W piątek ulicami Krakowa przeszedł tłum ubranych na czarno ludzi, z twarzami zakrytymi białymi maskami. Wszyscy podążali za białą trumną, skandując hasła „Chcemy powietrza, chcemy oddychać”. Antysmogowy Marsz Żałobny to protest na przyjęty przez zarząd województwa małopolskiego projekt uchwały, dopuszczający palenie węglem w piecach.
- Wychodzimy na ulicę, by pokazać, że nie zgadzamy się z projektem uchwały, przez który krakowianie przez długie lata nie będą mogli oddychać czystym powietrzem -powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego (KAS - red.), głównego organizatora akcji.
Fikcyjne zmiany
- Propozycja zarządu oznacza, że w krakowskich piecach nadal będzie można palić bez ograniczeń węglem, odpowiedzialnym za smog - podkreślała Lutomska.
Protestujący ruszyli spod pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, przez ul. Floriańską, do urzędu marszałkowskiego. Tam spotkał się z nimi wicemarszałek Wojciech Kozak, który zapewnił zebranych, że przyjęty w zeszłym tygodniu projekt uchwały nie jest satysfakcjonujący, ale jest krokiem do tego, by polepszyć jakość powietrza w Krakowie.
- Proszę wierzyć, że uchwała będzie poprawiona - zapewnił i dodał, że on sam jest przeciwnikiem palenia węglem, drewnem i olejami ciężkimi.
Zmiany małymi krokami?
Zgodnie z projektem uchwały, do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej na terenie Krakowa dopuszczono gaz ziemny i pozostałe węglowodory gazowe przeznaczone do celów opałowych oraz olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych, z wyłączeniem ciężkiego oleju opałowego.
Dopuszcza także stosowanie także innych paliw stałych (np. węgla, drewna) w urządzeniach grzewczych i kominkach, z których emisja pyłu nie jest wyższa niż 40 mg/m sześc.
Projekt uchwały jest obecnie poddany konsultacjom społecznym, które zgodnie z zapowiedziami władz Małopolski potrwają do końca października. Pod koniec listopada ostateczną decyzję w sprawie uchwały podejmie sejmik województwa.
Chcą pełnego zakazu
- Marsz jest apelem, by zarząd małopolski i radni województwa realizowali przyjęty pod koniec września program ochrony powietrza, który zakłada wprowadzenie pełnego zakazu stosowania paliw stałych w Krakowie do roku 2018 - dodała Lutomska.
Małgorzata Małochleb z Polskiej Zielonej Sieci uważa, że jeśli politycy poprą projekt uchwały w obecnie formie, to wezmą na siebie odpowiedzialność za życie i zdrowie krakowian.
Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego - dla nowych budynków, na które będą wydawane pozwolenia na budowę. Dla budynków już istniejących okres przejściowy na dostosowanie do nowych wymagań wyniesie pięć lat - przepisy zaczną obowiązywać od 1 września 2018 roku.
Autor: mb/mj / Źródło: PAP