Najnowsze

Najnowsze

Bakterie wyprodukują paliwo na Marsie

Dzięki mikrobom ludziom uda się przetrwać np. na Marsie, uważają naukowcy z NASA. Chcą oni tak zmodyfikować te mikroorganizmy, żeby dostarczały astronautom pożywienia, paliwa i schronienia.

Rzym tłumaczy się z "zakazu biwakowania": kary za śmieci, nie za kanapkę

Młodzi Rzymianie urządzają demonstracyjne pikniki w centrum Wiecznego Miasta, protestując w ten sposób przeciw wprowadzeniu w stolicy Włoch przepisu nazywanego "zakazem biwakowania". Władze miasta próbują załagodzić sytuację. - To nie jest zakaz jedzenia kanapek, ale zakaz śmiecenia i degradacji miasta - wyjaśnił burmistrz, który osobiście sprzątał Schody Hiszpańskie, żeby podkreślić wagę problemu.

Dyniowy zawrót głowy

Dynie nie muszą odstraszać swoim wyglądem podczas Halloween. Warzywa mogą stać się doskonałym tworzywem dla artystów. Najlepszym tego przykładem są zdjęcia Reporterki 24.

Mokro i chłodno. Front sięgnie w głąb Polski

Na ponury i deszczowy dzień muszą się przygotować mieszkańcy północnej i centralnej Polski. We wschodniej części Pomorza może nawet słabo zagrzmieć. Na południu i południowym zachodzie będzie bardziej pogodnie, a do tego najcieplej - do 15 st. C.

Suchych dróg jak na lekarstwo

We wtorek kierowcom na większości tras przydadzą się sprawnie działające wycieraczki. Deszczu unikną tylko podróżujący w pasie od Dolnego Śląska po Lubelszczyznę. Najmocniej popada na północy i w centrum kraju, pokropi też na południowym wschodzie.

Rowerem przez smog i spaliny? To i tak wyjdzie na zdrowie

Miłośnicy dwóch kółek, którzy obawiają się jeździć po mieście ze względu na zanieczyszczenie powietrza, mogą odetchnąć pełną piersią. Okazuje się, że na jedną śmierć rowerzysty przypada aż 77 zgonów, którym można byłoby zapobiec, np. wsiadając na rower.

Jesień. Grzybiarze czekali na nią cały rok

Znajdą się pewnie tacy, którzy tęsknią za latem i za ciepłymi dniami, ale na pewno nie będą to grzybiarze. Jesienna aura to prawdziwy raj dla nich. Zdjęcia ze swoich leśnych wypraw nadesłali nam Reporterzy 24.

Samochód na prąd truje tak samo jak diesel?

Samochody napędzane energią elektryczną mogą być równie szkodliwe dla środowiska, co pojazdy z silnikami spalinowymi. Naukowcy z Norwegii przeanalizowali ich wpływ na środowisko i podkreślają, że nie zawsze i nie wszędzie silniki elektryczne są dobrym rozwiązaniem.

W weekend deszcz "wyrobił" miesięczną normę

Domy odcięte od świata, przepełnione zbiorniki retencyjne - to krótki bilans powodzi, która w weekend zalała zachodnie regiony Finlandii. W ciągu ostatnich dni spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pojawia się przez cały październik.

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Tsunami nie będzie

Wschodnie wybrzeże Indonezji nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 6,3 stopni w skali Richtera - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Indonezyjskie służby meteorologiczne wykluczyły powstanie tsunami.

Wiatrak nie wytrzymał wichury

Wichury, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę, spowodowały liczne straty w wielu regionach kraju. W miejscowości Koziołki, w powiecie brzezińskim (woj. łódzkie), silny wiatr uszkodził śmigło wiatraka. Na miejscu był dzisiaj internauta @jbm24, który wysłał do redakcji Kontaktu 24 zdjęcia.

Brytyjczykom mokre lato zafundował ciepły ocean

Tegoroczne lato w północnej Europie było wyjątkowo mokre, co szczególnie dało się we znaki Brytyjczykom. Według naukowców z Uniwersytetu w Reading, winna temu jest faza ocieplenia się wód powierzchniowych Oceanu Atlantyckiego. To element wieloletniego cyklu, który - jak wykazują badania - poważnie wpływa na pogodę na naszym kontynencie.

