Najnowsze

Najnowsze

Fala wezbraniowa przepływa przez Wrocław

Fala kulminacyjna na Odrze przepływa właśnie przez Wrocław - poinformowało w komunikacie centrum zarządzania kryzysowego miasta. Fala jest jednak zdecydowanie niższa od prognozowanej.

Bristol Europejską Zieloną Stolicą 2015

Brytyjskie miasto portowe Bristol zostanie Zieloną Stolicą Europy 2015 - ogłosił w piątek wieczorem komisarz ds. środowiska. W wyścigu o najbardziej ekologiczne miasto Bristol pobił Brukselę i Lublanę.

Balony dostarczą internet z kosmosu tam, gdzie go nie ma?

Amerykański koncern Google wysłał w kosmos ok. 30 specjalnych balonów niosące sprzęt komputerowy. Być może dzięki nim uda się zapewnić internetową infrastrukturę na terenie tzw. białych plam, czyli tam, gdzie internetu nie ma. Wynalazek jest na razie w bardzo wczesnej fazie testów.

Liliowcowe szaleństwo w arboretum

Lipiec i sierpień to czas liliowców, dlatego Maja Popielarska postanowiła zapytać o sposoby ich pielęgnacji tam, gdzie znają się na tym najlepiej. Prowadząca "Mai w ogrodzie" odwiedziła arboretum w Wojsławicach w województwie dolnośląskim.

Jak ssakom udaje się godzinami wytrzymać bez oddechu?

Naukowcy twierdzą, że rozwiązali największą tajemnicę ssaków morskich i poznali mechanizm, dzięki któremu udaje im się wytrzymać pod wodą bez oddechu nawet kilka godzin. Według nich sekret tkwi w mioglobinie. Swoje badania opublikowali w magazynie "Science".

Częściej na raka skóry chorują Brytyjki z północy. Przez solaria i tanie wakacje

Wskaźnik śmiertelności z powodu raka skóry jest zaskakująco wysoki u kobiet mieszkających na północnym zachodzie Anglii - twierdzą brytyjscy naukowcy, którzy wyniki badań opublikowali w "British Journal od Dermatology". Za taki stan rzeczy winią solaria i tanie wycieczki do egzotycznych krajów. Badania są zaskakujące, bo do tej pory to mieszkanki południa częściej chorowały na czerniaka złośliwego.

Wyspy Owcze tworzą rejestr DNA wszystkich swoich mieszkańców

Wyspy Owcze chcą poznać geny wszystkich swoich obywateli - donosi portal PopSci.com. Pula genowa obywateli malutkiego archipelagu jest mało zróżnicowana, co prowadzi do chorób o podłożu genetycznym. Poznanie DNA miałoby pomóc w ich szybszym diagnozowaniu i leczeniu. Jednak stworzenie centralnego, rządowego rejestru DNA całej populacji budzi wiele wątpliwości.

Dramatyczna akcja ratunkowa w rwącym potoku

Ratownicy uratowali dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety z rwącego potoku. Ofiary utknęły w samochodzie, w samym środku groźnego wiru, kiedy poziom wody gwałtownie wzrósł po ulewnym deszczu. Do zdarzenia doszło w środę w stanie Iowa.

Niemcy szykują się na plagę komarów

Miejsca, które zalały wody powodziowe niesione falą kulminacyjną, jaka przeszła niemieckimi rzekami, powoli schną w promieniach słońca. I wilgoć, i ciepło, jakie tam panują, stwarzają doskonałe warunki wylęganiu komarzych jaj.

Narodziny planety niezgodne z teorią

Choć jak dotąd odkryto 900 planet pozasłonecznych, astronomowie po raz pierwszy mają okazję obserwować, jak tworzy się tego typu ciało niebieskie. Zjawisko, które podglądają, zachodzi w zadziwiającym miejscu, bo z dala od czerwonego karła, który jest gwiazdą-matką planety.

Komunikat dla alergików

W najbliższych dniach w całym kraju przewidywane jest bardzo wysokie stężenie pyłku traw. Alergeny pyłku traw odpowiedzialne są za większość objawów alergicznego nieżytu nosa i spojówek występujących w czerwcu w naszym klimacie. W pogodne dni przewidywane jest również wysokie, a lokalnie bardzo wysokie stężenie zarodników Alternaria i bardzo wysokie stężenie zarodników Cladosporium.

Tornado, trąby wodne, grad jak piłki baseballowe

Na Maryland spadł grad wielkości piłek do baseballa, w New Jersey tysiące ludzi nie miały prądu, a w Karolinie Północnej ludzie stracili dachy nad głową. W czwartek na wschodzie USA pogoda była fatalna.

Milion metrów sześciennych helu wyniosło balon wysoki jak wieża Eiffla

Długi jak wieża Eiffla obiekt wzniósł się ponad 36 km nad Ziemię. To naukowy balon niosący specjalistyczny teleskop do badania pola magnetycznego Słońca. SUNRISE spędzi nad Ziemią od czterech do ośmiu dni, a naukowcy mają nadzieję, że ze względu na okres nasilonej aktywności naszej gwiazdy dokona wyjątkowo cennych obserwacji.

Największy pożar w historii stanu Kolorado

Są dwie ofiary śmiertelne pożarów lasów w pobliżu Colorado Springs. Ogień, który nazywa się największym w historii stanu Kolorado, spalił już 360 domów, a do ewakuacji zmusił dziesiątki tysięcy ludzi. Strażacy są bezradni: ogień podsyca silny, zmienny wiatr, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie zmian w pogodzie.

Słońce bardziej uciążliwe niż opady

Jeżeli pogoda będzie nam przeszkadzać w podróżowaniu samochodem, to przede wszystkim za sprawą oślepiającego słońca. W wielu miejscach kraju może popadać, jednak niegroźnie.