Najnowsze

Najnowsze

"Załóż detektor. Weź sondę i łopatkę. Nie narażaj życia z miłości do gór"

Jak unikać lawin? Co zrobić, gdy jednak znajdziemy się w jej zasięgu? Jak nie dać się zasypać? Jak skutecznie szukać porwanych przez lawinę? Na wszystkie te pytania będą w weekend odpowiadać wolontariusze TPN. W sobotę i niedzielę będzie ich można spotkać przy wejściu na najpopularniejsze szlaki turystyczne w Tatrach, gdzie propagować będą ogólnopolską akcję informacyjną "Lawinowe ABC".

Po porannych mgłach piękne słońce

W piątek pogoda będzie naprawdę dobra. Dzień zacznie się mgłami, ale później będzie zdecydowanie pogodnie. Najwięcej słońca synoptycy przewidują na zachodzie kraju. Tam, chwilami, niebo będzie bezchmurne. W Zielonej Górze słupki rtęci podskoczą do18 st. C.

Kutcher jako pierwszy stanie w kosmosie

Komercyjne loty na orbitę ziemską to już nie science fiction. Brytyjski koncern Virgin Galactic jako pierwszy przygotował ofertę dla każdego. Osobą, która zainauguruje loty, jest znany, amerykański aktor Ashton Kutcher - poinformował szef Virgin, Richard Branson.

Polskie góry pochmurne, ale śnieg jeszcze jest

W piątek polskie stoki narciarskie będą głównie pochmurne. Termometry pokażą między 10 a 14 st. C - z wyjątkiem Jasnej Chopok, gdzie ma być 6 stopni i Łomnicą Tatrzańską, bo tam mają być tylko 3 st. C.

Alpy: miejscami spadnie deszcz

Nie w każdej części Alp warunki narciarskie będą dobre, choć śniegu w tych lubianych przez miłośników białego szaleństwa górach leży sporo. Przelotne opady deszczu dadzą się we znaki szusującym m.in. we włoskiej Cortinie d'Ampezzo.

Powiesił ostatnią z 10 tysięcy pisanek

Jaka jest najsłynniejsza ozdoba wielkanocna na świecie? Bez wątpienia pisanka, ale w niemieckiej Turyngii prym wiedzie jabłoń Volker Krafta. Od prawie pół wieku przyozdabia on ją ręcznie malowanymi pisankami. Teraz, kiedy liczba jajek na drzewku sięgnęła 10 tysięcy, Kraft i jego rodzina stwierdzili, że ich cel został osiągnięty.

Ludzi coraz więcej, wody coraz mniej. Ile jej marnujemy?

Na Ziemi żyje 7 mld ludzi, a prawie miliard z nich nie ma dostępu do wody pitnej. Jak prognozuje ONZ, sytuacja będzie się pogarszać. Do roku 2025 prawie 2 mld ludzi nie będą miały co pić. W środę 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. To doskonała okazja do zastanowienia się nad naszym stosunkiem do niej.

Ciepło, ale bez rekordów. Może wiać i przelotnie padać

Najbliższe dni w większości kraju będą dość pogodne za sprawą wyżu znad Skandynawii. Jedynie we wschodnich częściach kraju będzie się częściej chmurzyć i padać. Choć napływają do nas masy ciepłego powietrza z zachodu, na rekordowe temperatury nie ma co liczyć. W najcieplejszych miejscach sięgną one 18 st. C.

Wielka skała zwaliła się na dom. Zniszczyła też kilka samochodów

Do nietypowego wypadku doszło w miejscowości Athens w amerykańskim stanie Ohio. Olbrzymia skała osunęła się ze zbocza, zmiażdżyła kilka samochodów i... zatrzymała się na domu mieszkalnym, niszcząc dużą jego część. Nie ma pewności, że z okolicznych wzgórz nie spadną kolejne głazy.

Wenecja jednak osiada. I przechyla się na wschód

Po dekadzie względnie spokojnego snu mieszkańcy Wenecji znów z niepokojem patrzą w morze. Przez ostatnich dziesięć lat wydawało się, że laguna, na której leży miasto, przestała osiadać. Najnowsze badania amerykańskich naukowców rozwiewają te nadzieje - miasto nadal powoli obniża się, a w dodatku przechyla się lekko na wschód.

Filipińczycy ćwiczą przed trzęsieniem ziemi

Filipińscy ratownicy ćwiczą wyprowadzanie ludzi z wieżowców w mieście Makati, położonym na południe od stolicy kraju Manili. Ćwiczenia zarządzone przez władze odbywają się w całym kraju.

Portugalia wysycha. Połowa kraju bez wody

Portugalia przechodzi najcięższą suszę od 80 lat. Od początku roku spadły tylko 2 milimetry deszczu. Wysuszenie gleby powoduje ogromne straty w rolnictwie i hodowli winorośli. Władze kraju ponaglają Unię Europejską o pomoc.

