oczekuje na start. Do pojazdu wielkości małego samochodu załadowano już źródło energii, czyli pięć kilogramów radioaktywnego plutonu, który ma napędzać łazika przez co najmniej dwa lata podróży po Czerwonej Planecie.