Najnowsze

Najnowsze

Żegluga Augustowska rozpoczęła sezon. Trasa skrócona z powodu lodu

Pomimo lodu utrzymującego się jeszcze na większości jezior, Żegluga Augustowska rozpoczęła tegoroczny sezon turystyczny. Statki zaczęły wypływać w pierwsze, na razie krótkie rejsy, na jeziorach Necko i Rospuda. Dyrekcja przedsiębiorstwa zapewnia, że podczas długiego majowego weekendu będzie można już pływać także Kanałem Augustowskim.

Niedźwiedzie polarne zmieniają menu. Ganiają za reniferami, łapią ptaki

Polują na ptaki, wyjadają pisklęta, a nawet ścigają renifery i nie gardzą padliną. Kiedy brakuje fok stanowiących ich naturalne pożywienie, niedźwiedzie polarne jadają to, co uda im się dopaść. Naukowcy podkreślają, że zanik arktycznej pokrywy lodowej i kry oznacza coraz więcej trudności dla tych zwierząt.

Pogoda na majówkę: zamiast nad morze lepiej w góry. Na południe dotrze więcej ciepła

- Jeśli ktoś pakuje się na majówkę w Polsce, to proszę, aby miał ubrania przygotowane na różne ewentualności - zapowiedziała w TVN24 synoptyk Arleta Unton-Pyziołek, która przedstawiła dwa pogodowe scenariusze na przełom miesiąca. W optymistycznym Małopolska i Podkarpacie mają się grzać w 25, a nawet 28 st. C, w pesymistycznym natomiast Wybrzeże będzie marzło przy zaledwie 5 st. C. Obie prognozy zgadzają w jednym: nad morzem będzie znacznie chłodniej niż w górach.

Kobieta w ciąży i 7-latka przetrwały pod gruzami

Kilka godzin spędziła pod gruzami zawalonego budynku ciężarna mieszkanka powiatu Lushan w Syczuanie. To właśnie ten region najbardziej ucierpiał podczas silnego trzęsienia ziemi, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę naszego czasu. Ratownikom udało się uwolnić kobietę, a także 7-letnią dziewczynkę mimo utrudnień związanych ze wstrząsami wtórnymi.

Mokre drogi w połowie kraju

Na słońce i suche drogi od rana mogą liczyć zmotoryzowani na północy, zachodzie i częściowo w centrum kraju. Na pozostałych obszarach będzie mokro, a deszcz może ograniczać widzialność. Z biegiem godzin jednak front ma ustępować, a sytuacja powinna się poprawiać.

Koński Łeb na 23. urodziny Hubble'a

Koński Łeb został sfotografowany w podczerwieni przez Teleskop Kosmiczny Hubble'a. Instrument, który przekazał nowe oblicze jednej z najsłynniejszych mgławic, niebawem będzie obchodził swoje 23 urodziny.

Prognoza pogody na dziś: popada, ale będzie się przejaśniać

Utrzymujący się front atmosferyczny sprawi, że tylko mieszkańcy północnej i zachodniej Polski mogą liczyć na słoneczną aurę. Na wschodzie, południu i częściowo w centrum będzie pochmurno i deszczowo za sprawą frontu atmosferycznego, który jednak w ciągu dnia ma się odsuwać poza granice naszego kraju. Odczujemy ochłodzenie - w najcieplejszym Rzeszowie temperatura nie przekroczy 16 st. C.

"Śmiertelne niebezpieczeństwo. Krokodyl na wolności!"

Po jednym z kurortów na południu Hiszpanii (szczególnie popularnym wśród Brytyjczyków) grasuje krokodyl. To już drugi taki przypadek w ostatnim czasie. Pierwszy gad, nazwany Costa Croc, przebywał w okolicach domu aktora grającego niegdyś Bonda - Pierce'a Brosnana.

Węgierska puszta jak olbrzymie jezioro

Ogromne obszary węgierskiego stepu - puszty - znalazły się pod kilkumetrową warstwą wody. Tereny te stanowią część najstarszego węgierskiego parku narodowego.