Człowiek-chomik pobiegł przez morze do Irlandii

W niedzielę po południu z Trearddur Bay w północnej Walii wyruszył w niezwykły rejs brytyjski inżynier Chris Todd. Zamierza on tratwą wyposażoną w koło napędzane siłą nóg przepłynąć do irlandzkiego portu Greystones. W poniedziałek był w połowie 66-milowej trasy.

Nadaktywny Lokon: 41 erupcji w miesiąc

Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Bez jednego silnika poleciał w Kosmos

Rakieta Falcon 9 o długości 48 metrów pomimo awarii jednego z silników zdołała wynieść kapsułę towarową Dragon na orbitę wokołoziemską. Na środę wyznaczono dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na liście zaopatrzenia znalazły się lody czekoladowo-waniliowe.

Deszcz i wiatr uprzykrzą podróże

Kierowcy powinni się dziś przygotować na jazdę po mokrych drogach. Prawie w całym kraju będzie przelotnie padać. Komfortu podróżowania nie poprawi wiatr osiągający w porywach 55 km/h.

Dużo chmur, deszcz i trochę słońca

W poniedziałek po niebie będą wędrować chmury, z których może przelotnie popadać. Od czasu do czasu jednak wyjrzy zza nich słońce. W całym będzie kraju dość chłodno, 10-13 st. C, a temperaturę odczuwalną obniżą porywy wiatru dochodzące do 55 km/h.

Grzyb jak HIV. Nie ma na niego sposobu

Mały zabójca, który wyniszczył już drzewa jesionu m.in. w Polsce i Niemczech, zaatakował Danię oraz Wielką Brytanię. Naukowcy twierdzą, że nie ma na niego sposobu. W skandynawskiej kosmogonii jesion to święte drzewo, a jego śmierć zwiastuje globalny chaos.

Na horyzoncie widać przymrozki

Cztery dni chłodnego powietrza arktycznego, po których nastąpi cieplejszy tydzień, ale potem już wyż rosyjski przyniesie nam przymrozki...

Bakterie zmieniły toksyny w złoto. "To alchemia bakteryjna"

Przez wieki jednym z głównych celów alchemików była zamiana metalu nieszlachetnego w cenny kruszec - złoto. Coś podobnego udało się współczesnym naukowcom z Michigan State University przy wykorzystaniu... bakterii. Odkryli oni, że pewien szczep wyjątkowo odpornych mikroorganizmów może zmienić w 24-karatowe złoto toksyczne substancje występujące w naturze.

Powiało chłodem ze Skandynawii

W ciągu następnej doby południowo-zachodnia część Polski znajdzie się na skraju wyżu znad Bałkanów. Pozostałe regiony kraju nadal będą pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii.

"Lodowców cały czas ubywa"

- Można przyjechać z roku na rok i widzieć gołym okiem, jak taki lodowiec wycofuje się - mówi dr Dariusz Ignatiuk z Polskiej Stacji Polarnej na Hornsundzie. Naukowcy chcą się dowiedzieć, jak wewnętrzne procesy w lodowcach wpływają na ich topnienie i cielenie się. Żeby to zbadać, amerykańscy polarnicy oglądają je od środka, zapuszczając się do lodowych jaskiń na Spitsbergenie.

Konar runął na samochód. Zginął 27-latek

Powalony przez silny wiatr konar spadł na jadący samochód osobowy. 27-letni kierowca stracił panowanie nad kierownicą i uderzył w drzewo. Mimo reanimacji mężczyzna zmarł. Informację otrzymaliśmy od internauty na Kontakt 24.

Myśliwi zatruwają życie ptakom. Ołowiem

Nawet niecelne strzały myśliwych są śmiertelnie niebezpieczne dla ptaków. Brytyjczycy ostrzegają, że duża część ptactwa wodnego ginie po zjedzeniu ołowianej amunicji spadającej po strzale na ziemię. Zatrutych ołowiem jest wiele żyjących ptaków.