Najnowsze

Najnowsze

Policja na pomoc TOPR. Użyczy śmigłowca

W czasie wakacji tatrzańscy ratownicy będą korzystać z policyjnego śmigłowca. Słynny Sokół musi przejść gruntowny remont. Ten potrwa pół roku, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wyłoży na niego 3,7 mln zł.

"Nie ma czegoś takiego jak polska foka. Foki są międzynarodowe"

W poniedziałek dowiemy się, gdzie dotarły Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek - foki, na które w środę zwrócone były oczy całej Polski. Już teraz wiemy, że droga, jaką przebędą te kosmopolityczne zwierzęta, będzie długa, a także kręta. A jeśli będziemy chcieli spotkać je na stałym lądzie, to największe szanse na to będą przy ujściu Wisły.

Luca Parmitano: nowa gwiazda 400 km nad Ziemią

Przystojny Włoch, który od dzieciństwa wiedział, że najfajniejszą pracą we Wszechświecie jest latanie w Kosmos. To Luca Parmitano. Astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (International Space Station, w skrócie ISS) od 29 maja, zdobywa serca internautów, dzieląc się z nimi m.in. swoimi niezwykłymi zdjęciami, a także pisząc bloga.

Przelecieli helikopterem nad dymiącym kraterem

Dymiąca góra na tle pogodnego błękitnego nieba była celem załogi śmigłowca meksykańskiej marynarki wojennej. Żołnierze okrążyli meksykański wulkan Popocatepetl, ale też zajrzeli z góry do jego krateru. Taki lotniczy zwiad zarządzono po tym, jak po serii niewielkich erupcji wystrzelił z niego 1,5-lilometrowy słup dymu i popiołów.

Słońce rozgrzewa Hiszpanię i Bałkany. Reszta Europy moknie w deszczach

Dwa półwyspy: Iberyjski i Bałkański oraz śródziemnomorskie wyspy: Korsyka, Sardynia i Sycylia będą w czwartek najbardziej słonecznymi obszarami Europy. W innych miejscach naszego kontynentu we znaki dadzą się niże i deszczowe fronty atmosferyczne. Spod ich wpływu najszybciej będą się wyzwalać kraje środkowoeuropejskie.

"Niebo jest po prostu doskonałe"

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez kilka miesięcy mogą oglądać z unikalnej perspektywy nie tylko naszą planetę, ale i niebo nad nią. Niezwykłe kształty i układy chmur oraz ich gra ze światłem w ziemskiej atmosferze wciąż przyciągają ich wzrok i obiektywy.

"W 10 minut zrobiła się powódź". Potężne nawałnice w Rumunii

Nie dłużej niż godzinę trwały nawałnice, które przeszła przez Rumunię. To wystarczyło do zniszczenia dziesiątki domów i upraw, zalania niektórych dróg i odcinków torów. W okręgu Buzau policja musiała zamknąć ruch w rejonie mostu, który groził zawaleniem.

Foki z Helu popłynęły w świat

Łodzik, Łacha, Ławica i Kołobrzeżek to cztery foki, które w środę wypuszczono do Bałtyku. Trzy z nich przyszły na świat w helskim fokarium, a czwartą uratował Błękitny Patrol WWF. Ich morskie wędrówki będzie można śledzić dzięki nadajnikom satelitarnym.

Za co IMGW może brać pieniądze? Internauci bronią serwisu pogodowego

Protesty internautów w obronie serwisu prezentującego dane radarowe zakończyły się częściowym sukcesem. Internautom nie podoba się, że współfinansowane z budżetu państwa IMGW, bierze pieniądze za dostęp do swoich danych, w przeciwnym razie blokując do nich dostęp. W środę władze instytutu stanęły na stanowisku, że na razie bezpłatnie udostępnią swoje dane na 3 miesiące.

Komary nie odpuszczą do października?

Komary już kąsają nas jak szalone, a może być jeszcze gorzej. - Gdy całe lato będzie wilgotne, owady mogą być dokuczliwe aż do października - ostrzega prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Dlaczego Obama zdejmuje marynarkę? "To nie jest aż takie sexy"

- Pierwsza rzecz, którą chcę powiedzieć, to że wszyscy powinniście zdjąć marynarki. Sam też to zrobię. To nie jest aż takie sexy - żartował Barack Obama, rozpoczynając swoje wystąpienie na Uniwersytecie w Georgtown w stanie Waszyngton. Wystąpienie dotyczyło walki USA ze zmianami klimatu.

Zemsta faraona? Egipska figurka sama się obraca

"Kilka miesięcy temu zauważyliśmy, że nasza statuetka z działu Świat Egipski obraca się wokół własnej osi niezauważalnie wolno" - pisze na swoim blogu Muzeum w Manchesterze. Pracownicy postanowili nakręcić film, by sprawdzić, jak zachowa się figurka.

Co dalej ze schroniskiem Samotnia?

- Wiele miejsc jest zamienianych na bardziej komercyjne, a Samotnia uchowała się ze swoim klimatem – twierdzą turyści, którzy walczą właśnie o swoje kultowe schronisko. Wszystko dlatego, że niezadowolone z zysków PTTK, ogłosiło przetarg na nowych dzierżawców.

Europa Środkowa w kleszczach niżów

Strefa opadów skumulowała się nad Europą Środkową i Skandynawią. Te najsilniejsze będą się jednak przemieszczać na północny wschód kontynentu. Deszczu w środę spodziewamy się jeszcze nad Wyspami Brytyjskimi, Włochami, Niemcami i Grecją.