Najnowsze

Najnowsze

Wszyscy uczniowie zginęli pod gruzami

Nie żyją wszyscy uczniowie chińskiej szkoły podstawowej, którą w czwartek pogrzebała ziemia. Za śmierć 18 dzieci odpowiada osunięcie ziemi, do którego doszło w wiosce Zhenhe w południowo-zachodniej prowincji Yunnan. Pod gruzami poza uczniami zginęła jeszcze jedna osoba.

Noblowska karuzela już się kręci. Teleportacja na miarę nagrody?

Pierwszych laureatów Nagrody Nobla poznamy już w poniedziałek przed południem. Będą to zwycięzcy w dziedzinie medycyny lub fizjologii. Już kolejnego dnia zaś Nobla może otrzymać zespół naukowców odpowiedzialnych za teleportację kwantową. Choć nie wiadomo jeszcze, kto zdobędzie najwyższe laury, jedno jest pewne - pieniądze będą mniejsze niż zazwyczaj. Winny oczywiście kryzys.

Nawałnice od Wrocławia po Częstochowę

Za strażakami z województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego noc pełna pracy. Nawałnice, które przeszły przez południe kraju powalały drzewa i zrywały linie energetyczne, co niejednokrotnie prowadziło do niebezpiecznych sytuacji. W Niemodlinie bez prądu został miejscowy szpital. Na skutek wichury ranna została jedna osoba.

Porywisty wiatr opanował Polskę

Piątek jest i będzie wietrzny. Na razie w województwach centralnych i wschodnich odnotowuje się wiatr o prędkości 50-60 km/h. Wieczorem i nocą porywy nie odpuszczą. Niektóre z nich mogą osiągnąć 80 km/h.

Prognoza potwierdza łagodny El Niño. Bez srogich zim w USA i suszy w Azji?

El Niño, fenomen pogodowy napawający strachem mieszkańców wielu regionów świata, w tym roku powinien być łagodny na półkuli północnej - podali badacze amerykańskiego Climate Prediction Center w swojej cyklicznej prognozie. Postawili oni pod znakiem zapytania wystąpienie srogich zim w USA i suszy w Azji, za którymi mógłby stać El Niño.

Weekendowe wyjazdy po mokrych drogach

Piątek - dzień, w którym wielu z nas wyruszy na weekendowe wycieczki - nie wszędzie będzie sprzyjał jeździe. Deszcz i wiatr utrudnią poruszanie się po drogach m.in. północnego zachodu.

Nasze pole magnetyczne słabnie. Nadchodzi chaos na biegunach?

Ziemskie pole magnetyczne wyraźnie słabnie i się przemieszcza, dlatego budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Zastanawiają się oni czy te zmiany mogą uczynić z Ziemi pustynię wystawioną na promieniowanie podobną do powierzchni Marsa. Na razie ustalili, że zbliża się zmiana biegunów naszej planety, ale nie nastąpi ona przez proste odwrócenie magnetycznych północy i południa, jak dotąd sądzono.

Niebieski miód we francuskich pasiekach

Pszczoły w północno-wschodniej Francji od sierpnia produkują miód w tajemniczych kolorach. Niebieski i zielony. Hodowcy zaniepokojeni zjawiskiem wszczęli śledztwo w tej sprawie. Jego wyniki są zaskakujące.

W RPA możesz dotknąć ludojada

Stanąć oko w oko z rekinem ludojadem i przeżyć? To możliwe, ale tylko pod specjalnym nadzorem. W Republice Południowej Afryki ruszył festiwal morskich zwierząt, podczas którego można zapoznać się z najbardziej niebezpiecznymi okazami.

Potęga internetowych społeczności zmierzy się z siłą huraganu

Pracę, jaka zespołowi badaczy zajęłaby 10 lat, chcą wykonać w dwa miesiące. Amerykańscy meteorolodzy mają nadzieję ujednolicić dane o cyklonach tropikalnych, które na świecie pojawiły się na przestrzeni trzech dekad. W tym tytanicznym wysiłku pomóc mają im zwykli ludzie za pośrednictwem specjalnej strony internetowej.

