Najnowsze

Najnowsze

Deszczowa środa. Drogi mokre i niebezpieczne

W środę na śliskie drogi uważać muszą kierowcy podróżujący po wschodniej i zachodziej części Polski. Pas przejaśnień przedzieli dwie strefy deszczu i wystąpić pomiędzy Łodzią a Warszawą.

Masz smartfona? Umyj ręce

Ekrany dotykowe smartfonów i tabletów są siedliskiem ogromnych ilości bakterii. Według naukowców, na takich aparatach znajduje się więcej zarazków niż w sedesie.

Nowa mapa terenów zagrożonych na Ziemi

Naukowcy z University of Queensland i Standford University przeanalizowali dane i prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na ekosystemy naszej planety i na ich podstawie stworzyli mapę, która pokazuje obszary najbardziej i najmniej podatne na zagrożenia. Swoje wyniki opublikowali w "Nature Climate Change".

Woda zalała domy w dziesięć minut. "Ile straciliśmy? To nie do opisania"

Kilkadziesiąt rodzin bez dachu nad głową, kilkaset osób, których domy ocalały, ale przepadła im reszta mienia - sytuacja we wsi Berezin na południu Ukrainy jest naprawdę dramatyczna. A to nie jedyna miejscowość tak mocno poszkodowana po powodzi, która nawiedziła obwód odeski. Wszystko przez rekordowe ulewy, jaki przeszły przez ten rejon.

W którą stronę kręci się jądro Ziemi? Konsternacja: w dwie przeciwne

Dwie warstwy jądra Ziemi obracają się w przeciwnych kierunkach - twierdzą naukowcy. Wewnętrzny, stały rdzeń naszej planety obraca się na wschód, natomiast otaczająca go płynna strefa nazywana jądrem zewnętrznym kręci się w kierunku zachodnim. Za te różnice odpowiada działanie ziemskiego pola magnetycznego.

Meksyk: przybywa zabitych przez cyklony

Rośnie bilans ofiar w Meksyku po prawie jednoczesnym ataku sztormu tropikalnego Manuel i huraganu Ingrid. Na skutek powodzi, podtopień i osunięć ziemi zginęło tam co najmniej 48 osób, a poszkodowanych zostało ponad 230 tys. Spośród 32 stanów nie ucierpiały jedynie trzy, a utrzymujące się ulewy niosą kolejne zagrożenia.

Piorun wywołał pożar cysterny

Jedno wyładowanie wystarczyło do rozpoczęcia poważnej akcji gaśniczej w hrabstwie Midland w Teksasie. Strażacy ponad dwie godziny walczyli tam z pożarem cysterny, w którą trafił piorun.

Osierocone niedźwiadki wypuszczone na wolność

Obrońcy przyrody z rosyjskiego obwodu twerskiego robią wszystko, by ocalić żyjące w europejskiej części Rosji niedźwiedzie brunatne. Jedną z praktyk, jakie stosują, jest przygarnianie osieroconych młodych, a potem wypuszczenie ich na wolność. Tak właśnie postąpiono z kilkoma maluchami, które straciły matki podczas wycinki drzew.

Im jesteś starszy, tym mniejszego masz kaca

To, jak ciężkiego będziesz mieć kaca po zakrapianej imprezie, zależy w dużej mierze od tego, co i w jakiej ilości wypiłeś. Ważny jest jednak także Twój wiek, jak twierdzą naukowcy, którzy wypytali w internecie blisko 50 tysięcy respondentów o to, jakie samopoczucie mają dzień "po".

Żółwie jak żywe. Z Google Maps Street View na Galapagos

By zwiedzić rajską wyspę Galapagos, jedyne czego potrzebujemy to założone konto na Google. Aplikacja Google Maps Street View pozwala nam się poczuć, jakbyśmy spacerowali po wyspie, a każdemu naszemu krokowi towarzyszy opis, gdzie się znajdujemy i co widzimy. Dzięki niezwykłym ujęciom i możliwości poruszania się w dowolnym kierunku, możemy naprawdę poczuć się tak, jakbyśmy tam byli.

Tydzień dryfowali po Atlantyku bez wody i żywności

Bez jedzenia i wody, trzymając się wywróconej łodzi, przez osiem dni dwaj mężczyźni dryfowali po wodach Atlantyku. W poniedziałek rano rozbitkowie zostali dostrzeżeni przez Straż Przybrzeżną Stanów Zjednoczonych.

CIA: Najdłużej żyje się w Monako. W Czadzie o 40 lat krócej

Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 - wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.

Homary nie umierają ze starości. Ich organizm nie jest na to zaprogramowany

Homar jest nie tylko smacznym źródłem cennych składników, ale jak się okazało, może stanowić klucz do długowieczności, a może nawet nieśmiertelności. Jak się bowiem okazało, organizm skorupiaka co kilka lat regeneruje się do tego stopnia, że komórki wracają do stanu przed dojrzałością płciową. Jego metabolizm po prostu nie jest zaprogramowany na śmierć.

"Matka Natura nie współpracuje". Pogoda wstrzymuje ewakuację

Zła pogoda utrudnia akcję w nękanym przez gwałtowną powódź amerykańskim stanie Kolorado. Ciężkie chmury i deszcz uziemiły helikoptery uczestniczące w poszukiwaniach prawie 500 osób, zaginionych po ataku ulew. Służby obawiają się, że liczba ofiar śmiertelnych mogła wzrosnąć do sześciu.

"Muchy nie są wielkimi myślicielami, ale potrafią bardzo szybko podejmować dobre decyzje"

Niepozorne stworzenia takie jak owady czy małe ptaki postrzegają świat w zwolnionym tempie, wychwytując znacznie więcej szczegółów niż duże zwierzęta czy ludzie. Silnie rozwinięta zdolność do przetwarzania informacji wizualnej pozwala im nawet w ostatniej chwili uniknąć zagrożenia. Według brytyjskich naukowców pod tym względem pozostajemy za nimi daleko w tyle.

"Morze Amur": szerokie na 30 km i długie na tysiąc

Sytuacja powodziowa na Dalekim Wschodzie Rosji jest coraz bardziej niebezpieczna. Poziom wody wciąż bije rekordy: sięgnął już ponad 9 metrów, dlatego służby ratunkowe i wojsko pracują dzień i noc, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Odbudują starorzecze zniszczone przez radzieckich żołnierzy

Przyrodnicy ze województwa dolnośląskiego odtworzą starorzecze, zniszczone jeszcze przez radzieckich żołnierzy. Odbudowa ma na celu przyciągnięcie dzieci, i propagowanie ekologi wśród najmłodszych, a ptaki dostaną nowe, bezpieczne, oddalone od drapieżników wysepki, na których spokojnie będą mogły zakładać gniazda.