Do domu mogą dostać się tylko łodzią. Mają ponad 2 km do przepłynięcia

Kilkadziesiąt gospodarstw na Lubelszczyźnie otoczonych przez wylewający Bug od kilku dni jest odciętych od świata. Służby uspokajają - nie ma zagrożenia epidemiologicznego, ale zalecają, żeby nie pić wód z przydomowych studni. "W najbliższych dniach na większości rzek w kraju stan wody będzie się powoli stabilizował" - podało w komunikacie Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Dryfujące barki naruszyły zaporę. Błyskawiczna ewakuacja miasta

1500 mieszkańców miejscowości Marseille trzeba było ewakuować po tym, jak barki, które zerwały się z holu, naruszyły zaporę na rzece Illinois. Wypadek pogorszył sytuację w okolicy, która zmaga się ze skutkami ulew. W stanie rośnie poziom rzek, a niektóre okolice są już pod wodą.

Najnowsze odkrycie NASA: fabryka gwiazd z wczesnej młodości Wszechświata

Produkuje rocznie gwiazdy o łącznej masie równej 2900 naszym Słońcom, dlatego astronomowie nazwali ją maksymalnie gwiazdotwórczą. Jednocześnie jak na fabrykę gwiazd, jest zaskakująco stara. Nowo odkryta galaktyka HFLS3 wprowadza trochę zamieszania do obowiązujących teorii o rozwoju takich obiektów.

Dewaluacja dwutlenku węgla? Ceny pozwoleń na emisję CO2 spadają na łeb na szyję

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej zagrożona? Parlament Europejski odrzucił propozycję zawieszenia aukcji części pozwoleń na emisję dwutlenku węgla, co w zamyśle Komisji Europejskiej miało podnieść ich niską obecnie cenę i zmobilizować firmy do zielonych inwestycji. Zaraz po głosowaniu cena spadła do rekordowo niskiego poziomu - 2,63 euro za pozwolenie uprawniające do emisji jednej tony CO2.

Życie istniało już, zanim powstała Ziemia?

Życie istniało już zanim powstała Ziemia i mogło powstać poza układem słonecznym - twierdzą amerykańscy naukowcy. Swoje obliczenia oparli na prawie Moore'a: odwrócili je i zastosowali do przeszłości.

"Samotny bandyta" był wielkości krowy

Był mięsożercą wielkości krowy i poruszał się na dwóch nogach. Archeolodzy odkryli kolejny gatunek dinozaura. Jego skamieniałości znaleźli na Madagaskarze.

Wyżowy klin i zatoka niżowa z frontem

W ciągu następnej doby nad północno-zachodnią częścią Polski rozbuduje się klin wyżowy. Pozostała część kraju pozostanie pod wpływem zatoki niżowej i frontu atmosferycznego.

Gorbaczow wzywa do eko-pieriestrojki. "Potrzebny jest nowy model rozwoju"

Nędza, cierpienie, coraz gorsze warunki bezpieczeństwa, narastające konflikty - przed tymi zagrożeniami ostrzega ostatni prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Zdaniem 82-letniego polityka uratować nas może przeprowadzenie pieriestrojki w polityce ochrony środowiska. - Przyszłość nie zależy od losu, zależy od tego, co robimy dzisiaj - podkreślał były przywódca, wzywając do zmian.

"Gwiazdor nauki" odkrył trzy planety podobne do Ziemi

Trzy podobne do Ziemi planety - to najnowsze odkrycie teleskopu Keplera, który już dziś jest nazywany przez astronomów gwiazdorem nauki. Każda z nich orbituje w odległości od swojego słońca, która pozwalałaby na rozwinięcie się życia.

Sieć stacji pogodowych pomoże lepiej planować uprawy

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu uruchomił 34 stacje agrometeorologiczne. Mają one wspierać rolników w decyzjach dotyczących ochrony roślin - poinformował w czwartek dyrektor WODR w Poznaniu Ryszard Jaworski.

Pawlak zachęca do "prosumpcji" energii słonecznej

Niedobory mocy w Polsce można z powodzeniem uzupełnić energią słoneczną wytworzoną z ogniw fotowoltaicznych - uważa były wicepremier i były minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem energia słoneczna to przyszłość. Pomoże zwiększyć liczbę tzw. prosumentów - czyli producentów i konsumentów w jednym.