W 14 godzin spadło tyle wody, co przez rok

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Wampirze kły, papuzi dziób, szczecina. Dinozaur jak z horroru

"Skrzyżowanie ptaka, wampira i jeżozwierza" - to najkrótszy opis nowego gatunku dinozaura, którego skamienielinę znaleziono w południowoafrykańskiej skale. Pegomastax africanus był niewielkim roślinożercą żyjącym ponad 100 mln lat temu. Badacz, który dokonał odkrycia przyznał, że zwlekał z jego ogłoszeniem od 1983 r.

Pizzly opanowuje Arktykę

Działalność człowieka prowadzi do powstania nowego gatunku niedźwiedzia: pizzly, krzyżówki grizzly i niedźwiedzia polarnego. - To bardzo niepokojące dla tamtejszej bioróżnorodności - ostrzegają naukowcy.

(Nie)pogoda sprzyja republikanom

To pogoda może zadecydować o wyniku najbliższych wyborów prezydenckich w USA. Jak przekonuje politolog Michael Berkman, republikanie są bardziej odporni na kiepskie warunki atmosferyczne.

Amerykańscy naukowcy ramię w ramię z Polakami w lodowych jaskiniach

Amerykańska flaga załopotała w Polskiej Stacji Polarnej. Do grupy naszych naukowców dołączyło trzech obywateli USA. Wspólnie będą badać jaskinie lodowe w pobliskim Lodowcu Hansa. Pierwsze zejście w głąb lodowej bryły już za nimi. Na Kontakt Meteo przesłali nam zdjęcia z tej wyprawy.

"Jesień rozlewa się tu złotem"

Malownicze góry nad zakolami Dunajca, lasy, wąwozy i zamki - wyprawa w Pieniny dostarcza całej gamy wrażeń. Jesienne światło i kolory sprawiają, że warto je podziwiać i podczas pieszych wędrówek, i w trakcie spływu rzeką. Dowody znajdziecie na zdjęciach Jagi_.

Na zachodzie kierowcy włączą wycieraczki

Po porannych utrudnieniach związanych z mgłami tylko we wschodnich i południowych regionach kierowcy mogą się spodziewać poprawy warunków. Trasy w zachodniej i północno-zachodniej Polsce będą mokre od deszczu.

Przyjemnie na wschodzie i południu. Na zachodzie pogoda frontowa

Front atmosferyczny podzieli dziś Polskę na dwie różne strefy pogodowe. Zachód i północny zachód znajdą się pod jego wpływem, co oznacza chmury, przelotny deszcz i niższe temperatury. Mieszkańcy wschodnich i południowych obszarów kraju mogą liczyć na słoneczną i ciepłą aurę .

Rewolucja w amerykańskiej meteorologii: zimowe nawałnice dostaną imiona

Amerykańscy meteorolodzy z serwisu The Weather Channel zaczną tej zimy nazywać burze, czego dotąd nigdy nie robili. Będzie to nawiązanie do letniego sezonu huraganów, podczas którego nadaje się imiona burzom tropikalnym. Cel, jaki przyświeca projektowi, to przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa Amerykanów.

Płukanie trąb u podnóża Alp

Kąpiel to rzecz niezbędna i nie musimy nikogo do tego przekonywać: nawet słoni. Stado z narodowego szwajcarskiego Cyrku Knie postanowiło skorzystać z uroków Jeziora Genewskiego.

Toksyczne niespodzianki w papierosach. Producenci o nich nie informują

Cyjanowodór, 1,3-Butadien, hydrochinon - to tylko niektóre z wielu toksycznych substancji czyhających w papierosach. Z ich istnienia konsumenci nie zdają sobie sprawy, a znaleźli je dopiero naukowcy. Obecnie prawo reguluje tylko kwestię poziomu nikotyny, substancji smolistych i tlenku węgla, przez co ilość wielu rakotwórczych substancji może być w nich dowolna. Nie należy jednak zakładać, że papieros, w którym jest mniej tylko substancji smolistych, będzie rzeczywiście mniej toksyczny - ostrzegają badacze.