Dobre warunki drogowe. Lokalnie może pokropić

Czwartek będzie będą dla kierowców dość łaskawy. Lekkie utrudnienia mogą się pojawić na wschodnich terenach kraju. Rano kierowcy powinni tam uważać na lokalne mgły, a w ciągu dnia na przelotne opady na południowym wschodzie. Pojawią sie lokalne mgły

Wiatr osłabł. Będzie się ocieplać

W czwartek odpoczniemy od wiatru. Będzie się też robić coraz bardziej pogodnie, chociaż na wschodzie wciąż utrzyma się sporo chmur. Dzięki wpływowi wyżu możemy liczyć na ciepłe powietrze. Termometry na zachodzie pokażą nawet 17 st. C.

W Alpach przewaga słońca i wysokich temperatur

W czwartek Alpy będą głównie słoneczne. We włoskiej i austriackiej części tych gór może być nawet ponad 20 st. C. Deszczowo będzie tylko w niektórych kurortach Francji. Jedno jest pewne - śniegu nie zabraknie, ale trzeba z niego korzystać jak najwięcej, bo sezon narciarzki wkrótce może się zakończyć.

W marcu jak w garncu - polskie góry w czwartek

Słońce, deszcz, chmury - to wszystko w różnych proporcjach w czwartek w polskich górach. Na szczęście z przewagą słońca, co w zestawieniu z jeszcze leżącym na stokach śniegach może bardzo umilić jazdę przebywającym w górach narciarzom.

Zatopili audi TT. Nudzili się?

Bardzo drogą zabawę znaleźli sobie młodzi kierowcy z Oklahomy. Potwierdzając słowa piosenki "W czasie deszczu dzieci się nudzą", postanowili przejechać rozpędzonym audi TT przez zalaną drogę - nie udało się. Podtopienia to efekt burz z ulewami, jakie od kilku dni nawiedzają wschodnią część stanu.

Indonezja bez lasów? Greenpeace alarmuje

Greenpeace poderwał indonezyjski rząd i policję do walki z korporacją Asia Pulp and Paper, która prowadzi intensywną wycinkę lasów na Sumatrze. Rabunkowa eksploatacja zasobów leśnych jest już bardzo daleko posunięta. Niektóre obszary kraju zostały całkowicie ogołocone z roślinności.

Koniec marca chłodniejszy. W nocy -5 st. C

Zapowiada się nieco chłodniejszy koniec marca. Nawet dużo chłodniejszy. W piątek i sobotę temperatura w ciągu dnia będzie się zawierała w przedziale 4-10 st. C. W nocy wystąpią przymrozki - nawet do -5 st. C.

Jest wiosna, są i bociany

Zaczęła się wiosna, więc bociany wracają z Afryki do Europy. Wiosna, ta astronomiczna, rozpoczęła się we wtorek 20 marca o godz. 6.14. Wyprzedziła o jeden dzień wiosnę kalendarzową, która co roku wypada 21 marca.

Uderzenie pioruna zatrzęsło miastem

Ogłuszający grzmot przetoczył się nad ranem nad Tulsą w Oklahomie. Wyjątkowo silne uderzenie pioruna zbudziło śpiących mieszkańców i wzbudziło alarmy w samochodach.

Fala ciepła w USA nie ustępuje. Rekordowe temperatury na wschodzie i w centrum

Wyjątkowo ciepły początek wiosny, z rekordowo wysokimi jak na marzec temperaturami, utrzymuje się we wschodniej i środkowej części Stanów Zjednoczonych. Chicago pobiło rekord ciepła dla marca, pochodzący z początku XX wieku. Taka pogoda to zasługa ciepłego powietrza, spychanego nad USA z dwóch stron: z północy przez prąd strumieniowy i ze wschodu przez układ wysokiego ciśnienia.

Hiszpanie w szoku. Zima zaatakowała pierwszego dnia wiosny

Pierwszy dzień wiosny w Hiszpanii przybrał raczej nieoczekiwane oblicze. Kraj zmaga się ze śnieżycami, silnym wiatrem i gwałtownym spadkiem temperatur. Nagły atak zimy po wyjątkowo ciepłym początku marca w kilku prowincjach spowodował ogłoszenie alarmów pogodowych.

Pszczoły ruszyły na wiosenne obloty

Także pszczoły poczuły wiosnę i wyruszyły na swoje pierwsze w tym roku obloty. Znawcy uważają ten moment za kluczowy w życiu pożytecznych owadów - podczas oblotów pszczoły mają okazję zregenerować się po kilkumiesięcznym pobycie w ulach. Pszczelarze wykorzystują z kolei wiosenną aurę do oceny stanu swoich podopiecznych.

Nocne tornado niszczyło domy i przewracało samochody

Silne tornado przeszło nad Teksasem. Udało się je zarejestrować jednemu ze świadków w miejscowości Devin, w pobliżu San Antonio. Silny wiatr poprzewracał samochody, pozrywał linie energetyczne i uszkodził około 30 domów.